Jump to content
Българският форум за музиканти

Дефазиран звук


Recommended Posts

ЦЪК ТУК

Коментара оставям на вас.

 

П.П. Извинявам се на хората със слаби сърца, на които парчето е познато :D

П.П.2. Синджира е следния- Кирливи струни -> Bridge DiMarzio Evolution(паралелно вързани намотки)+Neck ръчно правен(дефазиран) -> Компресор(Crusher на Nikifena) -> SB Audigy 2 -> NI Guitar Rig 1.2 -> малко компресийки, тва-онова...

П.П.3. Всички флажолети са ефект от дефазирането :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър звук,но не знам на мен ли ми е крива главата,или поради закостенелите ми и консервативни музикални и звукови предпочитания,но..... Китара,според мен,трябва да се записва с кубе,било то и в домашни условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър звук,но не знам на мен ли ми е крива главата,или поради закостенелите ми и консервативни музикални и звукови предпочитания,но..... Китара,според мен,трябва да се записва с кубе,било то и в домашни условия.

Имам... един """"""микрофон"""""" Lamar, дето тия кавички са му твърде малко :) Иначе през кубето звучи доста по-добре. Като паднат от някъде парици, ще мисля за Шурче

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П.3. Всички флажолети са ефект от дефазирането

 

Как така? :headbang: Я обесни повече за това дефазиране!

Ами... идейката е описана в брошурката на DiMarzio дето идва с адаптерите им. Най-общо представлява следното- включени са 2 адаптера, най-добре балансирани(да са еднакво силни, не единия от Кремона, другия EMG :headbang: ) и то паралелно, а не последователно. Трика е да се обърнат поляритетите на 2та адаптера- плюса и минуса на единия се разменят и така фазата на сигнала се обръща спрямо другия. По тоя начин двата сигнала се наслагват т.е. ако примерно в даден момент струната е създала в единия адаптер 0.5V, a в другия- 0.3V, при нормален режим ще имаме на изхода 0.8V. При дефазиран адаптер, ще имаме 0.5 или -0.5V в зависимост кой адаптер е дефазиран. И тука идва "магията"- понеже струната трепти сравнително еднакво в ниските честоти по цялата си дължина, двата адаптера генерират почти еднакво напрежение т.е. се появява ужасния за тонрежисьорите phase cancellation effect- 0.5V + -0.5V = 0V. :headbang: С две думи- ниските честоти де факто се "изрязват". А най-ниската силна честота е базовия тон. В по-високите регистри нещата стоят по доста по-различен начин- в различните хармоници, струната трепти по различен начин във всяка точка от нейната дължина. Тук положението на адаптерите е от много голямо значение за крайния ефект- във всяко различно положение по дължината на струната, двата сигнала ще са коренно различни, ще изрязват дадени части от спектъра и ще дават жега на други. И тъй, колкото по-висока е честотата, толкова по-малка е вероятността сигналите да се заглушават.

Ето малко пикчърс...

picking_norm.jpg

Тва е картинката при нормален режим при нормален удар с перо- базовата честота(основния тон) е най-силен, след него са хармониците с намаляваща сила.

picking_harm.jpg

Тва е флажолет, дет се вика picking harmonic. Основния тон се заглушава от удара на пръста, както и всички хармоници, чиито върхове на вълните са се паднали на точката на удара.

out_of_phase.jpg

Това е ефекта от дефазирането- вижда се как основния тон е приглушен от обратните знаци на 2та сигнала, а хармониците са много ясно изразени. Картината там зависи от положението на адаптерите, тона и струната, която трепти и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като цяло и аз много не вдянах :cheers:

А знаеш ли за ефекта хеликоптер :-(

Като приближаваш магнит до адаптера и го отдаличаваш , после с една пан магия правиш хиликоптера да преминава около теб.Едно време с кремоната се убивах да го правя.. .. с БиСи-то не съм пробвал пък и нямам такъв магнит як...

може би трябва да отворим тема FX Ефекти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като цяло и аз много не вдянах :cheers:

А знаеш ли за ефекта хеликоптер :-(

Като приближаваш магнит до адаптера и го отдаличаваш , после с една пан магия правиш хиликоптера да преминава около теб.Едно време с кремоната се убивах да го правя.. .. с БиСи-то не съм пробвал пък и нямам такъв магнит як...

може би трябва да отворим тема FX Ефекти

Бая бързо трябва да го "клатиш" тоя магнит :) Или говорим за различни неща... Подобен ефект няма ли като отхлабиш 6та струна до положение в което се клатушка съвсем рехаво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не колега,само доближаваш магнита до адаптера, колкото по близо толкова по силно се чува хили-то.Ама сега като се зачудя..май не помня дали беше кремоната или пълдин-а...също така ми е мъгла дали е било от кофти свързване на адаптрите или нещо калпаво като цяло .Имам го по някви записи на касетки ама няма начин да извадя семпли..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж. ще обесня пак.

Китара+дисторжън+усилвател, не свириш,доближаваш магнита и почва да бучи, пробвай.

Както ти казах преди го правех с кремоната или пълдина не помня вече с коя беше, но ставаше.Имитира доста сполучливо хиликоптер.И тъй като ефекта се засилва като доближаваш магнита ако го правиш плавно създава илюзията на приближаваш хиликоптер.Ако не работи при вас , няма никво обяснение при мен се получаваше и толкова, незнам защо и как :think: Магнита помня че беше от говорител с диаметър.. може би 6-7 сантиметра,ако не и по вече.

тва е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.