Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукопоглъщане или звукоизолация?


Recommended Posts

Прочетох почти всички теми по тези въпроси из форума, а и в други форуми и сайтове, и останових че има доста противоречиви мнения. В крайна сметка имам няколко въпроса, на които не мога да намеря еднозначен отговор - смятам че отговорите им биха били полезни и на доста други хора. При всички въпроси акцента е върху ОГРАНИЧАВАНЕ на излизащия от помещението звук, а не за тоталното му елиминиране.

 

1. Това което ми е най-интересно е ефекта на бас-траповете и акустичните пана върху звукоизолацията. Според много хора, тези неща нямат звукоизолационни свойства. И все пак, щом поглъщат част от звуковите вълни (в един или друг спектър), това не онзачава ли, че като цяло излизащия от помещението звук е по-слаб? Или просто количеството погълнат звук е незначително?

 

2. Четох че при спиране на достатъчно от високите и средните, баса спирал да бъде възприеман от хората като дразнител (дори без да се прави нищо за неговото ограничаване) ... Някой може ли да потвърди, дали това е наистина така?

 

3. За частично ограничаване на излизащия от помещението звук, кое има по-голяма тежест - масата и обема на звукоизолацията (както при звукопоглъщането), ИЛИ размера на покрита с такъв маетриал площ в помещението?

 

4. Малко тъп въпрос, но.... Ефикасно ли е по-звукопроводимите части на едно помещение (пр. врати, тънки стени) да се изолират по-обилно; и обратното - дебелите бетонни стени, да се звукоизолират по-леко?

 

5. Има ли полза от гумени листи, за намаляване на излизащите ниски честоти, през по-тънки стени?

 

6. Спирането на влизащия/излизащия въздух, приблизително какъв процент от излизащия звук спира? Това ограничава ли излизането на някоя част от честотния спектър повече от друга?

 

Целта на въпросите ми донякъде е да определя приоритети и пореднист на процедурите по звукоизолацията. Напълно съм наясно че "стая в стая" е универсално решение, но също така е скъпо и трудоемко. Често желания резултат е нещо по-скромно - просто малко да се намали излизащия звук.

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Има два вида бастрапове - резониращи и порести. И двата се използват като средство за контрол върху резониращите честоти в ниския и среден регистър. Също както акустичните пана, те са по-скоро метод за контролиране спецификата на звучене вътре в самото помещение, отколкото за ограничаване на звука излизащ оттам. Повече можеш да прочетеш ТУК и ТУК

 

2. Аз не бих се наел с подобно твърдение. Така или иначе ниските честоти по-скоро се усещат от тялото, отколкото се чуват. Затова се прави стая в стаята - защото ниските честоти се предават по конструкцията, на високите им трябва само да минат през две-три различни среди с различна плътност за да се изолират.

 

3. Ами нито едното нито другото. Има значение материалът който се използва за звукоизолация да е с някаква нашабатена форма, а не да е плосък и да е порест, за да се постигне упоментаия в точка две ефект на преминаване на звуковите вълни през среди с различна плътност. Повече ТУК

 

4. Ъ-ъ-ъ тук нещо си в грешка. Дебелите бетонни стени не са по-малко звукопроводими от вратата или прозореца. Смея да твърдя, че бетонът е най-големия враг на звукоизолацията и не само. В днешно време по света измислят какви ли не видове бетонни смеси, а и разчупени конструкции, тъй като ниските честоти се предават по цялата бетонна конструкция. Погледни някое филмче за това как се строят стадиони и какво е най-голямото притеснение на инженерите и ще разбереш за какво говоря. При всички положения, независимо върху какво се поставя звукоизолацията трябва да се следват основните правила за звукоизолиране.

 

5. Има полза от всякакви демпващи материали, но дунапрена е по-добър от гумата, поради порестата си конструкция. Има гумени материали като тартана, например, които обаче са подходящи за подово покритие.

 

6. По-принцип това е най-трудния елемент в проектирането на едно студио. Хората вътре трябва все пак да дишат и е желателно да има някаква система за циркулация на въздуха. Обикновен отвор естествено, че ще нарушава целостта на звукоизолацията, но има решения за това, просто потърси по-задълбочено в нета как да направиш звукоизолиран отдушник.

 

Стая в стая е не само универсално, а и необходимо решение. Не си мисли, че ако само налепиш няколко вида плоскости по стените и пода ще ти излезе по-евтино. Поставянето на изолационния материал на окачена конструкция, при всички положения е по-добро решение от поставянето му директно върху стената. Само трябва да спазваш едно основно правило - връзките между конструкцията и стените да са гъвкави. Там най-често се поставят демпфери, за да се ограничи предаването на вълните от конструкцията на стените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мерси за отговорите и полезното инфо!

Само едно-две пояснения, понеже конкретно в моя случай се налага само да смъкна няколко децибела:

 

1. и 5. ) Все пак пренебрежимо малък ли е убития звук от бастрапове и демпващи материали в помещението (пр. мека мебел, възглавници, завеси)?

 

6. С други думи, ако изолирам въздуха в помещението, това ще има ли осезаем ефект върху звукоизолацията? (при положение че все още няма приложени други звукоизолиращи способи)

 

А днес прочетох още нещо интересно по въпроса - цялостната изолация доста се доближава като стойност до тази на най-слабо изолирания елемент в помещението. Примера беше с помещение което би трябвало да изолира до 55дб, но има прозорец чиято изолация е до 18дб; В крайна сметка цялостната изолция се оказва 25дб.

 

 

Иначе при мен ситуацията е следната: свиря в подземен гараж 3м на 6м; двете дълги стени са тухлени, като едната е към другите гаражи, другата е към коридора; задната стена е бетон; отгоре има още едно ниво гаражи (над земята), а над тях няма нищо; вратата е почти пряко срещу входа за подземните гаражи; жилищен блок има от едната страна (успоредно на широката стена на гаража) на около 10м; от другите страни също има блокове но на по-голямо разсотяние. При тези условия мисля че най-сериозния источник на излизащ звук е двойната метлана врата на гаража.

 

Разбрах че барабаните ми се чуват 'ясно' поне до 3-тия етаж, в стаите с изглед към гаражите - предполагам през прозорците се чува най-вече. Не свиря извън позволените часове и не вярвам звука да стига позволените 60дб, но все пак и не искам да преча особено на хората.

 

Това което мисля да направя на първо време е да изолирам металната врата на гаража, като от вътрешната страна добавя слой от тежка каменна вата (50мм; 75кг/куб.м) и отгоре ПДЧ или гипсокартон (кое е по-добро?); ще направя вътрешна рамка от ПДЧ дъски около вратата, като те ще бъдат облепени с дебела гумена изолираща лента, така че като се затвори вратата, да се долепя плътно към вътрешната рамка.

 

Пода вече е покрит със средно дебели килими и има една тежка завеса пред вратата. Мисля да сложа още подобни завеси, покрай другите стени, или да направя няколко бас-трапа и акустични пана. Но това ще е следващия етап, след изолирането на вратата.

Редактирано от iffo1024
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ти трябва само добра звукоизолация, акустичното третиране не е нужно след като там само репетираш и целта е да не притесняваш съседите. Направи си рамка + минерална вата и мисля, че доста добре ще стане, но да определено вратата ти е най-големият проблем. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да питам - кое е по-удачно за вътрешния панел на вратата - гипсокартон, ПДЧ плоскост (неламинирана) или нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо друго - гипсокартонът и ПДЧ-то сами по себе си имат нисък коефициент на звукопоглъщане. Изобщо ПДЧ-то го избягвай за такава работа.

За вратата най-добре намери някой стар дюшек или я занеси да ти я тапицират с дебел дунапрен. Не излиза много скъпо ако не искаш да слагаш кожа или някаква гъзарска дамаска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо друго - гипсокартонът и ПДЧ-то сами по себе си имат нисък коефициент на звукопоглъщане. Изобщо ПДЧ-то го избягвай за такава работа.

За вратата най-добре намери някой стар дюшек или я занеси да ти я тапицират с дебел дунапрен. Не излиза много скъпо ако не искаш да слагаш кожа или някаква гъзарска дамаска.

 

Мерси. Аз бях споменал по-горе в темата, че за вратата първо ще сложа пласт дебела каменна вата, а над нея ще има някакъв твърд слой (за него се чудех - гипсокартон или пдч). т.е. цялата конструкция ще бъде: метал (отвън) + вата + плоскост (отвътре) и гумена лента за оплътняване между метала и плоскостта, а също и по ръбовете към рамката на вратата, така че да не преминава въздух отникъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ти казвам - независимо че ще сложиш вата - ПДЧ-то и гипсокартона отразяват зверски. Ако оставиш вътрешната страна на вратата мека е по-добре. Ако искаш да я правиш хубава и затова си решил да я правиш гладка, то тогава намери някое дебело перде, което да дърпаш пред нея, след като я затвориш. А в крайна сметка за колко голямо помещение става дума и с какъв бюджет за материали разполагаш, защото има готови материали за целта, които могат да ти свършат работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ти казвам - независимо че ще сложиш вата - ПДЧ-то и гипсокартона отразяват зверски. Ако оставиш вътрешната страна на вратата мека е по-добре. Ако искаш да я правиш хубава и затова си решил да я правиш гладка, то тогава намери някое дебело перде, което да дърпаш пред нея, след като я затвориш. А в крайна сметка за колко голямо помещение става дума и с какъв бюджет за материали разполагаш, защото има готови материали за целта, които могат да ти свършат работа.

 

Бях останал с впечатление че трябва да има някакъв твърд слой в цялата конструкция, но явно не съм доразбрал. Също бих искал да има такъв пласт за да запазя конструкцията по-прибрана и да не се носят частици от ватата из въздуха. Може би фирбан?

 

Иначе гаража е 6 на 3 метра, с височина 2.40м. Късата стена е бетон, дългите са тухлени, като едната е външна а другата е към съседния гараж.

 

Откъм бюджет - средствата са ограничени, защото честно казано предпочитам да влагам в разширяване и подобряване на барабаните, отколкото в комфорта на съседите :) За цялостна звукоизолация и дума не може да става - по груби сметки излиза между 1200 и 1500лв за 'стая-в-стая', затова мисля да огранича само излизащия през вратата звук... пък баса да си върви по бетонните колони. Проверих как звучи отвън при затворена врата, и наистина пред вратата се чува в пъти по-силно отколкото отстрани и зад гаража.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За твоя случай има вата на платна, които вдигат толкова прахоляк. Като приключиш с реденето на ватата, можеш да опашеш помещението със стари черги и килими или дебели завеси ако намериш. От основно значение е обаче барабаните да не стъпват директно на пода, а да си сглобиш някаква платформичка с гумени крачета. Ако добрата звукоизолация на такова помещение ти излиза само 1500 лева това си е доста бюджетно, но ти си знаеш в какво да инвестираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за съветите!

 

Ще потърся такива платна тези дни. За платформата под барабаните - не мислех че пода е проблем понеже гаража е подземен, но явно ще трябва и за това да се погрижа. Иначе за завесите и аз си го мислех, остава да намеря достатъчно тежки.

 

Относно бюджета - 1500лв (може и грешно да съм сметнал, не знам) е доста извън възможностите ми, предвид че барабаните са ми просто хоби и рядко свиря повече от 2 часа на ден... да не говорим какво ще ми се случи, когато приятелката ми разбере че ще правим звукозиолация на гаража преди да сме направили външната изолация на апартамента :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А всичко това можеш да го спестиш като си вземеш комплект от практис падове ;)

 

Вярно, също мога да гледам Дискавъри вместо да ходя на планина, мога да играя Forza и Gran Turismo вместо да карам кола, и т.н.... :offtopic-001:

 

По-нататък ще пиша какво е станало в крайна сметка, и какъв е ефекта.

Редактирано от iffo1024
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.