Jump to content
Българският форум за музиканти

Класическа китара - техника на свирене


Begemot

Recommended Posts

Търсих за подобна тема, но не успях да открия.

 

ДОсега основно съм свирил с перце. Сега си купих моята "куха" любов и яко се зарибих. Обаче за 5 пръста по трудно се мисли :D Та искам помощ за по сложните маневри (някакви материали из нета или пък вие да подскажете)

 

1. Как мога да свиря бързо (все едно с перце, ама не толкова бързо де) на една струна и особенно на дебелите струни (виждал съм някой да го прави с палеца, като с перце)?

 

2. Интересуват ме някои от техниките които се използват във фламенкото примерно. Като: Как да свиря бързо и непрекъснато един акорд без да се получава накъсване.

 

3. Всякакви други подобни дреболийки, ако се сетите.

 

Поздрави :guitar:

Редактирано от Begemot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами значи то е много относително. като за начало трябва да имаш нокти. аз примерно не мога да свиря на класическа китара с пръсти защото ноктите ми растат много назад и няма начин да пусна такива, че да свиря с тях

 

както каза коуегата - има перца за палеца. обаче не и за всички пръсти :D

започни най-напред с разлагане на акорди - от по-бавно към по бързо, ей такива неша.

и ще свикнеш :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т'ва за бързото и непрекъснато стържене се нарича тремоло:

 

ТРЕМОЛО: Тремоло се нарича бързото, многократно повторение на един, два или повече тона. Според начина на изпълнение различаваме: а) тремоло вибрато, което се изпълнява с бързи движения нагоре и надолу с перцето и б) тремоло легато, което се състои от бързата, последователна смяна на два или повече тона.

При пръстовото свирене ударите, които възпроизвеждат разичните пръсти трябва да бъдат изравнени по сила. Ако някой от пръстите (например безименния) се окаже по-слаб от останалите, то акцентът трябва да се пренесе за известно време върху него, докато се изравни по сила с останалите пръсти.

Тремоло в акорди може да се получи и чрез бързо движение нагоре и надолу с показалеца на дясната ръка.

 

(извадка от школите на Любен Панайотов)

 

Друг начин за тремоло с акорди съм виждал един приятел да прави - просто разлага акордите с всички пръсти на дясната ръка, но страшно бързо. Свиреше тапинга на солото на One на Металика с разлагания на класическа китара, милия. Тренировка и свирене му е майката. Хайде дано съм помогнал с нещо :hello: :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е много съжелявам, че ще те разочаровам но то това нещо не става от днес за утре. Трябва да си много на ти със класическата китара, за да свириш фламенко никак не е лесно повярвай ми аз точно от 10 години се занимавам с това и не мога да кажа че владея техниките на фламенкото добре. А доколкото Любен Панайото (не 4е имам нещои против него), но просто няма смисъл да му четете книжките. В България до колкото знам има една много добра школа за фламенко аз лично доста съм научил от нея мисля че се казваше "фламенко" писана е от един българин, който е живял доста в испания и наистина ги чатка работите. Но за съжаление тази щкола доста трудно се намира но ако някои иска да се учи на това испанско изкуство :) това може би е най-доброто, вси4ко е обяснено супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледайте 10-тина клипчета, чуйте албумите на Майк Батьо и Нитро, после пускайте мнения. Тук обсъждаме китарката, която е супер шоумастър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е много съжелявам, че ще те разочаровам но то това нещо не става от днес за утре. Трябва да си много на ти със класическата китара, за да свириш фламенко никак не е лесно повярвай ми аз точно от 10 години се занимавам с това и не мога да кажа че владея техниките на фламенкото добре. А доколкото Любен Панайото (не 4е имам нещои против него), но просто няма смисъл да му четете книжките. В България до колкото знам има една много добра школа за фламенко аз лично доста съм научил от нея мисля че се казваше "фламенко" писана е от един българин, който е живял доста в испания и наистина ги чатка работите. Но за съжаление тази щкола доста трудно се намира но ако някои иска да се учи на това испанско изкуство :pray: това може би е най-доброто, вси4ко е обяснено супер.

О, прекрасно ми е ясно, че няма да стане за два дена и то особенно без учител. Сивиря от доста време на електрическа и знам, че не става бързо. Ама трябва да се почне от някъде. Някой ден ако имам верме ще хвана задължително учител, ама за сега искам поне да не започвам с грешна техника, че после трудно се оправя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със специалност класическа китара в НБУ.Имайте предвид че това много труден инструмент.Ел.китара е по-лесна за свирене защото звукоизличенето при нея става по-лесно.От доста години свирия на китара при това класическа...много е важна пръстовката...и естествено ако нямаш нокти на дясната ръка забрави да свириш на такава китара.

За упражнения аз свиря много гами...легато/възходящо и низходящо/.С опояндо или тирандо.Отиди в някоя нотна книжарница и потърси школи за китара.Би трябвало да има със сигурност.Ако имаш някакви проблеми прати едно лично съобщение и ще мислим.

За фламенкото има доста хубави школи на Хуан Мартин...аз от него съм свирил някой неща.

Поздрави и успех :ph34r: :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тhe Principles Of Correct Practice For Guitar!

 

Tам ше намериш МНОГО детайлно обяснение на всичките техники за дясна и лява ръка за класическа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със специалност класическа китара в НБУ.Имайте предвид че това много труден инструмент.Ел.китара е по-лесна за свирене защото звукоизличенето при нея става по-лесно.От доста години свирия на китара при това класическа...много е важна пръстовката...и естествено ако нямаш нокти на дясната ръка забрави да свириш на такава китара.

За упражнения аз свиря много гами...легато/възходящо и низходящо/.С опояндо или тирандо.Отиди в някоя нотна книжарница и потърси школи за китара.Би трябвало да има със сигурност.Ако имаш някакви проблеми прати едно лично съобщение и ще мислим.

За фламенкото има доста хубави школи на Хуан Мартин...аз от него съм свирил някой неща.

Поздрави и успех :) :guitar:

Хъм. Би ли могъл да споменеш местоположението на някоя такава книжарница в София?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със специалност класическа китара в НБУ.Имайте предвид че това много труден инструмент.Ел.китара е по-лесна за свирене защото звукоизличенето при нея става по-лесно.От доста години свирия на китара при това класическа...много е важна пръстовката...и естествено ако нямаш нокти на дясната ръка забрави да свириш на такава китара.

За упражнения аз свиря много гами...легато/възходящо и низходящо/.С опояндо или тирандо.Отиди в някоя нотна книжарница и потърси школи за китара.Би трябвало да има със сигурност.Ако имаш някакви проблеми прати едно лично съобщение и ще мислим.

За фламенкото има доста хубави школи на Хуан Мартин...аз от него съм свирил някой неща.

Поздрави и успех :) :guitar:

Не съм съгласен,че класическата китара е по сложен инструмент от електрическата.Тва са общо взето сравнения от детската градина.Това са два съвсем различни инструмента и на двата тоноизвличането е трудно и се постига по различен начин.Така,че моля нека не правим такива несъстоятелни сравнения с цел-моят инструмент е по сложен от твоя :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледайте 10-тина клипчета, чуйте албумите на Майк Батьо и Нитро, после пускайте мнения. Тук обсъждаме китарката, която е супер шоумастър

Абе какво ми прави мнението в тази тема и защо не мога да го редактирам ?

 

Така. За класическата китара, както и за всяка друга е хубаво да ходиш на уроци или поне някой да ти показва работите. С четене нищо не се учи. Спокойно. Време има. Просто бавно си прави разлаганията и скоро ще го правиш бързо. Пусни нокти (само на дясната ръка...грозно ама..) и виж дали не са чупливи, че да си повредиш ноктите. Бавно и спокойно заедно със упражненията опитвай и да четеш ноти. Класика = солфеж. Наистина отиди при някого да ти помага, но не при някой рок китарист (освен ако не е свирил класика 7-8 год. :) ) Ай, успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

линкче

със фламенко транскрипции

Много искам да свиря неща на gipsy kings :D

тфа с ноктите наистина е кофти.

аз ги поддържам на лявата дълбоко изрязани а на дясната

малък пръст-изрязан,безименен, среден и показалец-дълги като намалявам дължината в същия ред :D и

на палеца само от външната страна :D

откачено изглежда и като се изнервя ги изрязвам всичките... та от една седмица ги чакам да пораснат пак :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, минаваме на другия въпрос. Къде в софия може да се намери добър учител за акустична китара. Подчертавам добър като преподаватаел, щото осъзнавам колко е важно да е такъв.

 

Чакам препоръки :( а до тогава <_< и :wall: и :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.