Jump to content
Българският форум за музиканти

Semi Harmonics


Iv4ata_GuItaR

Recommended Posts

Хора плс дайте опредление на български какво точно представлят тези флажолети доколкото знам са нещо като Pinch Harmonics обаче какво точно търсих много но не намерих нищо особено а и беше на EN за сега като го видя свяря случайни флажолети с перцето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ земи виж сайта на Матиас Еклунд.

Заповядай:

 

http://www.freakguitar.com/

 

Ето ти и частта за флажолетните точки по струните на китарата от неговия сайт. Сваляш, принтираш, свириш.

Ако искаш теоретично обяснение, ще трябва да прочетеш малко акустична визика и физика на трептенията.

Кофти, ама няма начин.

 

http://www.freakguitar.com/licks.html - преглеждаш секцията вдясно, където са ти врзките за:

Harmonics on the low E-string

Harmonics on the A-string

Harmonics on the D-string

Harmonics on the G-string

Harmonics on the B-string

Harmonics on the high E-string

 

Пожелавам ти творчески успехи добросъседска дружба!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок това значи че просто си търсиш къде по струната се получават флажолети и техника на натурали ама като има бенд и вибрато трябжа с техника на пинч така ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Юц, флажолети можеш да изпълняваш на китара специално по няколко начина, да речем основно 3 начина.

Натурално (естествено) с грифовата ръка по флажолетните възли, както услужливо ти ги е написал Матиас.

 

Изкуствено, с перце в другата ръка и търсене на огледално флажолетните точки, които са по-близо до голямото магаре

на китарата ти. Там флажолетните възли са много близо един до друг и обикновено почти винаги можеш за

всеки застъпен тон от грифовата ръка да изсвириш изкуствено произведение флажолет.

Тяхната амплитуда е доста по-ниска (защото трептенето на струната е по-тясно, а пък и е по-къса спрямо от огледалния флажолет

до захващането а самата струна при голямото магаре) и затова те са по-осезаеми на електрически китари с подходящ компресиращ ефект като

състейнъ, дист, компресор... пък и дори чисто.

 

Ако си повдигнал струната след застъпване на тон и искаш да произведеш естествен хармоник си съпоставяш флажолетните възли спрямо

празната струна (както ги е показал Матиас) - пропорционални дължини по прагчета. Те прагчетата са ти именно за това.

Сега не ме карай да ти обяснявам за темперирания строй и корен дванадесети от две (от октава), че може и да не разбреш връзката.

 

Забравих за третия начин, който е смесен от предните два:

застъпил си тон с грифовата ръка, просвирваш с някой от пръстите на другата ръка застъпената струна (обикновено с безименния при мен) и

с показалеца съпоставително си намираш флажолетните точки. Това е трудна техника, но пък е пинизчийска.

Редактирано от Monolith
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите аз всъщност го знам последния начин щотото 8 години серизно занимаване с класическа китара сам ги изработил естествените и изкуствени флажолети на електрическа сам свирил доста флажолети с перце и с тапване. Значи на 2 начин му казват Semi harmonic т.е. ако с 1 пръст свиря тона с 4 да речем си нацелвам флажолетен възел?

Редактирано от Iv4ata_GuItaR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така и не казахме какво трябва да се свири когато по табовете/нотите видим това нещо. Незнам защо никой не ме е поправил след последния пост защото това което сам написал на края не са Semi Harmonic а A.H. Та намерих отговор на въпроса http://www.ibreathemusic.com/forums/showthread.php?t=13049

С една дума това е като P.H. само че удриме малко по към бриджа и така флажолета не може да изпищи хубаво а леко и се чува и самият тон нещо средно между нормален тон и флажолет.Слушайте солото на SAD BUT TRUE Кърк се спуква да свири такива флажолети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.