Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблеми при боядисването...


Recommended Posts

Такам... боядисвам си китарата. Всичко вървеше добре. Дойде време за втория цвят и разбира се дойде време да се облепи с тиксо. Пробваме, не остава боя по тиксото... и там рисуваме, режем, пръскаме. На другия ден (днеска) тръгвам да махам лепенката, що да видя, лепило по цялата китара (както и малко от долната част на лепенката, знаете как е).

 

Та въпросчетото ми е, как да махна тези остатъци от лепенката? Не мога да го направя с нещо rough, защото вторият цвят ще почне да се люпи (поне 4 слоя по-нависоко е). Смятам да използвам спирт, има ли опасност да падне боята? Използвам тая от флаконите, мисля че се води nitro-cellulose. Предлагайте и други идеи.

 

Също така, така и така съм отворил тема, с какво да направя място в тялото на китарата за хъмбъкър в слот за нормален адаптер? Същият въпрос се отнася и за пикгарда. Важно е да не се прецака боята върху китарата. Още няма безцветен лак отгоре и е много крехка.

 

И трето въпросче :thumbs_up: Откъде мога да намеря push-pull switches (на диаграмите са с 6 poles, но само 2 се използват, така че всякви би трябвало да стават)

 

Много поздрави :girl_cray2: И се надявам да ми помогнете с тиксо проблема, че искам утре да оправя грешките от пръскането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото и да правиш знай, че първо боята трябва да е качествено изсъхнала! А тя съхне напълно за около седмица! Тогава пробвай с парцал и чист спирт, но не напоявай много парцала. Ако остане от лепилото на лепенката - ползвай "Medix" за мебели, но от прозрачния, щото другия е със восък. Medix-ът е български препарат и го има навсякъде. Много е качествен. Аз със него си лъскам китарата. Ето и линк на производителя: www.medeachem.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има промишлени чистители-това са спрейове за почистване от такива гадости.Ползвам K 3 S на NICRO,виждал съм и такъв на WURTH.По принцип не вдигат боите,но все пак е добре да се опита предварително.Иначе остатъците от лепенките ще се почистят без следа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такам... боядисвам си китарата. Всичко вървеше добре. Дойде време за втория цвят и разбира се дойде време да се облепи с тиксо. Пробваме, не остава боя по тиксото... и там рисуваме, режем, пръскаме. На другия ден (днеска) тръгвам да махам лепенката, що да видя, лепило по цялата китара (както и малко от долната част на лепенката, знаете как е).

 

Та въпросчетото ми е, как да махна тези остатъци от лепенката? Не мога да го направя с нещо rough, защото вторият цвят ще почне да се люпи (поне 4 слоя по-нависоко е). Смятам да използвам спирт, има ли опасност да падне боята? Използвам тая от флаконите, мисля че се води nitro-cellulose. Предлагайте и други идеи.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Мога да ти помогна само по първият въпрос за остатъците от лепенки.

Остатъци от тиксо било то хартиено или стандартен скоч се махат най-лесно с тампон от памук напоен с малко олио(две три капки) или с газ за горене (онази газ от доброто старо време която се ползваше за газените лампи когато спираше тока ).

Може да ви е странно или смешно и да си изброявате какви ли не скъпи вносни препарати но за мен това е истината изпробвана много пъти и винаги работи без да създава проблеми.

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо тиксото се маха или с помощта на същото тиксо, което се залепва и маха рязко, което в твоят случай не е вариант, защото е груба техника, или с препарат като газ или йод бензол. Освен това е много по-вероятно боята, с която пръскаш, да е акрилна, а не нитро-целуозна - трябва да си пише на флакона.

 

Второ само да знаеш занапред - първо се обработва тялото и ЧАК СЛЕД ТОВА се пръска, ама като си я почнал лапешката през главата за краката - с обер фреза трябва да си направиш леглото за новия адаптер и да пръскаш наново, защото 99% съм убеден, че ще надереш жестоко боята отдолу... Единствено ако ползваш шаблон от дебел шперплат или дърво може да не се стигне до нужда от ново пръскане, но е сложно и прецизно упражнение...

 

Трето пъш-пъл суичове не знам къде има - никога не съм купувал, но на много места във форума е писано за такива, ерго ги има навсякъде...

 

Хора, питайте преди да пробиете дупка в стената - може да не трябва дупка, а да трябва да се зида... Малко метафорично, ама дано схванеш идеята.

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акрилна е боята, моя грешка при писане :/

 

И тиксото беше хартиено. Не мога да предположа, че някой би използвал друго при облепване. Просто се оказа много мизерно мойто :)

 

Иначе със спирт не стана, после пробвах с Cif и с много търкане стана :)

 

Иначе доколкото знам, олио-то е лошо за китара която се боядисва. Не бива да има никакви масла върху нещо което се боядисва. Поне така знам :/

 

А относно адаптера, не смятах да слагам хъмбъкър на нек-а, но намерих добра оферта. А вече съм я боядисал.

Не може ли да се направи с длето? Все пак нямам обер фреза, а трябва да махна само около 5ммх10мм. Някакви други предложения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и с олио, но после трябва да я почистиш добре с някакъв препарат или дори чист сапун - важно е да естерифицира всякаква мазнина и да остане скърцаща на допир с пръст повърхност. Иначе можеш да идеш при някой съфорумец от твоя град, който се занимава с дялане на китари или някой лютиер. Второто е по-скъпо, но за сметка на това резултатът е гарантиран при повечето лютиери. Същият за съжаление е гарантиран при по-малка част от съфорумците (въпреки, че има много, които знаят, могат и помагат), но пък и при лютиерите има куци кучета, така че няма какво да се шашкаш. Само питай преди това дали някой е чувал нещо за него, за да знаеш, че няма да съжаляваш после, че не си си го направил сам :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не можах да разбера какво ще нацапаш с олиото по китарата като се предполага че тиксото се лепи по вече лакирана повърхност преди да се продължи с другият цвят ...

 

..........Всичко вървеше добре. Дойде време за втория цвят и разбира се дойде време да се облепи с тиксо. Пробваме, не остава боя по тиксото... и там рисуваме, режем, пръскаме. На другия ден (днеска) .........

 

С две думи не бършиш върху голо дърво. Плюс това става въпрос за няколко капки олио а не за пържене на картофи.

Ако толкова те е страх от този " агресивен " препарат ,може да пробваш с лемън ойл .Ползвай памук а не памучен парцал.

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bluesman, според мен ставаше въпрос по-скоро за моментът, че преди да се пръска повръхностите трябва да бъдат изчистени от корозии, прах и мазни петна, за да има добро сцепление на двата слоя боя/лак и да хване като хората. Но вече изяснихме, че лакираната повърхност преспокойно може да бъде изчистена с почистващ препарат :dance:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С радост докладвам, че с длетото стана перфектно :punk_guitar: Благодаря на всички ви за помощта. Остана само да си намеря push-pull pot и някой който да ми направи пикгард. И пак ви благодаря ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bluesman, според мен ставаше въпрос по-скоро за моментът, че преди да се пръска повръхностите трябва да бъдат изчистени от корозии, прах и мазни петна, за да има добро сцепление на двата слоя боя/лак и да хване като хората. Но вече изяснихме, че лакираната повърхност преспокойно може да бъде изчистена с почистващ препарат :)

 

Поздрави,

Влад

 

Да разбира се че е така.Сапуна ,водата и парцала решават проблема.А щом не е последа ръка накрая може внимателно и на бързо да се забърше с леко навлажнена със спирт къпа защото спирта не е толкова агресивен разтворител за полиуретанови,полиестерни ,акрилни и алкидни лакове ако са добре изсъхнали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.