Jump to content
Българският форум за музиканти

Дебели струни


krismana

Recommended Posts

Здравейте, попринцип свиря в B Standart - от 1-ва към 6-та BGDAEB. Ползвам D'Addario 13-56 Flatwound но скоро реших че са ми хлабави (незнам досега как не съм го забелязал) и обмислям да си взема още по дебели...китарата ми е Ltd FX260 с 24,75" мензура и TOM Bridge. Въпросът ми е дали ако си взема тези струни (13-65) няма да са ми прекалено твърди, на тях самите пише, че са за Drop C но днес пробвах да си натегна моята 6-та (56) до Ми и си беше доста твърда, бих казал направо на границата от скъсване и се чудя да не взема да си повреда китарата с тези въжета? Четох разни мнения и там доста хора казват че си свирят в B и дори в C без проблеми, но за всеки случей бих се радвал и вие да дадете мнение по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом пише, че са за До, не би тябвало да има проблеми, особено ако свириш в Си.

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо реши, че аналогичното на 65ца в B e 56ца в E?

Използвай някой калкулатор за напрежение на струните като този, за да добиеш представа каква ще е разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Точно този няма да му свърши работа, защото е ограничен до максимум 0.056 дебела струна.

 

Ето още един: ЦЪК (само че малко трябва да се прочете как действа. Аз използвам него за ориентир, че китари с флойд... :D )

 

Ето за този комплект, мензура и настройка, които той е дал:

 

len 24.75"

 

B, .013" PL == 6.57kg

G, .017" PL == 7.08kg

D, .022" NW == 5.7kg

A,, .042" NW == 11.24kg

E,, .056" NW == 11.26kg

B,,, .065" NW == 8.5kg

total == 50.35kg

 

Ето и с нормален комплект 13ки:

 

len 24.75"

 

B, .013" PL == 6.57kg

G, .017" PL == 7.08kg

D, .026" NW == 7.86kg

A,, .036" NW == 8.35kg

E,, .046" NW == 7.47kg

B,,, .056" NW == 6.32kg

total == 43.66kg

 

Някои неща обаче ми направиха впечатление - Настройката не е стандартна настройка за 6 струнна китара в Си, защото втора струна иначе трябваше да е F#, и освен това този новият комплект който е с .065 е с по-тънка трета струна, която може и да е без обвивка и със сигурност ще е по-хлабава от сегашната... :cheers2:

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(Изчете ми времето за едит...)

 

Сега като се замисля, не е било съвсем безсмислено опъването на 0.056 струна в Ми, точно защото с този новия комплект ще му се наложи такова положение, понеже тя му се пада пета струна и наистина ще трябва да я вдигне в Ми, както и четвърта (0.042) трябва да отиде в Ла, а сами виждате какви опъни се получават за тези двете струни. :cheers2:

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственият проблем, който виждам е този, че ще се наложи разширяване на седлата и от двете страни.

 

Относно опъна/напъна - според мен, не е драма - това съм го казвал и друг път - струни с еднаква дебелина могат да бъдат с коренно различни напрежения/тежест/твърдота(мекота).

 

Едни груб пример - 0.065 е почти стандартна струна за бас, която е Ре. Сметнете на кое прагче на бас с long scale се пада края на скалата на въпросната китара и си представете струната, натисната на тази позиция ако е До, до каква настройка би довело това на бас струната, свободна - получава се нещо доста "неадекватно" :D

 

Накратко - не виждам проблем, щомпроизводителите настояват да са за ДО - дори допускам, че биха били малко хлабави :cheers2:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на същата китара съм сложил 10-52 в Ми, което на ниските три струни дава 10.5-12кг опън. А мен са ми е супер удобни. Даже мисля на другата да сложа 13-56 в Ре, че ми е по-хлабава :D Е, вярно обичам по-дебели струни, но все пак си е свиряемо :lol:

На Iced Earth китариста свири ритъм с 13-56, а те са предимно в Ми бемол. Но пък и той не е съвсем нормален :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря на всички които се отзоваха. :) Явно скоро ще поръчвам въпросните струни и мисля че резултата ще е доста задоволителен. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13-65 не би трябвало да са проблем, защото китарата ти е с къса мензура.

 

Не знам дали ще ти хареса глухият звук, който ще получиш, но при положение, че досега си свирил с flatwounds, смятам че няма да ти е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това също съм си го мислел но засега нямам финансите да експериментирам. Казвате че трябва да се разширят прорезите на нъта но как, с какво и дали ще мога да го направя сам??? :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.