Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на китара..


Icarus

Recommended Posts

Мдам.. Добре, че има хора които питат с какво да си почистят китарите, че иначе няма да се сетя да си почистя моите. Като ги гледам имат по 1 - 2 пръст прах по тях, ще гледам да ги почистя в близко бъдеще преди да съм забравил какъв им е цветът.

 

Като започнах отново да свиря ме беше обхванал някакъв ентусиазъм и си накупих химикали за чистене и ги почистих веднъж. Сега нещо ме мързи :)

 

За струните съм напълно съгласен - първо че тея чудеса за чистене на струни са ми гадни, второ че аз както свиря веднъж на два месеца и да чистя и да не чистя - все тая - те си ръждясват и трябва да се сменят.

Ники, искам само да спомена , че аз имах супер сериозен проблем със струните , просто ги скапвах точно за един ден , който иска да вярва , който иска да не вярва ама е истина. И това много години.Един ден се радвам на хубави струни и после мъчение.Сменях струни в най лошия случай на един месец. Вече нямам този проблем. Аз съм много недоверчив към препаратите за струни , но все пак реших да опитам и си купих препарат за почистване и подръжка на струни на Дънлоп от магазина на xxxx в София. Лелелееее ако знаете какъв ефект има тва чудо , просто не е истина ...... близо месец , след всяко свирене почиствам струните си с този препарат и не е за вярване , но имат същия звук както когато ги сложих ........ който иска да вярва , ма при мене проблема беше сериозен , но вече нямам. Така че моето мнение , човек трябва да опитва подобни продукти и да не бъде недоверчив. Аз лично съжалявам че не започнах по-отрано да ползвам такива препарати , щях да спестя доста пари. Имам подобен проблем с грифа но ми казаха че вече е късно за препарати.Имало някакъв мисля пак на Дънлоп , който е специално за грифове , ама аз вече свалих лака на моя гриф и е късно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здрасти Росене!

Я ми кажи модела на тва Дънлоп и по добро ли е от тва Фаст Фрет дето имам

че взе да свършва. И колко струва? :)

 

Аз имам същия проблем....потните ми жлези са се загнездили в ръцете ми :)

Фаст Фрета бачка някак....

 

 

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти Росене!

Я ми кажи модела на тва Дънлоп и по добро ли е от тва Фаст Фрет дето имам

че взе да свършва. И колко струва? :)

 

Аз имам същия проблем....потните ми жлези са се загнездили в ръцете ми :)

Фаст Фрета бачка някак....

 

 

 

Митко

Рових в сайта и мисля че го намерих, ето тук е. Това фаст фрет не знам дали е по зле или по добре , ма този продукт е точно за подобен като моя проблем , прилича на смазка и се ползва след свирене за почистване , пък фаст фрет май е за преди или се лъжа .... ма аз на ден ги почиствам поне два-три пъти и като си оставя китарата за вечерта например пак ги намазвам и на сутринта няма никаква промяна в състоянието им , а преди оствя ли китарата за 1 час и отпиши струните ,кокото и да ги търкаш с парцал ..... струва колкото 1 комплект струни и вече се изплати , щото сега щях да съм сложил тртия комплект

 

Разгледах фаст фрет-а , ми май е същото но на друга фирма , не знам обаче кое е по ефикасно

Редактирано от DeathZone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абр хора вие да не акате върху тия китари бе :) след свирене с памучна кърпа забърсвам тялото и грифа и нямам проблеми с така наречените 'вкусотийки' :)

 

а на фрет борда му прилагам следната техника: когато сваля всички струни го почиствам хубаво с памучна кърпа и после го намазвам с кокосово масло. продава се в аптеките. става като нов. достатъчно е веднъж на 5-6 месеца да правите тази процедура и няма да имате проблеми.

и си мийте ръцете преди свирене, тва да не е шкембе чорба ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Росене, това чудо на химията го имам :)

 

Гадно ми е да мажа с него - едно супер отвратително скрибуцане се чува и ме притеснява факта, че малко или много мацам с него грифа докато мажа струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В раздела "Бас" имаше тема, където разисквахме грижата спрямо грифа и фингърборда, дано да бъде полезна и тук, ето линка:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=3073

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично си бърша струните всяка вечер след свирене с GIBSON laughter`s choice......ръката ми доста се поти,сменям струни през 1 месец...и познайте ква гнусотия остава по парцала след бърсане.....за тялото ползвам неква козметика на FENDER care kit....странното е че не знам кой препарат точно за кво е.....ако може някой да разясни мн ще съм му благодарен

 

1.SWIRL and HAZE remover,fore deep cleaning of fine finished wood instruments

2.POLISH and CONDITIONER....polishes and conditions fine finished wood instr.

3.MYST and WIPE finish enhancer....quickly cleans and enhances finished wood instr.

 

Тва последното е за бързо почистване от петна и отпечтъци.

Тва което ме интересува е дали мога да третирам всяка една част от китарата с тези препарати....в упътването пише на всякъде WOOD и нищо повече....

 

мерси :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип цялата китара я чистя с едно парцалче от микрофибър. Мн. добра работа върши. Иначе за грифа преди няколко седмици пробвах трика с парцалчето и ореховата ядка.. ПРЕКРАСЕН резултат !!! опитай на всяка цена :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абр хора вие да не акате върху тия китари бе :)

В моя случай не аз, ами някой друг така е акал, че се наакал.. <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми взимаш едно парцалче и слагаш в него орехова ядка. След това навиваш парцалчето около ядката (в смисъл почваш да въртиш ядката) докато стане плътно и ядката не пусне мъъничко олио. така с парцал4ето после минаваш хубаво всички прагчета, като преди това си ги почистил добре със суха кърпа. резултата е, гладки и бляскави прагове <_<:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз акустичната я минавам по тялото със едно препаратче gibson polish pump

от малък цум за 10 гроша.. мн е добре

наскоро обаче свалих струните да почистя грифа който е кафяв

та с влажния парцал падна боята на фингърборда а на места пак остана мръсно

после минах и с полиш-а ама вече бях смъкнал от байца ли там квото се води

Електричката да питам дали мога пак със същия препарат да я мажа и грифа се води Розууд с ко тряба да се чисти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, не знам дали моето мнение ще е много компетентно, щото аз нито се потя много, а и китарата ми е сравнително нова... та... купих си за 2 кинта от една оптика парцалче за очила и то ми върши засега перфектна работа - не остава нищо, ама си я бърша стабилно след всяко свирене...

а като се сетя за синята стрела (ъ-ъ-ъ - една яко смотана кремона, на която свирех преди време) - хващаше половин сантиметър кир за 1-2 месеца и ми беше яко гадно... надявам се да не ми се случва никога повече... :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.