Jump to content
Българският форум за музиканти

Някой ще коментира ли Корг М50?


mitkosan

Recommended Posts

^ Това е похвално, направо се почувствах горд че съм допринесъл :)

 

Преди два дни ми пратиха синтезатора, според UPS ще ми го доставят най-късно в четвъртък (30-ти), но като гледам вече мина през Къолн, Нюрнберг и сега е във Виена, така че има вероятност да цъфне тук и по-рано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде Ники,

 

Явно ти ще си първата "птичка на пролетта", първия М50 в БГ.

За това твоето мнение ще е много важно за всички, които се интересуват от тази свирка във форума.

Това те задължава да напишеш едно хубаво ревю и да го пастнеш тук.

Това ти е пионерско поръчение :thumbs_up: - Ще напишеш обаче и хубавите и лошите неща, няма да криеш нищо.

 

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Щеше да е така, ако имах някакъв опит с други синтезатори като този, но тъй като нямам такъв опит мнението ми няма да е особено полезно. Въпреки това ще споделя де :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех животното към 11 сутринта и до преди малко (към 15ч) не можех да спра да си играя с него :singer:

 

Направих само една почивка за да хапна набързо един сандвич и да прочета упътването за ъпгрейд на операционната му система. Дойде с версия 1.0.1, а на сайта има по-нова 1.0.3 та реших да я ъпгрейдна. Изключително лесно е - две стъпки от по няколко секунди. Калибрирах си и екрана - никакви проблеми.

 

Софтуерът му се инсталира под Vista безгрижно и работи доста добре - толкова параметри има за конфигурация това животно, че вероятно ще ми трябва цяла вечност докато науча кое за какво служи.

 

Клавиатурата е готина. Струва ми се леко по-тежичка от тази на Yamaha Clavinova (пробвах наскоро една такава).

 

Като си поиграя известно време и го поразуча ще напиша едно "потребителско" ревю - кое ми харесва, кое не. Сега е твърде рано за мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники да не се скатава, а да си изпълнява обещанието.

Щом е имал време да пише впечатления в коргфорум, при това на английски, да го направи и на БГ, нали така момчета????

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=38628

 

Ние тук да не сме втора ръка, я. И ние искаме да чуем, пипнем и видим новата свирка, пък ако ще дори само под формата на ревю от колега, който е имал щастието да я зърне и барне пръв в БГ.

 

Днес ходих до Гема мюзик, за съжаление още не са докарали М50 (макар, някой тук да твърдеше, че вече там имало такова нещо), говорих с Невелиян, той каза, че до края на месеца цял да зареди и такава стока :-)

Ще чакаме, но вече не се търпи :)

 

Поздрави,

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То там беше съвсем набързо споделено.

 

Не, че съм натрупал бог знае колко впечатления, още повече че от неделя съм наложил "вето" върху използването на синтезатора - имам да довършвам един софтуер и трябва да се концентрирам максимално върху него, след което ще си дам малко почивка и ще се позанимавам с музициране :)

 

Въпреки това, ето накратко впечатленията ми и това което разбрах до момента.

 

Синтезаторчето е много готино, доволен съм от звука на инструментите. Качеството също е много задоволително, особено като за толкова евтин синтезатор. Не знам дали защото е 88 клавишна версия, но почти цялата кутия е метална, а не пластмаса както очаквах. Единствено страничните панели са пластмасови, а дъното е от някаква плоча от дървесни частици. Прави добро впечатление металната кутия, но пък определено допринася за тежестта - определено не изпитвам желание да го местя из стаята, камо ли да го нося на репетиция или нещо от сорта. От друга страна, с тези 20 кг май е един от най-леките синтезатори с 88 клавиша тежка клавиатура.

 

Екранчето е прилично и сравнително лесно се свиква с натискането с пръсти. Дразнят ме хоризонталните тъмни ивици, които се виждат от време на време - доста характерни са за този тип екрани - не са постоянни, а зависят от това колко е наситено изображението, колко е усилен контраста и под какъв ъгъл се гледа. Тъй като имам и други устройства с подобни екрани никак не съм изненадан, но това е в общи линии единственото нещо което не ми харесва особено, всичко останало е на много добро ниво. За мое съжаление, екранчето на М3 е абсолютно същият дол дренки - вижда се на доста от демо видеотата за M3 които е направил Stephen Kay - тоест и да ъпгрейдна към М3, пак ще имам същият екран със същите ивици, само че ще е цветничък :wallbash:

 

Друго интересно наблюдение е следното - на моето М50-88 клавиша пише MADE IN JAPAN, докато на едно М50-61 клавиша което видях във форума на Карма Лабс (и то точно бройката на Stephen Kay) пише MADE IN CHINA.

 

Това ми се струва, че обяснява няколко нещица - първо че 88 клавишната версия се намира доста трудно, второ че вече виждам две оплаквания от 61 клавишната версия - едното за проблеми с калибрацията на монитора, другото оплакване беше че тотално не ще да се стартира - тръгва, зарежда операционната система до някъде и после блокира.

 

Естествено, две лоши бройки с предполагаем китайски произход нищо не значат, но въпреки това съм доволен, че избрах 88 клавишната версия която е произведена в Япония. Разбира се, няма гаранция че моята бройка ще е безпроблемна, както и няма гаранция че следващата партида 88 клавишни няма да е произведена и тя в китай.

 

Готовите звуци са доста приятни като има и доста свободни слотове за запис на собствени, макар че реално това няма никакво значение - всички заводски звуци могат да се променят и презаписват. Пробвах да импортирам звуци (по-скоро програми) правени за M3 и работят прилично, макар че няма как да знам как биха звучали на М3. Имайки в предвид, че М3 и М50 имат еднакви семпли, би трябвало да няма разлика.

 

За сега фаворити ми са от програмите - основното пиано (М50 Grand Piano) и от комбитата - най-плътно звучащият орган (Cathedral Organ). Разните jazz, rock и прочие органи също много ме радват. Има една програмка, която звучи почти 1:1 с едно от солата на Jordan Rudess и също много кефи. Като цяло звуците са страхотни, има голямо разнообразие (май са малко под хиляда общо, не съм се заглеждал по-подробно). Комби програмките определено са много интересни и с всяка от тях мога да прекарам часове, а те са много :wallbash:

 

Изключително доволен съм, че си взех damper педал (оригиналният на Корг), който поддържа и half damper. Не очаквах че ще ми е толкова нужен, а е полезен не само при пианото. Другите два педала съм леко в недоумение за какво си ги взех, но вероятно с времето ще им намеря употребата - единият е превключвател, който съм го настроил да ми сменя текущата програма, другият е експрешън/волюм педал, който според текущата програма има различна употреба - това разбира се е чисто теоретично, до сега от тези програмки които съм пробвал почти при всичките се държи като волюм педал, но това е въпрос на настройки.

 

Поддръжката за SD карта също е готина екстра - за разлика от USB паметите, човек може да си сложи вътре една SD карта и да я "забрави" там - т.е. картата си стои на сигурно вътре в синтезатора.

 

Синтезатора дойде с операционна система версия 1.0.1 - свалих си по-новата версия - 1.0.3 и я качих през SD картата - лесна и бърза процедура, макар че доста време разсъждавах дали е разумно да си прецаквам новата играчка още първият ден. Нямаше никакви проблеми с ъпгрейда и за да е пълна тръпката реших да си калибрирам touch screen-а, но това също мина безпроблемно. В същност след това си калибрирах мониторчето още няколко пъти, защото не бях безкрайно доволен от точността при натискане на по-малките бутончета по екрана - нито веднъж нямах проблеми с калибрацията.

 

Пробвах и софтуера който идва с него - тръгна и на Vista 32 и на Windows XP. Има редактор за звуците (т.е. за програмите) и другите настройки на синтезатора, като го има и във VST версия, която си тръгна безпроблемно под Samplitude Pro.

 

Тъй като е class compliant, като се свърже с USB кабела Vista намира М50 като МИДИ контролер и инсталира някакъв драйвер по подразбиране. Което принципно е готино, защото дори и през USB връзка може да се ползва без специални драйвери под Vista, но проблема е че оригиналният драйвер на Vista има доста сериозна латентност при работа с М50. За това Корг дават техен си драйвер който трябва да се инсталира върху този по подразбиране.

 

През нормална MIDI връзка също нямах никакви проблеми - бачка си перфектно.

 

Клавиатурата е приятна -Real Hammer 3 (RH3) - graded hammer (същата като при 88 клавишните версии на Oasys и M3). Малко по-тежичка ми се стори от една клавиатура на Yamaha Clavinova, но принципно нямам опит с такива клавиатури, така че не мога да дам адекватна оценка. Това което е важно за мен е, че още в първите 10 - 20 минути се чувствах точно толкова комфортно, колкото и с меката клавиатура на старото ми синтезаторче.

 

Минус теоретично е липсата на after touch, но тъй като не съм ползвал такъв до сега не изпитвам някаква нужда.

 

Едно от нещата, които поне за сега ми се струва, че не бих използвал по предназначение е секуенсърът - вярно, че М50 е workstation и на него се очаква да се продуцира музика, не само да се свири, но не намирам нито една основателна причина да ползвам вградения мултитрак софтуер (при това ограничен само до миди пътечки, 16 на брой) върху някакво устройство с малко екранче, вместо пълноформатен DAW софтуер работещ на компютър с примерно 20 инчов монитор. Разбира се, ще пробвам някой ден да запиша нещо на вграденият секуенсър, но то ще е по-скоро от любопитство.

 

От друга секунесърът може да се ползва за да се зареди МИДИ файл и да се пусне като бекинг трак върху който човек да си свири, така че си има своята употреба, но същата работа можеше да върши и някакъв простичък МИДИ плейър.

 

Синтезаторчето има два арепжиатора и дръм трак, но честно казано не съм особено възхитен от предварително настроените патерни на арпежиаторите от гледна точка на автоакомпанимент - т.е. става за упражнения и забавления, но честно казано детската ми играчка Yamaha PSR има по-вълнуващ автоакомпанимент. Освен това няма такива неща като Intro, Chorus, Verse, Fill In и т.н., но те Корг си казват на доста места - ако ви трябва такова нещо, вземете си някой от PA (professional arranger) моделите.

 

Разбира се, когато се появи Karma софтуера за М50 (още няма официална версия), везните определено ще се наклонят към М50 в това отношение, най-малкото за инспирация и упражнения. За тези които не знаят какво е Karma - това най-общо казано е софтуер, който генерира музика на базата на зададени хармонии - това правят всички синтезатори базирани на арпежиатори/стилове, но разликата е че Karma използва алгоритми които динамично генерират фрази и ефекти, така че се получава нещо като виртуални музиканти - човек не знае какво точно ще изсвирят, макар че ще е в правилната хармония и ритъм.

 

Това обаче май не е особено полезно за изяви на живо, защото надали някой ще иска всеки път да получава различна музика - май по-скоро е кефещо за занимавки в къщи и за инспирация. Единственият недостатък е, че при М50 този софтуер върви само на компютър - т.е. изисква се М50 за да генерира звуците, но трябва компютър който да генерира музиката, докато при М3 и Oasys има вградена в синтезатора Karma. Karma софтуера за М50 струва $199.

 

Още една особеност - четирите пад бутона не са чувствителни на натиск, което е малко неприятно тъй като надали някой иска да свири акорд на max volume. Предполагам, че може да се настрои velocity за тези бутони, така че да не е 127 както ми се струва че е в момента, а да е примерно 90 или 100. Бях много скептичен към тези падове, но е доста удобно човек да си сложи 4 акорда там и да си ги тригерира с един пръст :wallbash: Мислех си, че това е само за некадърници и мързели като мен, но на скоро гледах един клип с Jordan Rudess, на който свиреше на едно много интересно устройство (забравих му името - някакъв странен миди контролер подобен на гриф на китара ), та Oasys-а му се падаше в гръб и пича просто се пресягаше назад и ползваше падовете за да тригерира акорди. При Оазис и М3 тези падове са touch sensitive и са 8 на брой, така че са доста по-използваеми, но 4-те на М50 също вършат работа - само трябва да им набарам настройката за velocity.

 

Като цяло - много съм доволен и поне за сега не намирам основателна причина да си взема по-високият модел (М3) като изключа пад бутоните, които определено би ме кефило да са 8 и да са touch sensitive.

 

Това е накратко - ако натрупам още неща за споделяне ще пиша тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук:

 

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/vie...588b1707857d753

 

има много за Korg X-50 and microX, ако се интересувате от форумните мнения на юзерите.

 

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=14491

 

Korg X-50 и microX поразително си приличат, на който не му се купува Х-50 или не му достигат парички , а има друга свирка / клавиатура да направи като мен - купих си Микрото Х, миди кабелите и сега .... кеееф! Тежи само 2,2 кг, много удобен за пренасяне и за ползване с комп. А като саунд този дребосък удря в тавана! :)

Купих го от Атина за 500 евро :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

X-50 и M50 са доста различни животни :crying:

 

Иначе и аз имам едно микро - microKORG - също много яко животинче :singer:

 

 

Олеее, съвсем недогледах! :girl_witch: Извинявайте! :cheers: Подведе ме петдесетицата. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.