Jump to content
Българският форум за музиканти

Барабани и Барабанисти


Recommended Posts

Ами аз не чаткам много от дървени материали :D:D:) но това пише...и така казват специалистите....

Спокойно не се засягам изобщо.... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фактите гласят, че евтините серии на всички барабани се правят от махогани, а скъпите - от бреза и клен. :D

Не съм запознат с цените на барабаните и от какво дърво се правят, понеже това не ми помага на свиренето. Просто изтъкнах, че брезата е с по-слаба дървесна структура от махагона и това е ФАКТ, който не оспорва, че брезата се ползва за направа на барабани (но не я препоръчвам за палки :) ). Навремето ми направиха палки от много видове дърво. Махагоновите бяха между най-здравите, а липовите, брезовите, тополовите и чамовите не ставаха за нищо. Черешата и дряна бяха зверове по здравина, но за свирене не ставаха, защото резонират, така както го прави текстолита. Но това за палките е оф...

Пак казвам, че говоря за нашата бреза. Може да има и друг чешит, както има няколко вида тикви или зеле. Просто споделям мнение и опит. Ако дразня - спирам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още малко за корпусите

 

Размери на корпусите

 

Както знаем размерът на корпусите се измерва в Диаметър x Дълбочина. Като се среща и обратния вариант.

 

Известно е, че колкото по-голям е диаметъра на барабана, толкова по-дълбок нисък ще е звука му. Също така колкото е по-дълбок корпуса, толкова е по-нисък тона и обратно. Също така по-дълбоките барабани са по-силни като звук. Плитките барабани естествено не са толкова силни, но резонират по-добре и затова тонът им е по-точен(верен). Именно заради това дълбоките томове се използват за рок(естествено не винаги), силен и суров звук, и от друга страна плитките томове за джаз музика- чист и точен тон.

 

Очаквайте: Настройване на бараНани :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още малко за корпусите

 

Размери на корпусите

Не съм много наясно с нещата... Това, което знам със сигурност е, че когато диаметър и дълбочина съвпадат, това се нарича "турбо", или поне "Сонор" го наричат така. Т.е. ако тома е 12''x12'', то това е "турбо".

Според мене, има голямо значение дали барабаните са "отворени" или "затворени". Свирил съм и с двете конфигурации и опредеено мога да кажа, че "отворения" комплект (без долни кожи) е по-рисков от гледна точка на чистото свирене. При него всеки неточен, разфокусиран, недостатъчно силен/слаб удар си личи, защото извлечения тон е максимално конкретен и не позволява да си неконцентриран. Да не говориме, че "отворения" комплект е терра инкогнита у нас за озвучаване в студио или живо свирене...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така наречените square sizes Сонор им викат турбо, щото само те ги правят. Едно време и някои стари комплекти на Ямаха са били с такива размери (Tour Custom, или нещо такова, от 80те), но вече не се използват. Хубавото е, че откакто има Starclassic на Тама, стандартите вече отпаднаха, защото всеки том можеш да си го поръчаш с 4 различни вида дълбочина, има на сайта им едни големи таблици с размери. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ей ви интересно мнение:3-инчовите метални барабанчета трябва да се забранят СЪС ЗАКОН!!! :dance: от тях се ОГЛУШАВА,дееба :killyou: особено на малка сцена,това трябва да се обяви за противозаконно и да се преследва със цялата строгост на закона!!! :twisted:

Редактирано от Katsko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ей ви интересно мнение:3-инчовите метални барабанчета трябва да се забранят СЪС ЗАКОН!!! :) от тях се ОГЛУШАВА,дееба :killyou: особено на малка сцена,това трябва да се обяви за противозаконно и да се преследва със цялата строгост на закона!!! :twisted:

хахах

сигурно усещането е че свириш само на кожа без нищо около нея :D

а дам прав си.. отвратителни са :D :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето тук за модераторите...препоръчвам материалите за корпусите и дървесините да ги бутнете при важните теми :think: :think: :think: :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коко както и да направим една статийка за нстойване на барабаните,която също да я качим горе,общо взето важните нещица да са най-нагледни и опростени

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.