Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли значение положението на усилвателя спрямо земята?


Recommended Posts

Въпроса ми е принципен.Има ли някакви елементи в усилвателите , за които е задължително да бъдат в хоризонтално положение.Електролитни кондензатори, лампи и т.н.т.

Намерих подходящо място за комбото, но там е полегнало на страни.Дали ще има проблем като го ползвам така?

Двете неща за които се сещам са :

- охлаждането - Понеже решетката му е отгоре и въздушния поток би трябвало да минава нагоре.Понеже в домашни условия не му давам зор , той едва се затопля. За това си мисля че не би трябвало да е проблем.

- реверба - той е една метална пластина окачена на пружини , но не намирам разлика в него , когато е легнал или прав..

 

Предполагам , че може да има и други неща , за които не съм се сетил , за това реших да попитам. Усилвателя ми е транзисторен , но ми е интересно за лампите има ли значение положениетио.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственият проблем, за който се сещам е къде ще си държиш бирата, ако ампа е наклонен? По принцип тилтването не е опасно, а често търсено - за да не се прецакват басите из пода. Дори продават специални стойки за това, а някои ампове си имат и крачета за наклоняване. http://www.sweetwater.com/store/detail/AmpStd/ Аз мушкам някой по-голям пепелник под ампа, ако търся този ефект. Виж и това:http://www.barryrudolph.com/utilities/guitars.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми е принципен.Има ли някакви елементи в усилвателите , за които е задължително да бъдат в хоризонтално положение.Електролитни кондензатори, лампи и т.н.т.

И да и не.

При транзисторните има значение, с оглед на правилното охлаждане, когато е на базата на конвекционно охлаждане (без вентилатори). Ако се наруши потока на охлаждащия въздух, ще се повиши температурата. В някои случаи (например висока околна температура - парно, печка, слънце през лятото...) ще се стигне до така наречения "secondary thermal breakdown", който от своя страна причинява "punch-through"(термин означаващ "сливане на преходите") и повсеместно дефектиране на каквото се намира в устройството.

По отношение на лампите - има лампи които могат да работят и в легнало/хоризонтално положение, но има и такива за които не е препоръчително, дори недопустимо. Предусилвателните, т.е. с малка мощност нямат проблем с позицията. Мощните шишета трябва да работят само вертикално. Има някои изключения, но това зависи от конструкцията на ламБата. Най-общо, при силното продължително нагряване на хоризонтално разположени мощни лампи, решетките (навити от сравнително тънък проводник) "увисват" и могат да се допрат до други електроди. Това вече е причина за фойерверки и финасови сътресения. Подобно е и положението на директно отопляемите изправители например. Само че там увисват отопленията...

Намерих подходящо място за комбото, но там е полегнало на страни.Дали ще има проблем като го ползвам така?

Ако става въпрос за познатото ми устройство, ако не се запушват охлаждащите отвори (изходящите и входящите), няма проблем да работи така. Дори ако се повиши работната температура, има достатъчно защити да се предотврати голям пожар :yes: . Майтапя се!

Двете неща за които се сещам са :

- охлаждането - Понеже решетката му е отгоре и въздушния поток би трябвало да минава нагоре.Понеже в домашни условия не му давам зор , той едва се затопля. За това си мисля че не би трябвало да е проблем.Правилно.

- реверба - той е една метална пластина окачена на пружини , но не намирам разлика в него , когато е легнал или прав..

В действителност има малка разлика. Това което виждаш като метална пластина, е само конструкцията, вътре в която има монтирани спирални пружини от тънък стоманен проводник. Те са "окачени" в двата си края на финни еластични жици, с монтирани на тях магнитчета. Те пък се намират в магнитната верига на малки преобразуватели. От едната страна получават енергия (като високоговорителите), а в другата преобразуват трептенията в електрическо напрежение (като динамичните микрофони). И така, когато "увиснат" повече от допустимото, работата на трептящата система може да се наруши, което ще доведе до проблеми с ревербератора. Естествено, много зависи от конструкцията и модела, но ако не ти грачи, гъгне или отзвучава прекалено бързо, значи може да се ползва и в новото положение на комбото.

 

Предполагам , че може да има и други неща , за които не съм се сетил , за това реших да попитам. Усилвателя ми е транзисторен , но ми е интересно за лампите има ли значение положениетио.

 

Стана малко дълго, но се опитах да бъда максимално обективен и полезен, надявам се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми е принципен.Има ли някакви елементи в усилвателите , за които е задължително да бъдат в хоризонтално положение.Електролитни кондензатори, лампи и т.н.т.

И да и не.

 

По отношение на лампите - има лампи които могат да работят и в легнало/хоризонтално положение, но има и такива за които не е препоръчително, дори недопустимо. Предусилвателните, т.е. с малка мощност нямат проблем с позицията. Мощните шишета трябва да работят само вертикално. Има някои изключения, но това зависи от конструкцията на ламБата.

 

Значи ли това че на ламповия BG- МОНО25 крайните са хоризонтално разположени е конструктивен недостатък ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми е принципен.Има ли някакви елементи в усилвателите , за които е задължително да бъдат в хоризонтално положение.Електролитни кондензатори, лампи и т.н.т.

И да и не.

 

По отношение на лампите - има лампи които могат да работят и в легнало/хоризонтално положение,( EL34 в лек режим, какъвто е при MОНО25), но има и такива за които не е препоръчително, дори недопустимо. Предусилвателните, т.е. с малка мощност нямат проблем с позицията. Мощните шишета трябва да работят само вертикално. Има някои изключения, но това зависи от конструкцията на ламБата.

Значи ли това че на ламповия BG- МОНО25 крайните са хоризонтално разположени е конструктивен недостатък ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз го слагам кубето на стол. Някак си по-добре звучи. На земята някак си "се скрива", особено ако е в някой ъгъл, както е при мене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.