Jump to content
Българският форум за музиканти

лакиране на класическа китара


Recommended Posts

Ще започвам да свалям лака на моята класическа китара но след това новия лак не знам с четка или с пистолет трябва да го нанасям . Искам да сложа не много дебел слой лак отгоре да има блясък и възможно най - малко да скапе звукът , четох , че лакът е добре да бъде разреден . Разяснете ми горе долу за какво става вапрос ако може :)

 

благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола: Защо ти е да сваляш лака на китарата :) боядисването, лакирането и полирането на музикални инструменти е доста сложен и дълъг процес, а при акустичните инструменти нещата са още по-сложни. Графа да не скапе звука не съществува. Особено ако използваш лак за черчеветата на прозорци или да дъсчен под е нормално да имаш по-кофти ефект отколкото с лак за акустични инструменти... Истината е шеллак. Там вече работата е твърде дебела обаче...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да напълно ми е ясно , че звукът ще се промени коренно но китарата ми е една 30 годишна кремона и е многооо очукана и дори да не стане накрая няма да ме е яд . Просто обичам да "творя" наистина за пръв път се занимавам с акустичен инструмент и знам , че работата е сложна но с доста четене и малко помощ от вас може да направя нещо :greenangel:

 

За този шеллак малко информация може ли . Аз по принцип съм токаджия и лаковете са ми малко неизвесна тема но пък с удоволствие ще понауча нещо ако кажете :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

образовах се малко на тема шеллак .. наистина нанасянето и след това полирането ми се струват доста трудни . Но с малко проби мисля , че ще направя нещо но какво само времето ще покаже :greenangel:

 

btw смятам да направя върху китарата шарки Бароков стил от кадето идва друго ми запитване - С какво да ги изрисувам

Редактирано от carnalsoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

образовах се малко на тема шеллак .. наистина нанасянето и след това полирането ми се струват доста трудни . Но с малко проби мисля , че ще направя нещо но какво само времето ще покаже :greenangel:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За разлика от електрическите китари, акустичните инструменти на кремона мисля, че все пак стават за нещо. Естествено ако през тия 30 години не са тупани килими с нея. В момента в кремона се правят изключително и само акустични инструменти за директен износ за щатите, както и доста поръчкови окомплектования и финишинги за китари в средния и високия клас, но пак за директен износ... Затова по-добре виж първо какви са материалите - ако са качествени по-добре не я унищожавай, щото би трябвало после да те е яд. Ако е абсолютна дупка и си си бъркал казаните с компоти с нея, разлепена е на 15 места и има странна форма на грифа, а между другото е направена и от чам примерно, тогава ок няма за какво да се притесняваш.

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кремоната ми е очудващо запазена грифът е прав като нов е няма никаде разлепена плоскост но с годините лакът се е скапал изключително много . Също така мечтата ми е някой ден да стигна до ниво на което мога да се нарека Лютиер но това са само мечти и блянове :) Мисля да пробвам с китарата осъзнавам какво мога да и причиня ако объркам нещо но все от някаде трябва да се започне . Наивността ми е безгранична :singer: , но мисля че съм достатачно сръчен и изобретателен :singer: ... и скромен :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че китарата е запазена не винаги значи, че е класен и добре звучащ инструмент. За по-домапни цели, може да минеш и с нитроцелулозен лак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То шеллак някъде освен на шипка 6 другаде продава ли се така или иначе? Иначе няма ме в лаковете и не мога да ти помогна много с практически съвети какво как и кога - ей го Евтим, той е по-навътре. Аз съм пръскал досега само със спрейове, а те съхнат твърде бавно... :icon_shithappens:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Да се намеся и аз в чуждата тема без да мога да помагна, а отново с въпрос. Надявам се да няма сърдити.

За Нова Година си направих подарък като изнамерих старата китара на вуйчо ми - Кремона, не си спомня на колко години е, но има на места драскотини и сега бих искал да ги махна по някакъв начин и да я лакирам, но не ми е много ясно как по-точно да стане!? Как да ги махна, няма ли да се махне и боята? Искам малко да приведа във вид, все още се уча засега на нея, а после може и нещо по-добро!

 

 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Да се намеся и аз в чуждата тема без да мога да помагна, а отново с въпрос. Надявам се да няма сърдити.

За Нова Година си направих подарък като изнамерих старата китара на вуйчо ми - Кремона, не си спомня на колко години е, но има на места драскотини и сега бих искал да ги махна по някакъв начин и да я лакирам, но не ми е много ясно как по-точно да стане!? Как да ги махна, няма ли да се махне и боята? Искам малко да приведа във вид, все още се уча засега на нея, а после може и нещо по-добро!

 

 

Благодаря предварително

 

трябва да махнеш всичко да е оставиш до дърво и тогава да правиш каквото си намислил . Всичко ще махнеш с шкурка финна и много търкане

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно благодаря много! Аз предполагах, че ще играе може би щурка, но моята е червена с черно и незнам след това как ще се оправя! Но явно по-добре да не я пипам!! :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Понеже и аз съм към края на един такъв процес, а пък не искам да отварям нова тема си викам да попитам тук как аджеба да полирам лакираната (и изсъхнала естествено) китара, така че да се получи още по-гладка повърхност?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.