Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ!


Recommended Posts

Здравейте!

Възможно ли е да се инсталира пасивен тон контрол на активна електроника.Преампът е Aguilar OBP-3,и има въможност за поставяне на байпас суич(актив/пасив),но до колкото разбирам от схемата,ще мога да ползвам само vol. и blend потенциометрите в режим пасив.Ето препратка към начините на връзване на този преамп(втората схема).

http://aguilaramp.com/pdf/support_wiring_obp3.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да ползваш пасивен тонконтрол. Можеш както преди активната електроника, така и след нея, но със съответните изисквания за импеданса на пасивната електроника и този след активната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря,но понеже не съм много технически грамотен,ако може да ми дадете конкретен пример за посочената електроника.Посто искам при пасивен режим, да имам тон контрол.Ето схемата за връзване-http://aguilaramp.com/pdf/support_wiring_obp3.pdf(втората)и спецификациите-

Specifications:

 

Bass control: plus/minus 18 dB @ 40 Hz.

Mid control: plus/minus 16 dB @ 400Hz or 800 Hz. User selectable frequency center.

Treble control: plus/minus 16 dB @ 6.5 KHz.

 

Input impedance: 1 meg ohm

Output impedance: 100 ohm

9, 18 or 27 volts operation. Additional 6dB headroom with 18 volts...additional 3.5 db headroom with 27.

 

Distortion: .019 into 10k ohm load

Noise -95 dBm unweighted.

Battery life: 324 hours

Wire lead length: 6.50 inches

 

Low noise discrete FET input stage, center detent 50 K linear pots,with a dual concentric pot available.

 

Dimensions: 0.98"W x 0.98"L x 0.59"D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По твоята картинка: адаптерите ти влизат в двойния потенциометър Blend. от там сигналът отива в Volume.

Използвай тази схема:

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronic...ams/i-0139.html

Трябва да добавиш 1 потенциометър 500к + кондензатор 47нф както е по-горе и си готов.

 

 

Тук седи обаче въпросът: Защо по дяволите искаш пасивен тонконтрол при положение, че си имаш активни корекции?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря!

И аз предполагах нещо такова,но не бях много сигурен.Притеснявах се да не влияе този допълнителен потенциометър в режим activ на електрониката.Може би не си ме разбрал,но преампа има възможност с този байпас суич да работи в 2 режима activ/passiv.При режим passiv(когато не използвам преампа) искам да имам тон контрол,а на схемата не е даден такъв,и при това положение си мисля,че ще ми работят само vol. и blend (преден/заден адаптер).Адаптерите са ми пасивни и искам басът ми да работи и в двата режима.

Ще пиша какво се е получило,като ми стане готов инструмента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази конфигурация пасивния тон ще влияе и на активната електроника.

Не знам за теб, ама на баса ми никога не съм ползвал тон контрола - смятам го за ненужен.

 

Въпреки това помисли, оставям на теб, за решение при което с едно Ц-К ключе ще се сменят режимите - активна пасивна електроника, и ключето ще пуска тон контрола само на пасивната електроника. Така ще имаш отделни контроли - пасивен при пасивно връзване и активни при активно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази конфигурация пасивния тон ще влияе и на активната електроника.

Не знам за теб, ама на баса ми никога не съм ползвал тон контрола - смятам го за ненужен.

 

Въпреки това помисли, оставям на теб, за решение при което с едно Ц-К ключе ще се сменят режимите - активна <-> пасивна електроника, и ключето ще пуска тон контрола само на пасивната електроника. Така ще имаш отделни контроли - пасивен при пасивно връзване и активни при активно.

 

Да,точно това е идеята.Явно не мога да обяся правилно.Когато електрониката е в режим активна работят активните корекции-високи ,среди ,ниски,и този пасивен тон контрол не ми трябва,и не искам да влияе на активната електроника,а когато с помощта на това Ц-К ключе изключим батерията , електрониката, и минем на пасивен режим искам само тогава да ползвам този пасивен тон конрол(да стане като нормален пасивен инструмент-усилване,баланс между адаптерите,тон).Зради това по-горе посочих линк с различните начини на връзване на този преамп.Във втората по ред схема е посичено точно това Ц/К ключе,което изключва електрониката и минава на режим пасивна,но не е посочено как може да се сложи тон контрол.Моля те погледни ето тук-http://aguilaramp.com/pdf/support_wiring_obp3.pdf .Имам някакви леки подозрения,че щом не е посочено поставянето на допълнителен потенциометър за тон,при режим пасив ,тази функция да играе потециометърът на високите(някои преампи работят по този начин,например Glockenklang),но това мога да го разбера само с проба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пасивен допълнителен контрол на тона ще е необходим отделен потенциометър (или два..) Има ли място на китарата за толкова много контроли? Не коментирам комбинирани варианти, с двойни потенциометри (с две оси), защото са частни случаи и много трудно се намират, още повече трябва да са достатъчно малки за да се поберат в тялото. Като се има предвид, че и стойностите са много различни (50к -> 500к), и законите на изменение са различни (lin-> -log)... става невъзможно (или много скъпо).

Оставам с убеждението, че е лошо премерено желание. Поне да беше ангажирал човек, който да е наясно как да реши проблема, а така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пасивен допълнителен контрол на тона ще е необходим отделен потенциометър (или два..) Има ли място на китарата за толкова много контроли? Не коментирам комбинирани варианти, с двойни потенциометри (с две оси), защото са частни случаи и много трудно се намират, още повече трябва да са достатъчно малки за да се поберат в тялото. Като се има предвид, че и стойностите са много различни (50к -> 500к), и законите на изменение са различни (lin-> -log)... става невъзможно (или много скъпо).

Оставам с убеждението, че е лошо премерено желание. Поне да беше ангажирал човек, който да е наясно как да реши проблема, а така...

Ако някой е наясно,бих го ангажирал веднага(на ЛС или 0888 543 626).Това мое "желание" не е породено от "нищото",но въпросът е дали при дадената електроника може да се получи.В комплекта на преампа има всички необходими оригинални потенциометри,50к,500к,2 броя суич,както и стак(двоен,достатъчно малък) 50к тонконтрол.Имам вече и допълнителни 3 бр. B50k потенциометри,така че от към части ,няма проблеми.На китарата има място за 5 броя потенциометри и 2 суча .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

след малко размисъл и модване на схемите на Aguilar стигнах до тази идея. Недостатъкът е, че се реализира с 3PDT ключ, но пасивния тонконтрол няма да влияе на активния. Средният сегмент на ключа служи единствено да свърже входа на преампа към маса, когато преампа не се използва. По преценка на колегата това може да не се прави и да се използва DPDT ключ. Аз го сложих, защото така е показано в схемите, които предлагат самите Aguilar. Не мога да прогнозирам какви ще са последствията, ако входа на преампа се остави "плаващ" докато не се използва, въпросът според мен е най-вече дали няма да има пукания при превключване. Не съм дал стойности за тон потенциометъра и кондензатора, тъй като различните хора имат различни Възгледи върху това кои стойности са оптимални, особено за различни видове адаптери. Предполагам, че колегата може да реши този въпрос за себе си. Ето и схемата:

 

ag2.png

 

Моля по-компетентните от мен да коментират. Евентуално могат да дадат някакви предложения за RC вериги, които да елиминират пукането при превключване, ако има такова.

 

Успех!

Марин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MaPuHcKu:

Правилно решение. Обикновенно еднополярно захранваните устройства имат необходимите мерки за "привързване към нулата", т.е. преходните входящ и изходящ кондензатори се поляризират с резистори към маса. Така при комутация няма преходни процеси. Ако не е така, високоомни резистори паралелно на входа и на изхода биха решили подобен проблем. (Agillar са сериозна фирма, и не очаквам да са оставили нещата не завършени, но пробата ще си покаже.)

Третата секция на ключа, която окъсява входа на активната част, може спокойно да се елеминира, още повече, че намирането на троен ключ е тегаво у нас. Когато не е свързан изхода на активната част, входа може да се остави да "виси" без проблем. При наличие на утечен резистор на входа и, няма да има преходен процес (припукване) при превключване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, преработих схемата след като прочетох коментарите на Parni_Valjak. Имайки предвид, че самите Aguilar в официалната си документация препоръчват използването на утечни резистори на ключа MID. SELECT сложих такива и на входа и на изхода на преампа. Предполагам, че 1MOhm трябва да вършат работа. Chobbi, можеш да пробваш и без тях - ако пука сложи ги и виж резултата. Ето новата версия на схемата, удовлетворени са първоначалните изисквания - 5 потенциометъра, 2 ЦК ключа - и двата DPDT.

 

ag3.png

 

Успех, а и се похвали какво си направил :)

Марин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Малка поправка - долните изводи на резисторите отиват на маса/земя/0/...(за дясния превключвател)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.