Jump to content
Българският форум за музиканти

Странен проблем със струни


rinti

Recommended Posts

Ами значи проблема се появи вчера, прост е на 1,2,3 прагче на всяка една от четирите струни се чува силно браждене по прагчетата особено но 1-ва там дори няма тон само браждене вчера беше така но учудващо след малко свирене се оправи но днес проблема си остана!Помислих че е защото баса е настроен по-ниско но го настроих по стандартна настройка и нищо дори скъсах 1-ва по причината че реших да я натегна много но интересното е че дори 1 завъртане преди са се скъса проблема си остана малко по-добре но си остана и така къде може да е проблема не вярвам да е от грифа защото не съм го пипал и китарата стоеше на едно и също място а и не вярвам да от височината на струните защото и нея не съм пипал ако е от полза не бях пипал баса от около 2 седмици почивки...Та така ще съм благодарен ако някой ми помогне а и да попитам това че в момента нямам първа може ли да даде отражение върху грифа.

Поздрави и ЕДНА ГОЛЯМА БЛОГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО ЩЕ СЕ ОТЗОВАТ!!! :whistle::thumbs_up::pray:

П.п Записах проблема с рекордера на телефона, но мисля че се досещате за какво става дума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

повече от идеално

 

Дай скайп за връзка, ще те светна как се оправя, и аз съм се сблъсквал с този проблем

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко въпроса идват от мен веднагически.

 

1. Сменял ли си струни наскоро? Ако да, какви си сложил като номерация?

2. Пипал ли си височината на струните през струнника/опитвал ли си се да интонираш баса през струнника? Ако да, преди колко време?

3. В какъв строй свириш? От кога?

4. Пипал ли си тръсрода? Ако да, кога?

 

Това, че липсва една струна може да даде отражение на грифа ако не е от качествено дърво. Това е малко Божа работа... Натягането на струни, за да се премахне проблем с браждене също може да окаже негативно отражение върху грифа, защото този гриф е проектиран да издържа определено напрежение от струни и пренатягането може да доведе до измятане, което може да е фатално.

Въпросите, които ти зададох в началото на моя коментар са най-често срещаните причини, за да се появи това браздене на баса. Имай предвид, че ниския екшън на струните предполага браздене по позициите на баса заради вибрацията, която има струната. През кубе чува ли се този звук, има ли неверни тонове? Като натиснеш 1 и 12/13 позиция има ли голямо разстояние между струните и праговете в средата на грифа? Има ли видимо дъговидно измятане на грифа?

 

Дебна в засада за отговорите :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може заради промяната в температурите и влажността в последните дни нещо по грифа да се е изчекнало и да трябва просто да се настрои :hysterical: И аз вчера забелязах същия проблем, макар и в много по-умалени мащаби...така че сигурно е от тва :greenball:

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е кво ви дреме от какво е, това не е доктор хаус, аз просто мисля да светна момчета как да си регулира род-а и струните така че да не бърждят и да му кажа как да се оправя с такъв тип проблеми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най вероятно проблема идва от настройката на дъгата на грифа.

Пробвай следният начин.

1.Слагаш каподастер на пъва позиция.

2.Натискаш 1-ва струна на 17-та позиция и пробваш да ли звучи(между 1-ва и 17-та).

3.Ако няма звук или има бъз,отускаш грифа,и обратното,но разтоянието между струните и прагчетата(1-ва,17-та)

не трябва да е голямо.

4.След това,пак с поставен каподастер,мериш разтоянието на 1-ва струна и последната позиция да е например 2,5мм(зависи как свириш),и настройваш височината от струнника.Продължаваш по същият начин с останалите струни,като към по-дебелите струни разтоянието между струната и пследното прагче постоянно се увеличава.По този начин ще направиш и радиуса.

Забравих да кажа,че първо настройваш китарата.

Това е накратко,и точните мерки не ти ги пиша,защото интонирането е малко индивидуално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IgniteAll

1. Не съм м сменял струните от както купих баса(април)

2.Не съм си играл с това както си купих баса така ми беше удобно.

3.Ами стандартния но от скоро половин нотa по-ниско защото така е соло китарата.

4.Не съм

Ами браждене(леко)си има още то началото но през кубе го нямаше перфектем звук беше.Видимо измятане не мисля че си е било както винаги.

Yves

Баса не е местен в драстично различни среди само от едната стая в другата :Д

Viper-X

Ще ти пратя скаипа на Л.С

chobbi

Моля те светни ме какво е каподастер :girl_witch:

 

П.п Ако съм написал някоя глупост сори ама още не мога да се отърся от концерта на Сигнал :girl_witch:

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.sxc.hu/pic/m/m/mk/mk/499813_gui..._capodaster.jpg

 

^за каподастера :punk_guitar: Това е щипка, с която си заключваш струните на определено прагче, ако не ти трябват тоновете по-надолу (по-близо до ключовете) от това прагче... Абе, сигурно се ползва и за сто други неща, нека някой по-компетентен се изкаже...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не се използва просто защото тоновете не ти трябват, а за да можеш да свириш акорди със свободни струни(това за китара, за бас... :girl_cray2: ), или пък за да свириш в една и съща тоналност с друг изпълнител, или пък просто защото някоя тоналност те кефи повече :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз просто мисля да светна момчето как да си регулира род-а и струните така че да не бърждят и да му кажа как да се оправя с такъв тип проблеми

 

Би ли го направил публично, за да се светна и аз :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ти е от Нъта демек от горното магаре проблема ако се е счупило или изяло поради някаква причина може да се получи такова браздене точно в първите позиции и при свободна струна. Другото е тръст рода но трябва да се види да се пипне дето се казва.

 

Провери горното магаре :headbang:

 

 

Това съм го пускал тук преди но пак ще го пусна за тези които не са го видели. Поне според мен това е най-близкия до идиалното сетъп (максимално ниски струни минимално бръздене)

 

тръст род, интонация...

височина на адаптерите (аз го правя по друг начин но е дълго за обясняване, а и това е почти същото)

 

още едно видео
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами едва ли е от нъта иначе и аз си го помислих и отхлабих струните и го проверих тъй като баса е сравнително нов 6 месеца въобще нямаше поражения по него.Иначе и аз смятам че е от тръс рода утре като се върна в града където е баса ще видя, иначе блогодаря за клиповете иначе аз имам и едно ръководство на warwick за сетъп на тръс рода и той ще помогне.А искам да попитам тъй като другата седмица ще ми доставят 1-ва струна мога ли да пипам тръс рода с 3 струни и другата седмица като сложа 1-ва да не стане нещо? :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.