Jump to content
Българският форум за музиканти

Koch Powertone II - схемотехника


Recommended Posts

Раглеждайки със сутрешния чай любимите сайтове попаднах на фабрична схема от Кох : Powertone II

 

Реномирана европейска марка .

 

Усилвателя е с 4 крайни лампи 3 канала , 2 еквалайзера , 2 превключваеми мастъра и др.

 

На сайта им саунд семпли и инфо.

 

Преамп клиин :

clean.jpg

 

Класическо решение в стила на старите фендер ампове - входен триод - еквалайзер + волюм - втори триод.

 

 

Крънч:

 

powertoneII_crunch.jpg

 

Крънча и лиида ползват общи триоди и общ еквалайзер.

 

Крънча е изграден със 4 триода - в добрия стар стил на тежко хотроднат винтидж маршал - на когото катодния повторител е направен на гейн стейдж.

Прави впечатление позлването на стерео потенциометър за гейн като той работи успоредно преди и след 2 триод (характерно и за лиида).

 

Лиид:

powertoneII_lead.jpg

 

Лиида използва всички триоди на крънча - като е добавен още един триод - и то веднага след първия още преди гейн потовете.

Според мен авторска разработка на фирмата.

 

Получаваме 5 гейн стейджа - всеки изкривява по малко - типичен каскаден гейн с много триоди.

 

Нека отбележа тва което лично на мен не ми харесва:

Еквалайзера на драйв каналите - типично пасивен - е включен в анода на последния триод.

Както съм казвал и преди този тип еквалайзер е създаден да работи след катоден повторител - какъвто тук липсва.

Следователно еквалайзера няма да работи толкова дълбоко.

Друг минус е поставянето на презенса при еквалайзера а не в обратната връзка на крайния амп.

 

 

Не на последно място след тва преампите преминават през ефектс лууповете които са солид стейт буфери - без възможност за байпас.

powertoneII_.jpg

Тва е напълно безпроблемно ако ползваме моделиращи ефекти в луупа - тип ти си мейджър или любимия флор процесор.

А за маняците на изцяло лампов чейн е елементарно преодолимо с бърз и лесен мод - байпасване на луупа.

 

 

Като цяло доста добър усилвател - версатилен 3 канала - лууп паралелен , сериен , ривърб.

Директен изход за запис от крайния амп.

Има опция за ел 34 и за 6550 - според вкуса на китариста.

 

Може да тропнем по масата и да кажем, че и на стария континент - се правят добри усилватели !

 

 

Искам да вметна нещо важно!

Тези теми не ги пиша за да се правя на интересен или да се заяждам със съфорумници - а просто за интересуващите се как работят услвателите отвътре.

 

Желанието ми е за добра дискусия и без офтопик - нека останат във форума за информация , а не да бъдат трити и заключвани.

 

В крайна сметка съм имал досег с китаристи на по 50 години които тепърва търсят инфо как работят тея проклети лампови усилватели отвътре .

 

За хората които искат само да свирят но без да ги интересува как аджеба бачка тва и онва - предполагам темата е загуба на време ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 12 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.