Jump to content
Българският форум за музиканти

Преди първите стъпки...


flamingone

Recommended Posts

Здравейте, това се оказа, че ще е втория ми пост (освен премахнатите, изтритите и т.н. от преди) и честно казано се радвам, че се случи да е в секция бас...

 

Защото свирих почти две години на акустична с метални струни, остро с перо и с нокти, но един прекрасен ден ми се скъсаха 2 струни и нямаше как да ги сменя... След кратък размисъл реших да сложа найлоновите и прочетох някъде, че на тях се свири главно (ако не само) с пръсти)... И понеже съм чувал, че на бас също се свири с пръсти, влязох в youtube и разгледах няколко урока. И се влюбих в това парче дърво... Прощавайте за въпросите, които ще задам сега, защото нямам бас и те не се отнасят пряко до свиренето на бас...

 

Първо, опитвам се да хвана някои (поне основни) техники на акустичната, за да ми е по-лесно и да се науча по-бързо на самия бас. Горе долу вече (за месец-два от сутрин до вечер) си владея дясната ръка и заглушаването на горната струна с палец... Разбира се, лявата не мога да я изчистя съвсем, но предполагам, че това ще си мине. Свиря "паяк" - 1-2;3-4 на долна; 1-2 долна; 3-4 горна с 4 пръста на метроном от порядъка на 60-80бпм и така нагоре по струните и по грифа, свиря като play-along и няколко по-прости бас-линии, в които даже ритъма ми съвпада (RATM; Offspring; Rammstein; Nirvana и т.н.)... Какви други техники, най-вече за заякване на пръсти бихте могли да ми препоръчате за упражнение на акустична с найлон, докато си взема баса? И предполагам, че на пипане ще ми е доста по-тежко с баса...

 

С което стигаме до втория ми (основен) въпрос - има ли смисъл да си купувам бас без усилвател? Тоест мога ли да попадна на такъв бас, с който все пак да мога да си тренирам слуха, без да е включен в усилвателя? И има ли смисъл да търся комбинация от двете под 300 лв.?

 

Мерси предварително на всички, радвам се, че съм в този форум

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично така почнах. Преди да си купя бас дълго дрънках с почти бас постановка на акустична, основно размърдване всякакво на показалец, среден и безимен на дясната ръка и след това, като си купих истински бас ръката ми свикна с по дебелите струни и разликата в разстоянията за ден-два (туй за дясната, лявата доста време страдаше от разликата). Иначе не ти трябва да се мъчиш да купиш и двете за 300 лв. Издири си някое басче от форума (за 300 пари ще си намериш съвсем читава китара), забучи я в първата срещната уредба или компютъра и си бичи. На първо време си върши работа. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа честно аз почнах с бас без усилвател ами може да се чува ама трябва да е пълна тишина в стаята. Другия вариант акустичен бас. Или след като пишеш тука би трябвала да имаш компютър така че с един преходник включваш баса към него едни слушалки и си готов може с някви програми да си сложиш ефекти и...сега за качеството на звука ще е друг въпрос а относно ако питаш как да го включиш към компютъра потърси темите назад много е обяснявано че сега ме мързи.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако басът ти е с активна електроника, можеш дори да плъгнеш директно слушалки в него :D Чува се задоволително добре и върши работа, докато си купиш амп ;)

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз да се изпляскам тука (не се имам за много знаещ...) - акустичен бас вероятно ще свърши работа, но ако успееш да намериш си вземи полуакустик. Без да е вкл. в усилвател се чува достатъчно силно и отчетливо за дрънчене в къщи, а когато дойде момента да си взимаш техника, не е нужно да го сменяш. Лошото е, че няма много модели, особено по-евтинки, а в БГ-то пък хич не се намират.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите, имам още много въпроси :greenangel:

 

да се мъча ли с повече пръсти на дясна ръка, или засега да тренирам 1-2-1-2 само?

 

за перото - винаги се мъча, след като изсвиря нещо с пръсти, да го повторя и с перото, но просто някакси по-отвътре ми идва с пръсти... И на сваления ми ниско строй (ми) звучи по-добре :D

 

Акустичен бас - не бях се замислял, няма лошо и да се замисля ;) Въпреки че не зная как звучи, важно е и да си ме кефи, докато се упражнявам и си представям предстоящата ми кариера на (say) Стив Харис :D

 

Слушалките ме радват като идея, добавям линк за пасивната и активната електроника в баса, която уж ми помогна горе долу да се ориентирам, и май искам такъв с активна ;)

http://www.tunemybass.com/bass_guitar_buyi..._pickups_1.html

 

Като цяло благодаря на всички за отговорите, май се спирам на варианта с активна електроника и слушалки, като имам слушалки :) Дали мога да си намеря такива без преход към 3.5мм жак според вас и къде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами за пръстите много зависи но според мен си стои за сега с двата на някои места може да ползваш и третия. Обаче за сумата от 300лвл ще е много трудно да вземеш нещо що-годе читаво то и при пасивните е трудно пък при активните...Но все пак потърси може и да намериш. Може да си изтеглиш от сайта на нашия софорумник Baby Thomas учебника на Юли Марков там има полезни информация за пръстите, ефектите и други техники както и много упражнения.

Поздрави

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси, няма да те занимавам, намерих си я в нета :)

 

Снабдих се с учебници и започвам да ги разучавам, мерси на всички за помощта :punk_guitar:

 

И за да не приключи темата с прост хепиенд - би ми било интересно как сте започнали вие?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам колко ще ти е полезен моят съвет, но искрено ти препоръчвам да свириш без да си включен никъде. Така се учиш да свириш със силна атака, което според мен е важно. Винаги можеш да "намалиш" динамиката...

 

Още повече, звукът който чуваш тогава трябва да е ясен и отчетлив (освен ако съседите не правят ремонт), а това всъщност е първичният тон на инструмента, без да е минал през адаптерите и т.н. Не виждам причина да не се чуваш свирейки на електрически бас в нормално тиха стая. Успех! :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една книжка - "Bass Fitness". Пиши ми едно ЛС с мейл, и ще ти я пратя сканирана. :greenangel:

 

Извинявай ама може ли на мен да ми я пратиш тази книжка,че не я намирам в нета...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Колеги, ако не сте се оправили за фитнеса, и аз мога да го пратя на когото му трябва...

 

Имам редовната вълнА от въпросчета :)

В този таб, който :greenangel: (гордея се) свиря целия без интрото - къде има поп/слеп? Подозирам на интрото нотите на Ми и Сол струната, в бриджа нотите на Ре, и в риф (С) - бендовете на Ла... Не, че не звучи яко и без тях, но започнах да вкарвам някои такива "благинки" и не, че звучат истински на акустичка с найлон, но на мен засега си ми е кеф :Piano:

 

http://www.bassmasta.net/r/rage_against_th...ine/138256.html

 

Същото и за долния таб - http://www.911tabs.com/link/?280782 - Фа диез - 3 струна 4 праг подозирам, че е слеп, и ми звучи по-близко до оригиналното, като го млатя с палец

 

 

П.с. поправяйте, ако бъркам нотите, от класическата така и не ги научих като хората... Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Хай отново, в момента съм с четири струни на акустичката и продължавам да се кефя все така :) Според вас този таб верен ли е, специално ме интересуват петиците на втора и трета струна на баса, дали се свирят според вас по този начин, или "обърнато", защото някакси ми звучи по-правилно с оригинала... http://www.bassmasta.net/i/iron_maiden/161208.html

 

По въпроса с купуването на бас работя още. Вече поне знам, че искам П-тип :) Като марка се ориентирах горе-долу към Cort, но все още се колебая дали да не си взема Стартер Пак - май на Берингер. За съжаление нямам достатъчно кинти, за да почна на риъл пресижън :D

 

Какво научих за толкова време - в последните 5-6 дена, откакто се върнах от село, "просвирих" Can't Stop by Red Hot Chilli Peppers, интрото, но не мога да го докарам на звук - слапа още ми идва много силен на меките струни (ех, оправдания :hysterical:; In the hall of the mountain king by Rainbow - това го докарвам горе долу, и днес разучавам въпросния таб, в който темпото ме яде, както и този въпрос за подредбата на нотичките...

 

Прилагам ви един полезен линк за хора, които нямат Guitar Pro или не им се занимава да си го качват... Голяма онлайн колекция от табове с вградено в браузъра просвирване -> http://www.songsterr.com/

 

За дневника си дописвам, че наистина е важно, както пише във всички теми "за начинаещи" като си видиш китарата да ти се "досвирва"... Моята Кремонка беше покрита с отвратителен оцветен лак на лицевата част, който ръчно свалих, както и от грифа/фингърборда, който обаче трябва пак да лакирам, ако имам възможност да го направя, защото се зачерня много яко като свиря, без значение дали си мия ръцете... На гърба и отстрани я изшкурих леко и махнах блясъка, така, че сега и се кефя доста повече и свиренето ми се удава по-добре (плацебо) :hysterical: Единствения въпрос сега е да си я пазя от влага и така :hysterical: В момента не мога да кача семпли и снимки, защото апарата ми е на ремонт, но мисля че напредвам....

 

П.с. докато бях заточен, прочетох от кора до кора една школа, намерена в мазето - "Школа за китара за естрадна и танцова музика" от Никола Ников и - о, чудо - разбрах какъв е смисъла от гамите и защо съществуват :hysterical: Мога да я дам на някого, ако има желаещи, ще пиша и при китаристите...

 

П.П.с. Ако се сещате, препоръчайте някакви по-дебели/твърди струни за акустична, може и метални, препоръчайте ми нещо, не мога да опъна струни от бас на мойта китарка без да се сгъне на две:hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.