Jump to content
Българският форум за музиканти

Класическа китара - техника на свирене


Begemot

Recommended Posts

Така. Техниката на свирене с палец като с перце ( т.е удар надолу и удар нагоре)е характерна фламенко техника, заимствана от уд-а. Има доста малко общо с класическата техника за свирене с палец, като най-често показалецът и другите пръсти не са опряни на струните, а дланта е свободна и извършва движение подобно на слап-а при баса ( всъщност най-близкото до тази техника май е дабъл тъмб при баса).Палецът е блокиран и движението е само от китката.

Техниката на "непрекъснати" акорди е всъщност IEMA razgeados ( май така се пишеш). Майката му е много бавно и равномерно свирене пръст по пръст и съвсем бавно забързване. Отнема месеци и много лесно се губи ако не се свири.

Класическата китара е правилнията старт към фламенкото, но истината е че подходът е коренно различен. Постановка , ритмика, звукоизвличане, дори самия инструмент е различен.

Като всъщност най трудното при фламенкото е не техниката ( ужасно трудна сама по себе си) а умението да свириш в ритъма..

 

Пламен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет и поздрави за китарата! Надявам се, че след време ще установиш, че класическата китара е може би "по-романтичен" инструмент от електрическата :)

 

Относно фламенкото, ето едно видео, което може би ще бъде полезно:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали "жипси жазз" китарите спадат в това определение, но все пак

 

http://www.youtube.com/watch?v=B6uXGSTfz_4

 

Поздрави!

Герги

 

П.П. : Темата е от преди 6 години

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, аз свиря класика и фламенко, ако те интересуват конкретни неща, уроци и като цяло информация за този жанр, можеш да ми пишеш на лична, че в момента ме мързи. Като цяло, разлика в инструментите няма. Както и в техниката на свирене. При фламенко китарите специфичното е, че обикновено се ползва по-леко дърво (cypress) за повече volume, както и action-a на струните е доста по-ниско от този на класическите китари, но това не са задължителни критерии в никакъв случай.

Звукоизвличането е едно и също и в двата стила - има си rest strokes, free strokes, арпежи, тремоло, rasgueado и т.н.

При фламенкото е най-важна ритмиката, отнема адски дълго време да ти влезе под кожата.

 

1) Потърси онлайн как се свири правилно tremolo.

 

2) 2-3-4 finger rasgueаdos

 

3) Изчети всичко в wikipedia за стила като цяло - какво е compas, falsetas, aire и т.н.

 

4) Намери упражнения за picado, azlapua, golpe също и много ама много записи за слушане. Ако не схванеш ритмиката на различните формати (solea, bulerias, farruca, alegrias etc) няма да можеш да свириш фламенко.

 

И накрая един съвет - избягвай да се опитваш да емулираш Paco De Lucia поне в началото, защото това неговото не е точно фламенко и нищо няма да схванеш от стила ако се хвърлиш направо там. Ramon Montoya и Paco Pena са по-подходящи. По торентите се мотаеше едно dvd на Juan Martin за начинаещи фламенко китаристи, предлагам ти да си го намериш и изсвириш ВСИЧКО от школата.

 

edit: офф темата е 2005, чак сега видях. Много съм зле. <_<

Редактирано от trendkiller
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.