Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас Кубе


Recommended Posts

2494e3c2722408536b375ee4f5a73238_610x0.jpg

 

Материали:

Талашит (може от старо бюро)

Много винчета

Автокит

Кожа и лепило за нея

Пластмасови ъгли от Конрад

Бас Рефлекси от Конрад

Луфер и той може от Конрад този е : http://www.unbeatable.co.uk/product/Jbl-CS...r/35702212.html

 

Инструменти:

Бормашина

Трионче

Циркуляр

Шлайф машина

Шкурка

Пили

 

Малко снимки от сглобяването:

fb86a7bd7da5d56b56a92fc466120f57_610x0.jpg

8ae8446f4196450a8ae705a755498a02_610x0.jpg

c4107b874c990a471fa1e2a3925817b8_610x0.jpg

c87490c8ccdc46582dbbbd10c5402c5c_610x0.jpg

 

Усилвателя се състои от трансформатор, кондензатори и всички подобни дреболийки и интегрална схема TDA7294, но е само крайно стъпало и трябва от някъде да се намери предусилвател с ефекти и такива ми ти работи.

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пластмасови ъгли от Конрад

 

Здрасти . На мен ми попадна / за почти без пари / един подобен говорител - китайски дето го нема никъде по нета и мисля да го направя по твоя начин . Тези ъгли от кой точно магазин на Конрад ги взе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия говорители са HiFi,значи са за бас каса за слушане на музика с SPL-89-90db

и не са подходящи за свирене с бас китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В магазинчето при ТУ (Пасат) има май няколко вида ъгли, но колко струват ??? трябва да се провери. Може да се опита и на сайта им.

 

То хубаво да се кове, ама за бас се изискват все пак някои нещица, които не се постигат случайно . Иначе от баса става нещо като китара, когато липсва някоя друга октава отдолу. Какво се е получило може да се каже само като се измери високоговорителния "агрегат". Нещо от тоя сорт? За проектиране изобщо не питам, щеше да се каже, ако имаше такова.

И този бас - май е за CAR-AUDIO?

Обосновавам се, защото в момента оправям едни озвучителни тела с 15" високоговорители които стартират от 100Hz нагоре... Пак ковани, че и някои си ги харесват... Ама почти октава и половина от баса липсва. Дори и малко от обхвата на китарата. Да не говоря пък, че филтрите са перфектни. Високочестотните високоговорители са с 10 dB SPL над ниските... Пак защото са правени ей така. За равномерност на честотната характеристика направо не говоря.

Всичко това го казвам, като доказателство, че законите на физиката (акустиката) са валидни без оглед на различни съображения от битово естество.

Иначе само добри думи за старанието ;) .

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mда ПарниВаляк е прав, както винаги, но си мисля, че кучето скача според тоягата в нашите географски ширини... Искали са да е евтино, евтино ще е, но качеството ще страда. Предполгам, че този говорител няма никакви писани параметри провокиращи смятане, освен 10кВ (!) супер дупер ултра мега "бас мощност" типично за кар аудио говорител ;)

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И не трябва да има "писани" параметри. Взима се говорителя, измерва се електрически и акустически; на база на измерванията се проектира конкретно; изработва се тялото; пак се мери вече готовото озвучително тяло и евентуално се доработва. Простичко. Като циганина, който казал на селянина "какво толкова ти е трудно - ори, мели, яж..." :yahoo:

Е, да, не става даром, ама то на тоя свят няма нищо подобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Пластмасови ъгли от Конрад

 

Здрасти . На мен ми попадна / за почти без пари / един подобен говорител - китайски дето го нема никъде по нета и мисля да го направя по твоя начин . Тези ъгли от кой точно магазин на Конрад ги взе?

 

Взех 4 от магазина на бул. Прага и още 4 от този на Хан Аспарух, защото в първия нямаше повече :thumbup: 2.32лв общо 8те

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия говорители са HiFi,значи са за бас каса за слушане на музика с SPL-89-90db

и не са подходящи за свирене с бас китара.

 

Основната разлика при HiFi и китарните говорители е в хода на мемраната. Но ако се получи приличен звук, човек доста дълго може да си пердаши и на такъв говорител (преди да се отлепи мембраната).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма как да се получи приличен звук с този говорител.Предлагам собственика да продаде говорителя за woofer на кола и да си купи подходящ може и Eminence.Хвала за усърдието но и кабинета трябва да по-големичък.Parni_Valjak ви го е обяснил технически, но ако не

сте разбрали, просто тоновете от четвърта струна няма да се чуват или ще се чуват 10 пъти по-тихо и без сустейн.Имал съм такъв кабинет.

Редактирано от MARK B
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За говорителя, лесно ще се смени, но да видим първо как ще звучи като монтираме самата глава на усилвателя, което ще стане скоро, надявам се. Засега това кубе е само прототип има време докато го натъкмим да стане бомба :D Засега всичко различно от Хайфиското ми е непознато, но човек се учи от грешките си :huh: .

 

Снимка от обличането в кожа:

38272b3b492d04b9f7949c2f51af29a9_610x0.jpg

 

 

Въпрос: нали като кънти трябва малко вата да се натъпче?

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
И не трябва да има "писани" параметри. Взима се говорителя, измерва се електрически и акустически; на база на измерванията се проектира конкретно; изработва се тялото; пак се мери вече готовото озвучително тяло и евентуално се доработва. Простичко. Като циганина, който казал на селянина "какво толкова ти е трудно - ори, мели, яж..." :headbang:

Е, да, не става даром, ама то на тоя свят няма нищо подобно.

 

Понеже направих така и го отнесох здраво, се чувствам длъжен да предупредя всички, че когато закупите говорител без параметри рискувате да разберете как не става за нищо чак след като направите замерванията, а това е малко след като сте платили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята в поста беше, че и да няма известни параметри, могат да се измерят, за да послужат за правилното оразмеряване на проекта.

Има производители, които дават сравнително точни параметри, но и при тях има толеранси, които се установяват с измервания. Само че, колкото са по-точни и истински параметрите, толкова цената е вън от обхвата на обикновенния българин.

 

^ Да, така се получава, когато човек няма необходимия опит, който да му даде основа при първоначалния избор. Освен всичко останало, критерият за ниска цена, който е най-разпространен, обикновенно довежда до подобни провали.

Да не говорим, че модерните напоследък симулациони програми играят лоши шеги на хората, които чакат компютърът да вземе решение, понеже самите те изобщо не знаят за какво става въпрос.

 

Пак ще подчертая, че когато някой не е наясно какво прави, трябва да се обърне към специалистите. Те затова са специалисти - за да са квалифицирани, да знаят и да могат.

А колкото до това кога ще е по-скъпо или по-евтино, мисля че предния пост е доста красноречив.

Затова - давайте умната!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С много едър шрифт на входа на всеки сайт за конструиране на колони трябва да се отбележи това, което казах заедно с други неща вместо разни приветствия като Welcome to the world of DIY.

 

Ако не знаеш параметрите на говорителя, то ти не знаеш каква конструкция и на какъв принцип искаш да правиш особено ако искаш да правиш 8 ред честотнонаправляваща (8th order bandpass) и говорителят се окаже с няколкостотин литра Vas параметър, тогава правиш стойки на стената за да захванеш там леглото си, с надеждата колоната евентуално да се събере под него и да може да се влиза и излиза от стаята.А ако накрая всичко се събере в хубава спретната кутийка и трябва да го настроиш на 20 Херца или по-ниско, се оказва, че не ти достига един метър място в кутията за тръбата...което има решение, ама то много често бедата е не в липсата на решения, а в това, че не са особено практични.

 

Опитът е за да бъде споделян и да не се налага другия да върви по твоя път.Аз това правя!

Опитът може да се трупа като ябълки, но за разлика от тях той има и едно друго свойство-ако аз имам една ябълка и ако ти имаш една ябълка и ги разменим пак си оставаме с по една ябълка, но ако аз имам идея и ти имаш също и ги разменим...

Това му е хубавото, когато други не са специалисти там, където аз съм-че и аз не съм специалист там, където те са, а това е гаранция, че пред мен ще се открият нови хоризонти, стига преди да бъдем специалисти да съумеем да бъдем човеци!

На много места съм ставал свидетел на високомерно държание от страна на по-напредналите...за съжаление и в университетите се пълни с такива "авторитети".Тези хора отблъскват надалеч всичко свежо и с нестандартно мислене, защото никой нормален няма да търпи отношението им.Те полагат неистови усилия да са изключителни в областта си за да могат да издевателстват над другите, но това му е хубавото на живота, че не се съобразява и с най-тежко написания учебник и рано или късно се намира някой на който да не могат да затворят устата, а той да им я затваря.

 

А аз така си говоря/пиша, погрешно си изтълкувал, че е лично Парни Валяк! :thumbs_up:

...понеже си падам малко по Ницше и на мен адресатът ми е към "всички и никого"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не ти ли е минавало през ума, че хората сами спират да обръщат внимание на приказките ти?

 

С поста си само доказваш моите твърдения, за липса на знания.

 

За останалите, които четат темата (защото форумът е за всички):

Да се избере конструкция Bandpass 8th order, за домашна употреба е наистина много "яко". Ето за какво става дума:

Are you seriously considering building a 8th/6th order bandpass???? I say that because they really are only going to be good for SPL competitions. They are not going to sound good at all for anything other then ridiculously loud bass at a VERY narrow frequency range.

...Те в действителност ще бъдат добри само за състезания по ниво на звуково налягане... Въобще няма да звучат добре за нищо друго освен смешно силен бас в МНОГО ТЕСЕН честотен обхват.

So unless you want a one note wonder, stick with what you have.

И така ако не искаш чудо за една нота, остани с каквото имаш. (т.е. не прави 8ми ред...)

 

Ако е направено елементарно проучване (с необходимите знания) няма да има разочарование. Но явно това не се е случило.

 

И ще завърша с това, че като е DIY, не значи, че може всеки да го направи.

Което наистина трябва да се напише с големи букви, както предлага младия момък...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.