Jump to content
Българският форум за музиканти

Ток и жица


drizzt

Recommended Posts

Стана можеби преди 2 седмици но сега реших да попитам

Свирех на китарата :guitar: и тия дни тамън се беше застудило... та

усетих че ми е хладно и без да свалям китарата отидох да

затворя вратника с едната ръка, а друга държах през струните.. като хванах дръжката обаче ме очакваше ел. изненада :D

Не беше статично електричество :godbless: ПРедполагам че тока който ме е хванал е от изхода на саунд картата и не е опасен,

но аз доста се постреснах. Нормално ли тече така ток по струните ми е питането или аз некъде бъркам? :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би струните ти са опрели в адаптера и ... Де да знам , може би по самите ти струни и имало некво статично електричество и тъй като си доста близко до магнити (адаптерите) , направи си сам извода ... Може и да приказвам глупости :godbless::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със скорост на умряла котка :green:

Не беше статично еелекричество, доколкото съм имал

икспириънс със такова знам че е някакъв заряд който преминава от тялото

към друг проводник... а тук усетих нкак тока плъзва по пръста ми нагоре към китката и по ръката и се пуснах..

 

 

/офф

слушал съм бтв че при протичане на ток по тялото мускулните финкции на ръката

например(ко по нея тече) блокират и веднъж захваната за проводник тя не може да го пусне :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, вече има три или четири теми по въпроса.

Ето най-изчерпателната: http://forum.muzikant.org/index.php?showto...6&hl=заземяване

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е статично електричество, начи някъде по веригата става пад в напрежението т.е. като се допреш до вратата или каквото и да е метално И ЗАЗЕМЯВАЩО, ставаш един вид проводник за тва напрежение. Причината може да се крие в липсата на заземяване на контактите, дефект в кабелите, липса на зануляване и защита в усилвателя и т.н. Казваш, че свириш и в компютъра- провери дали, държейки корпуса на компютъра(кутията), ще те хване ток в същата ситуация. Пробвай да включиш техниката в други контакти(с друг разклонител)... ако не помогне, опиши всичко, което е включено в мрежата и косвено имаш допир с него- кубета, изправители, компютъра, монитора.......

 

Има един прост но популярен тест дали да се плъгнеш лекомислено в кубе, особено лампово- вземаш една крушка(220V) с дълъг кабел и допираш единия проводник до кубето/жака/струните, другия до тръбата на чешмата или парното. Ако не свети- хубаво, ако свети, не е трудно да отгатнеш кой ще е следващия, който ще свети :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би струните ти са опрели в адаптера и ... Де да знам , може би по самите ти струни и имало некво статично електричество и тъй като си доста близко до магнити (адаптерите) , направи си сам извода ... Може и да приказвам глупости :virtuoz::cheers:

точно така :) глупости са :) струните за замасени и не е нужно да се опират в адаптера за да стават такива неща :))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би струните ти са опрели в адаптера и ... Де да знам , може би по самите ти струни и имало некво статично електричество и тъй като си доста близко до магнити (адаптерите) , направи си сам извода ... Може и да приказвам глупости  :virtuoz:  :cheers:

точно така :) глупости са :) струните за замасени и не е нужно да се опират в адаптера за да стават такива неща :))

Не винаги е така. За справка- бас Орфей- дрънкаш, дрънкаш, без да искаш пипваш адаптера и вече си на мнение, че касата на барабаниста е ненужна :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е статично електричество, начи някъде по веригата става пад в напрежението т.е. като се допреш до вратата или каквото и да е метално И ЗАЗЕМЯВАЩО, ставаш един вид проводник за тва напрежение. Причината може да се крие в липсата на заземяване на контактите, дефект в кабелите, липса на зануляване и защита в усилвателя и т.н. Казваш, че свириш и в компютъра- провери дали, държейки корпуса на компютъра(кутията), ще те хване ток в същата ситуация. Пробвай да включиш техниката в други контакти(с друг разклонител)... ако не помогне, опиши всичко, което е включено в мрежата и косвено имаш допир с него- кубета, изправители, компютъра, монитора.......

 

Има един прост но популярен тест дали да се плъгнеш лекомислено в кубе, особено лампово- вземаш една крушка(220V) с дълъг кабел и допираш единия проводник до кубето/жака/струните, другия до тръбата на чешмата или парното. Ако не свети- хубаво, ако свети, не е трудно да отгатнеш кой ще е следващия, който ще свети :virtuoz:

Браточка тва дето го говориш за ламповото кубе ако е истина кубето е за ремонт!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е статично електричество, начи някъде по веригата става пад в напрежението т.е. като се допреш до вратата или каквото и да е метално И ЗАЗЕМЯВАЩО, ставаш един вид проводник за тва напрежение. Причината може да се крие в липсата на заземяване на контактите, дефект в кабелите, липса на зануляване и защита в усилвателя и т.н. Казваш, че свириш и в компютъра- провери дали, държейки корпуса на компютъра(кутията), ще те хване ток в същата ситуация. Пробвай да включиш техниката в други контакти(с друг разклонител)... ако не помогне, опиши всичко, което е включено в мрежата и косвено имаш допир с него- кубета, изправители, компютъра, монитора.......

 

Има един прост но популярен тест дали да се плъгнеш лекомислено в кубе, особено лампово- вземаш една крушка(220V) с дълъг кабел и допираш единия проводник до кубето/жака/струните, другия до тръбата на чешмата или парното. Ако не свети- хубаво, ако свети, не е трудно да отгатнеш кой ще е следващия, който ще свети :virtuoz:

Браточка тва дето го говориш за ламповото кубе ако е истина кубето е за ремонт!!!

Мда де, нали това е идеята :cheers: Просто при транзисторното кубе след трафа никъде няма "разтърсващи"(буквално) напрежения, докато при ламбите 300V са си 300V :)

 

П.П. Тоя случай най-често става, когато кубето е изтървано(статистика) или е разлято нещо вътре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.