Jump to content
Българският форум за музиканти

Dr. Boogey


Recommended Posts

Здравеите.Мисля да правя въпросния ефект по тази схема:

http://www.4thlevelmedia.com/DrBoogeyPartsLayout.gif

Притеснява ме следния проблем:

примерно при резисторите са описани само омовете,а те нли се делят и на ватове както и кондензаторите имат и волтове,а на тази схема,както и на повечето който намерих в нета са описани само омовете примерно.

Как да разбера елементите какви стоиности имат като ватове,волтове и т.н.или ако има схема на този ефект кадето и тези стойности са описани ще съм благодарен ако я споделите.

и накрая въпросната схема дали работи,някой правил ли я е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, резисторите имат и параметър мощност или "ватове" както ти го наричаш. В случаите когато се изисква резисторът да е с голяма мощност тогава се указва в схемите. За dr.Boogie са ти достатъчни резистори от 0.25W. Ако нямаш необходимите теоретични познания да определиш какви трябва да са номиналните напрежения на елементите в дадена схема... потърси си такава на която са посочени. Ето тук има:

 

http://gaussmarkov.net/wordpress/circuits/dr-boogey/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако кондензаторите са със напрежение, по-високо от захранващото, няма проблем.

Неелектролитните обикновено се произвеждат най-малко с напрежение 50-63W, а електролитните, ако ги избереш със стойност 1.5+ пъти по-голяма от захранването, няма проблем.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи да турся резистори с 0.25в. така ли?

Това с кондензаторит ене го разбрах нещо :)

MR_STENCH на линка който си посочил пак не виждам каде са написани пълните стойности,а пак само омовете примерно.

иначе частите са същите като на схемата която аз сум избрал :godbless:

Редактирано от Death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи... Евтим имаше предвид, че ако напреженито с което се захранва схемата... в твоят случай е 9V електролитните кондензатори (тези които са с големи стойности и означен + ) трябва да бъдат най-малко за 9х1.5=13.5V . Това е ориентировъчно и напреженията за които се произвеждат кондензаторите са стандартни. В такъв случай избираш най-близката по-висока стандартана стойност - да кажем 16V. Кондензаторите със стойности под 1 микрофарад в повечето случаи са неелектролитни и неполярни и се произвеждат за напрежения над 50V. Така че... там трудно ще сбъркаш при това захранващо напрежение :godbless: . Всички резистори в схемата могат да бъдат 0.25W. Тези резистори които имат само цифрово означение са в Ома. Кратните са със съответен буквен индекс "К" за Килоома "М" за мегаома :) .

Редактирано от MR_STENCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК. Избирам всички всички резистори да са по 0.25w. а всички кондензатори 16v.

Това за омовете и килоомовете е ясно :)

Ами другите елементи по схемата няли не е само резистори и кондензатори(за транзисторите и потенциометрите ясно)

 

 

П.С. а ако немога да намеря всички резистори със стойност 0.25в. някой от тях могат ли да бъдат около тази стойност или задължително трябва да са еднакви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих предложил 25V електролитни кондензатори заради склонността на евтините китайски адаптерчета към пренапрежения. 16 не е чак толкова далече от 9.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А коя от двете схеми е тествана,коя да направя.Аз съм се навил на тази която аз постнах,някакси по нагледна ми изглежда.

Нищо не казахте за останалите елементи от схемата и техните стойности.

Редактирано от Death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.