Jump to content
Българският форум за музиканти

Жужена на 6-та и 5-та струна


Bobolin

Recommended Posts

Да обясня проблема. 6-та струна и отчасти 5-та ми жужат много неприятно. 5-та почти не се усеща но при 6-та е ясно осезаемо. И сега всички неща които пробвах за да корегирам проблема - за жалост без резултат.

 

Изчетох доста неща за корекция на кривата на самия грив посредством truss rod-а. Оказа се, че максимално оптималното състояние при ел. китарата не е абсолютно 100% прав а би трябвало да е с едвам доловим обратен релеф - леко вдлъбнат. Вдлъбнат е силно казано като дума понеже става дума за нищожно отклонение, което се замерва с един уред посочван навсякъде, който аз нямам естетсвено, но при достатъчно взиране срещу светлина и на око може да се постигне желаното. Както и да е - корегирах това - проблема си остана.

 

Двете оси, които държат флойд роуза и чрез които може да се постигне желаната корекция във височината на струните спрямо грифа. След различни и продължителни проби на различно повдигане и сваляне резултата бе, че жуженето спира единствено само при изключително ненормално силно повдигане на горната ос, което разбира се не е решение. Четох, замервах препоръчителна (стандартна височнина) на струните от фингърбоард-а но при нея 6-та най-вече си жужи ужасно.

 

Жуженето на 6-та струна е и при свободна струна както и при натисната на почти всяка една позизия - от 1-ва може би почти до 20-та. Големия ми шок е това, че грифа според мен е с почти с идеален профил, не е изкривен и т.н. 1-ва, 2-ра, 3-та и 4-та струна са по-близко до фингърбоарда отколкото 5-та и 6-та но при тях всичко си е ок. А 5-та и най-вече 6-та който са на по-високо жужат. Голям парадокс. Навярно защото при тях амплитудата на трептене е доста по-голяма от колкото на долните.

 

Огледах и самите прагчета. Има си специални уреди пак за замерване дали са добре нивелирани всички едно спрямо друго но аз няма как да замеря това но подробен оглед на око поне не показва да са неравни.

 

Огледах заклюването горе при главата на грифа - всичко ми изглежда нормално - т.е. струните започват там от нормална височина в смисъл не са прекалено ниско за да причиняват жужена върху прагчетата на първите няколко позиции.

 

Та така - хванал съм се в чудо понеже не мога да намеря никаква обяснима причина кое може да причинява това крайно дразнещо жужене на 6-та струна, понеже след всичко това видима причина няма, не би трябвало да жужи но въпреки всичко продължава да го прави, без каквото и да е обяснение за мен.

 

Та въпроса ми е някой може ли да даде съвет или насока какво мога да направя по въпроса, че съм се хванал в чудо вече и крайно депресиращо и изнервящо ми действа този проблем. Предварително благодаря на всеки отзовал се с компетентно мнение по проблемът ми.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не знам доколко си запоснат с устройството на флойда, но ще отбележа че той се крепи на два болта - стъдове. те се завиват или развиват в зависимост от това дали искаш да свалиш или вдигнеш флойда. щом 5-6 пращят значи развий с половин - един оборот горния стъд и си готов

 

това че този стъд е по-вдигнат нагоре от другия да не те плаши

и на моя бивш джаксон беше така

въпроса е струните да са добре

 

ако не - може и има нужда от пипане на тръс род-а, но се сънявам :happy:

 

още нещо - виж дали добре си пристегнал болтчето на заключването оре на главата - ако се е разхлабило може оттам да идва това дрънчене :)

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не е от прагчетата, затова виж за клатещи се части по китарата, на мен по едно време ми бръмчеше ръчката на тремолото, защото не беше стегната добре, друг оът пък се получаваше жужене от заземителното кабелче, което е закачено към планката на пружините на флойда - опираше в пружините и бръмчеше.

Опитай се да откриеш от къде горе-долу идва жуженето.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, най - вероятно има механичен проблем. Първия вариант, както казват колегите съфорумници е нещо по механиката да дрънчи. Другия вариант е струната да не излиза точно от ръба на магарето(горе) или флойда(долу), ами самото ръбче да е малко по - навътре в метала, и струната да се удря в двете метални "стенички", които се образуват. Пробвай да заглушиш струната с нещо(памук, парченце гума или гъба) при магарето(заключването) или долу при флойда, друпни струната и ща видиш от къде дрънчи. Щом намериш проблема(ако е такъв) можеш да оформиш прореза, от който излиза струната с метално острие(внимавайки да не се порежеш).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а може просто с конец смачкан като топка сопол да повдигнеш струната от горе:blink:

да го сложиш между струната и канала през който преминава към главата.С Пълдина бачкаше на 100% :rolleyes: Про флойда незнам може да пробваш с нещо по твърдо от конец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може и да ви хванах в засада но помага.Може топчето да се преплеска ако се завинти по стабилно горе. За това казах нещо по твърдо.Щом струните бръмчат нагоре по грифа може и да помогне.Лесно е да се пробва и безболезнено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи се позанимавах доста и вече е сигурно, че жуженето на 6-та и 5-та струна е от прагчетата. Искам да попитам някой подравнявал ли е прагчетата на китарата си и ако да, как може да бъде направено в домашни условия? Четох, че нещата могат да се направят като се замерва с един специален уред, но тъй като не разполагам с подобни благинки, бих бил адски благодарен ако някой даде насока как мога да си ги подравня сам, защото ми се струва, че не е някаква толкова сложна процедура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една такава машинария (neck-jig ) би ми свършила работа. Даже симулира и трептене на струните върху грифа :unsure:

 

НАСТИСНИ ТУК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи се позанимавах доста и вече е сигурно, че жуженето на 6-та и 5-та струна е от прагчетата. Искам да попитам някой подравнявал ли е прагчетата на китарата си и ако да, как може да бъде направено в домашни условия? Четох, че нещата могат да се направят като се замерва с един специален уред, но тъй като не разполагам с подобни благинки, бих бил адски благодарен ако някой даде насока как мога да си ги подравня сам, защото ми се струва, че не е някаква толкова сложна процедура.

Питай pacman чрез ЛС. Той Бъзика таквиз работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе братчет от кога я имаш китарата?

може да не си я разработил още :blink:

мойта беше така до 20-ия час свирня някъде...последните 3 прагчета на 5 и 6-та

после се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.