Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да върнем блясъка на прагчетата?


Recommended Posts

Заканил съм се да си сменя струните днес или утре и се чудех дали има някакъв относително лесен начин да се лъснат/полират прагчетата и да им се придаде по-добър естетически вид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип облепят фингърборда с "masking tape", демек хартиено тиксо и оставят само прагчетата открити. После с полир паста ги шлайфат. Ма това е страшно сложна и досадна работа.

 

Ето един много по-безболезнен начин от мен:

Преди години докато си забърсвах фингърборда на китарата по случайност открих, че хавлиеният плат излъсква и прагчетата. Без полир пасти, без нищо.

Сваляш си струните, полагаш китарата да легне стабилно, вземаш мека хавлиена кърпа, която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да е 100% памук и почваш да търкаш бързо и интензивно по дължината на грифа, после и напречно на грифа, по дължината на самите прагчета. Окисите падат и праговете стават огледални.

Може и с друго хавлиено, стига да е току-що изпрано и меко.

Например става с хавлиен чорап, удобно е, защото си го надяваш на ръката. ;)

Предполагам, че става със всякакъв памучен плат, но хавлията е дебела и обира добре.

Може да автоматизираш процеса като увиеш парче хавлия на върха на един молив, вкараш го в дрелката и почнеш да търкаш с него, но няма смисъл, а може да се прежули фингърбордът на места.

 

Айде и да пишеш отзиви дали си доволен от моята метода. :(

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горере, златен си :( Следващият път като се замъкна в Търново, ще трябва да се видим да те почерпя ;)

 

Довечера ще пробвам и ще докладвам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе по магазините има един препарат за лъскане на хром бронз и тн. Предназначен е за лайсни примерно на ламиниран паркет ако се сещате!

С едно памуче и става за нула време. Можеш да се огледаш в прагчета :D ако са джъмбо :D

 

 

П.П Цената му не е повече от 2 лева не помня вече.

 

Айде успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха! Аз пък си мислех че излъскването било от препарата за почистване. Аз лично ползвам Dunlop 65. По принцип той е за овлажняване на фретборда, но винаги остава малко което не попива, което попивам с памучен парцал.

По едно време забелязах че памучния парцал почернява и открих че това е от окисленията по прагчетата. Прагчетата пък заблестяват като нови на 5-годишната ми китара. Но досега си мислех че самия препарат има свалящо окисленията действие, но явно може и да си е от памучния парцал само...

Ще пробвам и само с парцал да видим къде е истината...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аааааааааа не идиотско :D

вече знам за какво да си ползвам хавлиените чорапи хаха

абе дали действа и на струни? да си сложа чорап на ръката и да направя няколко слайда :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По едно време забелязах че памучния парцал почернява и открих че това е от окисленията по прагчетата. Прагчетата пък заблестяват като нови на 5-годишната ми китара. Но досега си мислех че самия препарат има свалящо окисленията действие, но явно може и да си е от памучния парцал само...

Ще пробвам и само с парцал да видим къде е истината...

От парцала е. :)

Междудругото ти ме подсети да предупредя, че хавлията ще се оцапа от окисите, които падат от прагчетата.

С каквото и да търкате, трябва да е естествен материал - памук, вълна, лен... Изкуствените материи само замазват. Който си е чистил главата на дека с онези "памучни" тампони за уши знае за какво говоря. По-голямата част от памука, който се продава по аптеките също е синтетика.

За препаратите за лъскане на хром - естествено, ще стане и стях, но трябва да облепиш и покриеш всичко, за да предпазиш дървото на фингърборда и да оставиш само прагчетата открити, а това е излишно главоболене.

Друг трик е почистването на окиси и полирането с... паста за зъби. но това пък е още по-голямо мацане, така че заебете.

Яко търкане със суха хавлия и работата спи.

И в Пътеводител на галактическия стопаджия е обяснено, че без хавлия сме за никъде. :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва е то - смених си струните... до година пак.

 

Горере, стана далаверата сега прагчетата блестят. Имам да те черпя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва е то - смених си струните... до година пак.

 

Горере, стана далаверата сега прагчетата блестят. Имам да те черпя :ph34r:

За струните - и аз вече карам на едногодишен цикъл. ;)

А за черпенето - няма нужда, важното е, че съм дал нещо полезно на потребителите на форума.

I'm a fucking star now. :hello:

 

PS:

Само да добавя, че когато ти потъмнеят пак праговете, можеш да ги лъскаш с хавлията през струните, без да ги сваляш. Все пак няма нужда да се махат на интервали, по-малки от година. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ги сменям веднъж на месец...вътря се ама какво да се прави не ме кефят мръсни а и не ги поддържам много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.