Jump to content
Българският форум за музиканти

И ние коњи за трка си имаме!


Recommended Posts

Има ли некој од вас да ги слуша Jethro Tull, на пример?!Мене овие момци ми звучат многу подобро од Jethro Tull!Можеби затоа што сум еден обичен балкански сељак :punk_guitar:

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=OHOi5ExmxUs

 

 

Balkan Horses Band

 

 

Tamara Obrovac (Croatia) - voice, wooden flute

Vlatko Stefanovski (Macedonia) – guitar, composer

Theodosii Spassov (Bulgaria) - kaval, voice, composer

Aleksandar Sanja Ilic (Serbia) – piano, composer

Kostas Theodorou (Greece) - double bass, composer

Emil Bucur (Romania) - panpipe

Hakan Beser (Turkey) - percussion

Stoyan Yankoulov (Bulgaria) - tupan, drums, composer

Krassi Jeliazkov (Bulgaria) - acoustic guitars, tamboura

 

 

Balkan Horses Band - Contact: Part One Music CD

'During the last few decades the existence of dictatorships and totalitarian rule in the countries of the region raised confrontation in a political, economical and cultural aspect. As a result the peoples of the Balkan Peninsula separated themselves in closed systems, not knowing the cultural and public life of their neighbors. We witnessed the bursting genocide on the territory of former Yugoslavia, exercising strong destabilizing influence over the relations between different ethnic groups in the other Balkan states, as well. In spite of these somewhat artificially created clashes the Balkans continue to be a united field of culture and spirit, the most explicit expression of which we find in the sphere of arts and most of all music.

 

UNESCO’s proclaiming the year of 2000 as the International Year of Culture and Peace inspired AQUA STORM Music and Performing Arts Agency to be the initiator of the idea of creation of a Balkan Cultural Project in the field of Ethno and World Music. Nine of the most distinguished Ethno, Rock, Jazz, Ambience and New Age composers and performers participated in the Balkan Horses Band International orchestra.'

 

Го имам нивниот албум Contact ама само првиот дел.И што да кажам!?Не можам да издвојам ниту една песна!Секоја си има своја приказна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка група си има харизмата, Велики. Не сравнявай Джетро с Конете, това не е кушия.

Знам дека секоја група си има своја харизма.Воопшто не станува збор за некаква строга споредба на прнцип "или-или"!Ги споредив затоа што ми се слични во приодот кон музиката.А мене ми се поблиски "Конете"затоа што сум Балканец.Но,тоа си е чисто субјективно мнение!Со сета почит кон Џетро :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе, вие Мàкедонците ужким сте като нас, ама не съвсем, защо ти трябва да правиш малоумни сравнения, малко комплексарско ми иде. Така преди време Влатко Стефановски, когото иначе много харесвам, в шоуто на Слави каза, че е много по-добър от мнозина китаристи, които са на кориците на "ГитарПлейър"... Е може ли такова изказване от добър музикант?

Иначе "Конете" са си яка банда, направо световна, ама не е познала полуострова.

Айде по-изи и пусни нещо да те чуем, току виж новият Стефановски се появил...

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе, вие Мàкедонците ужким сте като нас, ама не съвсем, защо ти трябва да правиш малоумни сравнения, малко комплексарско ми иде. Така преди време Влатко Стефановски, когото иначе много харесвам, в шоуто на Слави каза, че е много по-добър от мнозина китаристи, които са на кориците на "ГитарПлейър"... Е може ли такова изказване от добър музикант?

Иначе "Конете" са си яка банда, направо световна, ама не е познала полуострова.

Айде по-изи и пусни нещо да те чуем, току виж новият Стефановски се появил...

Успех!

Пријателе ти пред да се истрчаш со воопштувања од типот "вие Македонците...."и така натаму прво размисли што сакал поетот да каже! :thumbs_up: Таа споредба воопшто не е од комплексарски тип туку ја направив чисто како куриозитет!Кога првпат ги слушнав Balkan Horses Band си реков,еј па ова е нешто како Џетро,како што веќе реков,најверојатно приодот кон музиката ме подсети на нив.Ниту пак велам овој бенд е подобар или пак оној!Баш напротив!Тоа ти е како она -овде тамбура,во Шпанија гитара ,во Јапонија шамисен,разбираш?Споредбата беше повеќе од типот на наоѓање заеднички точки отколку од компетитивно-исклучувачки карактер!

А тоа за новиот Стефановски,сепак не се занесувам толку.Не сум до толку искомплексиран во врска со свирењето гитара сепак!:rocker:Поздрав и на тебе! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мене овие момци ми звучат многу подобро од Jethro Tull!

 

Ти си си го казал ясно, няма нищо за разбиране. Правилното изказване е - много ги харесвам, страшни са и т.н., а не по-добри са от този и онзи. Джетро е институция (без да съм им огромен фен) и ги знае цял свят, а конете аз,ти и група съветски учени :thumbs_up: Ти май не ме разбираш, а против Македонците пък, съвсем нищо нямам, дядо ми по бащина линия е от Елошник. Хайде стига, че го обърнахме на чат рум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мене овие момци ми звучат многу подобро од Jethro Tull!

 

Ти си си го казал ясно, няма нищо за разбиране. Правилното изказване е - много ги харесвам, страшни са и т.н., а не по-добри са от този и онзи. Джетро е институция (без да съм им огромен фен) и ги знае цял свят, а конете аз,ти и група съветски учени :thumbs_up: Ти май не ме разбираш, а против Македонците пък, съвсем нищо нямам, дядо ми по бащина линия е от Елошник. Хайде стига, че го обърнахме на чат рум.

Во ред!Можеби требаше да го бoлдувам зборот мене од таа реченица што си ја цитирал за да бидам појасен.А зошто си го испуштил и оној дел кога објаснувам дека тоа е затоа што и самииот сум од овие простори ,па затоа повеќе ми лежи музиката на Коњите?Јас мислам дека сепак има нешто во тие муабети за поднебјето,гените итн.Помисли само колку луѓе слушаат чалга .Секако ова не значи дека се треба да сведеме на некаков локал -патриотизам и да се изолираме на овој наш полустров.Тоа би било грдо ограничување.Колку за Џетро Тал мене ми се допаѓаат.Не се што е од нив,некои работи ми се здодевни,но сепак си имале тие некои добри периоди.Нормално нели,се е тоа субјективно,и за вкусовите не се зборува,ама како што рекол Ниче,кога не би зборувале за вкусовите,можеби би немале за што да правиме муабет!:(А токму за тоа,дека Џетро Тал се институција,а Коњите некаков ендемичен вид,впрочем и станува збор овде!Ние на нашиве простори имаме многу квалитетна музика,и таа не треба да се заборава во име на некаква глобализација,или пак елитизам,или пак помодарство.На пример,Џетро користат фолк мотиви од нивниот остров,и токму тоа ги прави автентични,и кога ги слушнав Теодоси,Влатко и компанија прилично се израдував и сум горд заради нив.Секако ова не ме прави манијакално-фашизоиден патриот!Едноставно си го почитувам просторот на кој живеам1

А инаку,тоа што немаш ништо против Македонците,верувај,тука сме на иста линија:rocker:Да не беше така,немаше ни да бидам на овој форум:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не се разбираме с теб, съгласен съм с всичко, което пишеш, само със сравненията не съм. Не виждам смисъл да ми обясняваш неща, които знам(за корените на музиката на "Джетро"). А с "не са познали полуострова"искам да кажа, че никой няма да обърне нужното внимание на "нашата" музика, защото съвременната такава се определя предимно от "онзи" остров, за добро или зло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Нещо не се разбираме с теб, съгласен съм с всичко, което пишеш, само със сравненията не съм. Не виждам смисъл да ми обясняваш неща, които знам(за корените на музиката на "Джетро"). А с "не са познали полуострова"искам да кажа, че никой няма да обърне нужното внимание на "нашата" музика, защото съвременната такава се определя предимно от "онзи" остров, за добро или зло.

Па сега, или јас се инаетам или ти :beer: А тоа што напомнав нешто за корените на музиката на Jethro Tull воопшто не значи дека се чувствувам повикан некому да држам лекции, ни најмалку не ми беше намерата да за такво расфрлање.А за тоа дал некој ќе ја познае,признае или како и да е нашата музика, која воопшто не заслужува да биде ставана во наводници,да ти кажам и воопшто не ми е гајле.А колку што знам јас,зар не е Теодоси Спасов моментално на турнеја низ Америка? Гледаш, на светов сепак му треба разновидност, а и на Балканов се разбира!Не мора сега сите да се занимаваме со фолклорот. Воопшто не ми беше тоа муабетот!

Редактирано от Александар
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.