Jump to content
Българският форум за музиканти

Ъглово отклонение на ТОМ бридж


Recommended Posts

Здраво.

 

Някой може ли да ме светне какво е ъгловото отклонение на ТОМ бриджовете? Става въпрос за ъгъла спрямо напречната централна ос на бриджа и оста на симетрия на китарата (от върха на грифа до дъното на тялото или съответно нейния перпендикуляр - няма значение) Вероятно варира и зависи от китара до китара, от марка до марка, от модел до модел, от мензура до мензура, но от друга страна сетъпът е лесен при том-а, така че някакво стандартно решение ме устройва. Случаят при мен е стандартен 52мм-ов том за стандартна 24' 3/4" (629мм) гибсънска мензура.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, винаги ми се е виждал монтиран паралелно на прагчетата(ако за този ъгъл питаш), но може и да греша.

Най-добре разгледай чертежи на LP из нетя.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е паралелно, има лек ъгъл така, че по-басовите струни да са с по-голяма дължина, но незнам колко е, а и ще ми е трудно да го измеря точно. Най-добре да се види на чертеж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто ти един ориентировъчен отговор(в инчове):

 

http://music-electronics-forum.com/showthread.php?t=9005

 

Има си даже и готин калкулатор надолу в мненията!!!

Цък - Калкулатор!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблем със скалата и мензурата нямам. Намерих си отговора, мерси все пак :hysterical:

 

http://www.warmoth.com/hardware/bridges/pd...dge_Diagram.pdf

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В линка на Евтим се съдържа отговора на въпроса ти, а именно:

 

"I've never measured the angle of the Tune-O-Matic, but as a general rule, the nut-to-saddle (at center saddle travel) should be scale + 1/8" for the treble side and scale + 1/4" for the bass side. This has never failed me, and allows for proper intonation and the widest latitude of adjustment."

 

По-важно от ъгъла е това, че разстоянието от нъта до бриджа не е само дължината на мензурата, а е мензурата + 3,175мм при първа струна и съответно мензурата + 6,35мм при шеста.

Така принципно трябва да се разположи бриджа.

Но моят съвет е да сглобиш китарата преди да си пробил отворите за бриджа, да сложиш струни и да подложиш някое трупче под бриджа, като самия бридж го местиш по дължина на струните, докато се открие правилното му място. Демек мястото което ще ти позволи най-добра настройка на интонацията.

 

Това ти го казвам като човек, който се е сблъскал с този проблем, защото просто тогава не знаех тази съществена подробност за допълнителното разстояние. После почти напълно реших проблема, но коства нерви и време :thumbup:

 

Успех :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си поговорих с Пако (pacman) и помислихме отчасти заедно, отчасти поединично по въпроса и резултатът са няколко заключения, сред които и точно това, че трябва да се остави около 1-1.5мм луфт за скъсяване на мензурата при първа струна. Повече просто не мога да оставя поради простата причина, че бриджът ми не е gotoh или някоя друга прехвалена марка, ами смотан ефтинджос от и-бей с общ ход на седлата малко по-малко от 5мм. Просто не съм писал всичко това в горното мнение. Пък и няма причина за тревога - ще ги мисля нещата още няколко пъти + още веднъж като седна да маркирам вече центровете на дупките и да умувам кога, как, къде, защо и колко да се дупчи :thumbup: Мерси все пак за акъла - никога не е излишен.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблем със скалата и мензурата нямам. Намерих си отговора, мерси все пак :thumbup:

 

Разгледай калкулатора малко по-внимателно и ще забележиш, че освен мензурата и местата на прагчетата, по-надолу той дава и информация именно за това, за което питаш(в зависимост от мензурата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, извинявай - аз стигах досега все до страт, теле и флойд и по-надолу се отказвах :thumbup:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.