Jump to content
Българският форум за музиканти

За начинаещи джазмени


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Заговорихме се преди няколко дена с Cursed Soul и понеже у нас от година - две се мотка една таблица с акорди, които доцент Пумпалов от Консерваторията, ми беше дал, та Cursed Soul ме помоли да му ги сканирам, за да се запознае с тях. Хрумна ми, че е нелоша идея, така и така, след като съм ги сканирал, да ги пусна и във Форума, току виж, се окажат полезни за някой, който тъкмо почва да се занимава с това.

Акордите са дадени с по 2 пръстовки, като идеята е, да ги научи човек, и да може да си просвирва ритъма на повечето джаз - стандарти.

Знам, че ги има в интернет така или иначе, но тука са събрани на едно място, акордите, които се срещат по - често, което улеснява малко, защото човек не трябва да търси и да учи наслуки от различни сайтове. Поне за мен имаше полза от тая табличка.

Направил съм ги на PDF, 5-6 страници е, и може да се изтегли от ТУКА

Надявам се да съм бил полезен на някой. Поздрави!

 

пп Дано линкът работи, че с тоя сайт не съм действал досега :yahoo:

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата човече, мерси много!

Само едно въпросче, какво се има предвид под примерно: "От F до B" (втората акорда)? Имам предвид, F ли е показаната акорда или B (макар че не ми прилича на ни една от двете :punk_guitar: ) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1) Показаният акорд

2) Значи, че като придвижиш формата по грифа до 12-ти праг, можеш да получиш съответния интервал акорди

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да имам претенции за разбирач и да съм изобщо джазмен(макар да имам влечение) мисля че тея картинки са мечешка услуга и по добре да не се използват.

 

 

 

Чел съм литература, в която ясно се обяснява как се построяват акорди. Осмислянето на логиката на имената на акордите в комбинация с познаването на грифа, би трябвало да е достатъчно за успешното извеждане на тези пръстовки, без да е нужно някакво наизустяване, което ще е мъка.

 

Съвсем прост пример, който го има в повечето книги по темата предполагам:

 

(Предварително се извинявам ако имам допуснати неточности и грешки в обясненията си и моля да ме поправите)

 

До мажор: C D E F G A B C

За да се построи акорд Cmaj7 - намираме първата, треата , петата и седмата степен(за седмата става ясно от седмицата в името).- C D E F G A B C

Така имаме - CEGB

E--3--

B--5--

G--4--

D--5--

A--3--

E-----

 

или пък

 

 

E--0--

B--0--

G--0--

D--2--

A--3--

E-----

 

За минор - C D Eb F G Ab Bb C

Акорд Cm7- C Eb G Bb

 

E--3--

B--4--

G--3--

D--5--

A--3--

E-----

а и са възможни други комбинации и обръщения.

 

 

Индексите от 1-7 са всъщност степените на скалата. 9,11,13... също само че започват от начало(много тъпо изказано обаче не се сещам как). Като степените могат да бъдат понижени или повишени със знаковете за алтерация(#,;)Например 9-та степен в до мажор е РЕ.

 

 

 

 

Разбира се примера ми е най простия и тривиален. Без обаче да се знае в какъв строй ни е китарата и на кое прагче- кой тон извличаме ,няма как да се получи .

 

Според мен от тея графики на акордите няма много полза, ама всеки си знае...

 

 

Имаше тема за наименования на акордите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено, че трябва да се знае, как се строят. Затова или човек сам си ги строи, и си помни пръстовките, или може първо да ги научи като пръстовка, и после да се вгледа кои тонове всъщност свири. Въпрос на предпочитание.

 

Само да уточня, че долкотото знам, за да се построи maj7 акорд, се взима 1,3,5, и ПОВИШЕНА 7 степен, а не както ти си написал, само 7.

Примерно в Ре ще стане D-F#-A-C , което е D7, а за да е Dmaj7 трябвада е D-F#-A-C# .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В гамата (скалата)Ре мажор, До отсъства, на мен доколкото ми е известно.

 

D E F# G A B C# D

 

Мажорният 7 акорд е с голяма 3 и голяма 7.

Доминантовият7 е с голяма т3 и малка7.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПОВИШЕНА 7 степен

 

 

В музикалната теория не съществува ПОВИШЕНА 7ма степен. По простата причина, че това би било 1ва степен. Когато се говори за степени и алтерации, шаблонът е натуралния мажор. Той е с голяма септима. Алтерацията би била малка 7ма.

 

Файла с графиките е полезен.

 

 

Успех,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Моя грешка :beer:

пф, за пореден път се убеждавам, че преди лягане не съм адекватен

2 грешки в 1 пост - надинах себе си. И D dur да объркам (при положение, че бая съм работил с нея), и за септимата... :cheers2:

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно нямаше нужда, да задълбавам с конкретни примери. Първоначално ми се стори че мога да обясня че не е чак толкова сложен процес , построяването на акорд.

 

Само че мога да се дообоснова за позицията си по въпроса с картинките.

Китарните строеве са не един или два. Графиките важат само за стандартния строй, за всеки друг те са грешни. Ако наименование на акорд се асоциира с някаква фигура то тя не е статична т.е. променя се в зависимост от настройката на инструмента. А ако се научи основния принцип(което според мен е и по кратката процедура), такъв проблем не би могъл да възникне.

 

Е, разбира се може да кажете че ще си свирите само и единствено на вашата китара, която ще е винаги в МИ, но в съвременната музика все по често се срещат други строеве. Това малко или много ще ви ограничи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.