Jump to content
Българският форум за музиканти

Когато свалиме струните..


MDFk

Recommended Posts

Преди 2 дена си свалих струните с 2-3 мм. Почнаха да звучат по-добре - звукът стана ако не по-силен, то поне "по-светъл". Браздене има на едно прагче, но то не се чува рядко, и то при определени обстоятелства, и мисля че просто не вибрира по правилното направление заради възрастта на жицата.

Не съм 100% сигурен, но като че ли минимално се е изметнал грифа. Възможно ли е това, или само си въобразявам...

Магаренцето при главата на баса не съм го пипал. Трябва ли и него да пипна?

 

пс. Айде скоро да завършваме темата за начинаещите! :) В секцията за полезни съвети мисля да драсна ред-два за първи стъпки във ваденето на песни по слух... :rolleyes:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално като свалиш струните, усукващото напрежение в/у грифа намалява и съответно шината огъва грифа малко назад, ако това имаш предвид

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Назад към музиканта - да.

Това лошо ли е? До каква степен е допсутимо? Трябава ли да се коригира от майстор?

Брех маа му, много въпроси имам :rolleyes: ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Назад към музиканта - да.

Това лошо ли е? До каква степен е допсутимо? Трябава ли да се коригира от майстор?

Брех маа му, много въпроси имам :rolleyes: ...

Не, не може да се нарече вредно

Може да се появи бъзздене на струните- ако е така, може да пробваш да отпуснеш шината, но по мое впечатление нямаш много опит, затова преди да правиш нещо на брадвата, разтърси се из форума как се прави това, че да не изгориш :stop:

 

Ако китарата се държи нормално, не бутай нищо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, китарата си е екстра!

Бръзденето е леко и идва когато дръпна струната малко по грубо, макар и без основание смятам че наситина смяната на струните ще подобри нещата. Току-що направих нова проба - на усилвателя бръзденето го няма.

Шината не смея да я пипам.

 

Те наистина са си казали хората - не поправяй нищо, което си работи! :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако струните са доста ниско, дори при перфектен гриф и прагове, е нормално да има леко дрънчене -заради амплитудата на трептене на струните.

Предполагам, че всичко е ОК, you're just a bit paranoid :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10x pacman! :godbless:

Не струните не са ниско, има прилично разстояние от праговете до струните.

Сега съм по-спокоен! :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здрасти! Да ти кажа първата ми работа като си взех баса(Washburn® xb125)беше да си персонализирам грифа и струните. Трябва да съобразиш какъв стил свириш, какви са ти струните и т.н. Може да ти звънкат малко праговете, стига да не се чува в колоните. А понякога може да ти потрябва точно това да се чува... , абе има много какво да се говори по тая тема. И не само да се говори- трябва да се показват някои неща. Комплексно е. Иначе не е философия да си настроиш грифа, ама по-добре някои да ти покаже. Ако още те вълнува тоя въпрос и имаш някакви въпроси можв да ми пишеш. miro_blues@abv.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@CrazyBassist - :hello: , и мерси за готовността за помощ, но всичко се оправи. :happy:

 

@Aora_bass, ако питаш мен - на Уошбърн Таурус Т25 - този на подписа ми.

Защо питаш?

 

П.с. Ъпдейт по въпроса: смених си струните и жуженето което го имаше на едно прагче, изчезна. Сега съм много весел и щастлив :D ... и всичко е ОК.

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр. Различните струни имат различен опън. Като си настроиш грифа за едни струни си купувай само такива, иначе пак ще трябва да ги настройваш :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми пичове мойте струни са смъкнати толкова много че някои прагчета не вадят никъв звук хаха ;) шега де ... има няколко промени ж звука и основнота е че малко се изостря ........ струните стават по хлабави (което е удобно за мързеливи музиканти кат мен ) друго не се сещам тва са мойте наблиудения ако се сетя нещо ще ви пиша ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми пичове мойте струни са смъкнати толкова много че някои прагчета не вадят никъв звук хаха :) шега де ... има няколко промени ж  звука и основнота е че малко се изостря ........ струните стават по хлабави (което е удобно за мързеливи музиканти кат мен )    друго не се сещам тва са мойте наблиудения ако се сетя нещо ще ви пиша  :D

Струните не стават по-хлабави, а се изисква по-малко натоварване да ги натиснеш до грифа :) А мене ме мързи и съм отделил много време да си направя грифа удобен. Не успях само да го накарам сам да зесвири :)хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.