Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно настройването на ел. китара


hovanessyan

Recommended Posts

Здравейте! Имам следния проблем с моята електрическа китара...

Нямам представа дали е от настройването или има друга причина.

 

Предварителна информация:

 

китарата е свързана към педал Boss MT2 (metal zone 2)

педала е свързан към SWR бас кубе, което има mix канал и по спецификация

би трябвало да няма проблем с включването на ел. китари.

Китарата е в настройка според електронен тунер; според тунера

интонацията също е ОК (с много малки отклонения на 1 и 6 струна).

 

Проблем:

 

при свирене на определени тонове по струните (с включен педал), се

чува доста неприятен вибриращ звук. Може би поради ефекта,

това най-лесно се забелязва на 1, 2 струни. При по-дебелите струни

почти не съм сигурен че го има, но може и да не го чувам.

Звученето леко наподобява delay/ехо ефект.

Очакванията ми бяха, произведен тон да се чува със стабилна амплитуда,

а не сис силна такава.

На едно място прочетох, че подобен "wavy sound" може да се получи

при не-добра настройка на "bridge-a"... но при изключен педал и същата конфигурация описана по-горе, такъв проблем няма.

 

Въпросът ми е - кой е възможният източник на такъв тип звучене:

 

а) кубето

б) китарата

в) педала-бос (naked) <-- предполагам е този "ши*ан*к"

 

Пояснения:

 

а) в кубето са пъхани още - акустична китара/ бас китара - горния ефект не се чува.

б) китарата е с нови струни, сменени преди 2 седмици; свирено време - около 10 часа

в) поиграх си с всички нобове на педала - "wave" ефекта си остава

Гледах ревю видео на този педал в утуба, там такъв ефект не се чува :) (много ясно).

 

Допускам, че е възможно да съм си попаднал на кофти ефект, който да дава "бонус фийчър" - гаден звук,

но когато го тествах в магазина, такъв проблем нямаше. Това от своя страна накланя везните към "кубето е виновен"

защото в магазина не тествахме на бас кубе.

 

Ако някой има идеи, ще съм му благодарен да ги сподели. БТВ, споменах ли че съм total beginner :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БТВ, споменах ли че съм total beginner :)

 

Не беше и нужно.

 

Китарата ти е виновна. Увери се, че е абсолютно точно настроена и след това провери пак. Ако не - фината настройка на бриджа ти куца.

 

При изключен дисторжън не го чуваш, защото не е толкова забележимо. Пробвай с друга електрическа китара с добра интонация (фина настройка) да видиш, че няма да имаш този проблем.

 

Освен това, може би натискаш прекалено силно струните и от там да се получават неточни тонове, дори и китарата да е идеално настроена. На електрическа китара не се свири като на акустична и на бас. Казвам ти го от не много голям, но все пак 6 годишен опит и с бас китарата.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послушай какво ти препоръча SomeoneElse от горния пост.

Личното ми очакване е проблемът да е в китарата. Когато си продавах процесора,купувача имаше бегинджър китара и прекарах 10 минути в опити да настроя 1-ва струна с тунера. Не успях. Въпреки това не означава,че и при теб ще е така,но не се отчайвай ако се окаже там проблема.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за скоростните отговори.

Къде мога да намеря информация за финно настройване на бриджа?

Това което направих, беше единствено да видя дали тоновете на 12 прагче

са същите като на свободните струни.

А знаете ли място, където мога да си занеса китарата и някой да я "прегледа"

и да ме светне за финнти настройки....не съм сигурен дали по музикалните магазини

предлагат подобни услуги...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се повтаряме, ама наистина най-вероятно е от бриджа. Пробвай с финна настройка. Не си споменал обаче какъв е. Флойд, фиксиран, винтидж (синхронизирано тремоло)?

 

Също така, струните да са различна дебелина? 10-ки примерно? Щото най-често стокови китари са с 9-ки и съответно са интонирани да звучат правилно с 9-ки, ако сложиш 8-ци, 10-ки и тн. - налага се допълнително интониране и от бриджа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бриджа е същия като този

Струните в момента са 9-42. Не знам стоковите какви бяха.

Окей - подразбирам вече че е от бриджа :).

Благодаря за съдействието. Сега остава да открия как се прави финна настройка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер - благодаря на всички за отделеното внимание, за насоките и линка. Разбрах какво трябва да направя

и утре ще го изпробвам. Ще постна резултата след това, просто за протокола :wacko:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ne sи уточнил въпросното "вибриране" на звука при свирене на тон на една струна ли се получава или при свирене на два тона едновременно на различни струни? Ако е първото, виж си прагчетата, на които се получава дали не са изтъркани и да са станали плоски - тогава може да се получи такова биене. Ако са станали плоски, трябва или да се заоблят или ако са много изтъркани - да се сменят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.