Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на стара ел. китара


Recommended Posts

Здравейте. Преди време се бях запалил да свиря на електрическа китара и един приятел на баща ми ми подари неговата стара, която обаче беше с развалена електроника ( не знам дали точно така се нарича ) иначе беше в перфектно състояние - нови струни, ключове само боята беше леко олющена. Никъде не пишеше коя е марката, но предполагам, че е българска, може би "Кремона". Та наскоро се сетих за нея и реших пак да се пробвам с китарата. Понеже електрониката беше развалена махнах плочката ( и това не знам дали е правилиният израз ) и видях въпросната електроника - всичко беше ръждясало прогнило някъде даже жиците бяха връзвани една за друга. Махнах цялата електроника и сега китарата е така да се каже само парче дърво :girl_witch: Бих искал да помоля някой ако може да ми обясни какво трябва да купя, как да го сменя или направо да ми даде сайт с инструкции. Благодаря предварително! :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако добавиш малко снимки на китарата ще е много по-лесно да се прецени от какво имаш нужда и ще имаш по-пълна информация от съфорумците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако добавиш малко снимки на китарата ще е много по-лесно да се прецени от какво имаш нужда и ще имаш по-пълна информация от съфорумците.

Най-късно утре ще кача снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, имаш китара с два адаптера .Намери някаква схема из нета за такъв тип китара(с два адаптера , ако на схемата пише напримерно ибанез това не означава, че не става за твоята китара , моята е също с два адптера и е по схемата на фендер жаз бас).След като дамериш схемата я разглеждаш и виждадш какви елементи има в нея .Ти имаш адаптери , кабелчета ще намериш все някъде , потенциометри най- често в тези схеми те са със съпротивление 250КИЛООМА.От схемата зависи колко да земеш ,има ралични схеми с един потенциометър ,с два

с три , с четири ..... ти избираш.

П.П.

Ако не разбираш много от електроника можеш директно без потенциометри да свържеш.

Но тогава няма да можеш да увеличаваш - намаляваш звукът , високи-ниски , допълнително високи и ниски . Пробвай да я направиш с потенциометри не е много трудно.Добре е да видиш темата за екраниране на китара ще ти помогне.

ЧЕСТИТИ ЗА КИТАРАТА ДОБРА Е

Редактирано от hristo9
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, забравих нещо , от снимките виждам че имаш и букса за жака и съпротивления.Има схеми по , която може дая направиш екстра пак ти казвам потърси из нета със сигурност има.

Ето някой от мен .

http://www.bcrich.com/images/schematics/lrg_kkv.jpg

http://n-audio.net/web2/images/tech10.gif(Препоръчвам ти тази)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти много за хубавия и полезен отговор. Предполагам, че ще ми трябва някаква помощ - на 14 съм нямам си никаква идея от електроника, в семейството ми само аз свиря на нещо и предполагам, че ще търся помощ от някой професионалист. Между другото имаше една жица, която беше свързана с тремолото (?) (това, което зад тази решетка. но беше скъсана. Има дупка в тялото откъде минава тази жица, която беше запоена за тремолото. Малко ще ми е трудно на мене да направя всички тези неща като не разбирам нищо, но благодаря пак!

PS: Колко струват горе-долу адаптерите и потенциометрите и ако ги купя в някой музикален магазин ще могат ли да ми ги вържат срещу съответната сума?

Редактирано от mehandjiiskiy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че нещо, но мисля, че на старо изпадат китари и за 150 лв. в подфорум купувам-продавам.

За да направиш тази китара на тяхно ниво(демек, на нивото на евтинджос ново скуаерче/стагче/др...), трябва да дадеш повече от 150 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти много за хубавия и полезен отговор. Предполагам, че ще ми трябва някаква помощ - на 14 съм нямам си никаква идея от електроника, в семейството ми само аз свиря на нещо и предполагам, че ще търся помощ от някой професионалист. Между другото имаше една жица, която беше свързана с тремолото (?) (това, което зад тази решетка. но беше скъсана. Има дупка в тялото откъде минава тази жица, която беше запоена за тремолото. Малко ще ми е трудно на мене да направя всички тези неща като не разбирам нищо, но благодаря пак!

PS: Колко струват горе-долу адаптерите и потенциометрите и ако ги купя в някой музикален магазин ще могат ли да ми ги вържат срещу съответната сума?

Мен и аз съм на 14 всичко , което съм на научил по електроника е било от тук , от даскало

и дължа повечето от него на ЕВТИМ.Така по въпроса ти за цената потенциометри се намират в всеки магазин за електроника и струват около един лев , а за адаптерите не мога да ти кажа има ги на различни цени.Съветвам те да потърсиш в рраздел копувам- продавам все ще сев намери някой да продава подходящите за твоя случай.Питай някой по-голям от квартала , от улицата,помоли за помощ някой.

от семейството.Схемата , която ти препоръчах е лесна все някой ще отдели малко време за теб.

Дори и ти би могъл да се позамислиш малко и да я направиш.А жицата , която стърчи вероятно е за маса.ЕВТИМЕ човек знам колко знаеш помогни малко на момчето.

П.П

мисля че когато темата се развие трябва да се слложи като важна защото почти всеки китарист с ел китара 2 ра ръка има този проблем

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време ми попадна същият модел "Орфей" (не е "Кремона").

Мое мнение:

Тази китара като качество на материалите си е пълен боклук, но си заслужава да се възстанови (колкото и да е недъгава), само заради сантименталната стойност по соц. производството от близкото минало и заради това (според мен ), че всяка китара си има "душа" и като музикален инструмент заслужава да "живее"!

Моята препоръка е да я възстановиш с оригиналните адаптери и тремоло. Адаптерите също не са "цвете" според съвременните стандарти, но си имат своят специфичен звук, който съвременните нямат. Така, че ако я възстановиш в оригинал - ще имаш нещо уникално, което е почти изчезнало! Нещо като защитен вид от червената книга. :)

За целта трябва да смениш буксата "петица" с един "женски" жак и да махнеш многокракото чудо с кондензаторите.

Между другото, не видях на снимките пикгарда (пластмсовата плочка, на която се монтират адаптерите и потенциометрите). Ако е здрава ще е добре!

 

Мога да ти помогна със свързването на електрониката, ако имаш желание да я възстановиш в оригиналният й вид.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време ми попадна същият модел "Орфей" (не е "Кремона").

Мое мнение:

Тази китара като качество на материалите си е пълен боклук, но си заслужава да се възстанови (колкото и да е недъгава), само заради сантименталната стойност по соц. производството от близкото минало и заради това (според мен ), че всяка китара си има "душа" и като музикален инструмент заслужава да "живее"!

Моята препоръка е да я възстановиш с оригиналните адаптери и тремоло. Адаптерите също не са "цвете" според съвременните стандарти, но си имат своят специфичен звук, който съвременните нямат. Така, че ако я възстановиш в оригинал - ще имаш нещо уникално, което е почти изчезнало! Нещо като защитен вид от червената книга. :)

За целта трябва да смениш буксата "петица" с един "женски" жак и да махнеш многокракото чудо с кондензаторите.

Между другото, не видях на снимките пикгарда (пластмсовата плочка, на която се монтират адаптерите и потенциометрите). Ако е здрава ще е добре!

 

Мога да ти помогна със свързването на електрониката, ако имаш желание да я възстановиш в оригиналният й вид.

 

Поздрави!

Пикгарда беше строшен на няколко места и не беше точно от пластамса а може би от нещо като много дебел прозрачен плексигласт. А от това което ми каза за буксите и жаковете нищо не разбрах - преди не съм се занимавал с такива нещо, ама ми беше тъжно да я гледам как събира прах заедно с другата акустична "орфей"-ка и реших да я съживя. Със сигурност ще ми трябва помощ от някой, питам се дали човек който не разбира от музикална подръжка, а разбира от електроника (визирам баща ми) ще може да успее да се справи или трябва да търся лютиер/китарист/музикален техник?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз доколкото разбрах това е първата ел китара на пича , демек иска да си дрънка вкъщи вероятно с некъф дисторшън не иска да колекционира(вереоятно), нито пък супер качество.

Иска проста да я оправи и да си джангъри , затова престанете да му мачкате желанието с коментари от такъв род.Аз лично смятам че китарата е много хубава (моята е за 15 лв от битака )

ДАВАЙ ПИЧ

П.П

баща ти с сигурност ще ти я оправи дори и да не разбира много

трябва само малко ел познания

Редактирано от hristo9
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом баща ти разбира от електроника, значи ще е лесна игра за него да възстанови схемата на китарата! :)

Ето схемата на свързване на китара "Пълдин", която ще свърши идеална работа за случая.

 

15125780619400216521258213173QuxR70VLoPoppVinOx5o.JPG

 

Потенциометрите са по 470 кОм или 500 кОм, а кондензаторът © е 470 nF.

Пикгарда ако можеш го залепи, иначе си намери парче пластмаса и изрежи точно копие на него.

 

Успех! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A адаптерите (доколто съм схванал какво е това на английски май е pickup ) откъде могат да се купят, в смисъл продават ли се по музикални магазини и колко горе долу струват и "жичката" която беше запоена за тремолото ако не я възстановя ще попречи ли нещо на звука?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жичката трябва задължително да я свържеш към тремолото и към "масата", както е на схемата - "Ground from bridge or tremolo".

Адаптери има всякакви. Можеш да си купиш и тук от форума (по евтино ще ти излезе), но аз те съветвам да си ползваш оригиналните.

С тях ще запазиш оригиналното звучене на тази китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.