Jump to content
Българският форум за музиканти

Пукане на потенциоментри


Recommended Posts

Тъй тъй... тука стана тя една....

 

значи - аз съм въпростният собственик.

ситауцията беше следната: простичко обяснено от човек, дето поялника и тоците не са му най-силната страна.

 

Китарата нямаше никакви проблеми със шумове. Ето тука идва на Никифена наблщдението, само че тука става дума дори за една и съща китара (!!!)

Не ми е ясно на мен само едно нещо - 2 китари (без значение модел и марка) - едната пука, като се пипнат струните, другата не. И двете са окабелени като хората. Е тоя феномен все още не мога да си го обясня.

 

кабели, адаптери, всичко си беше същото, Евтим смени само потенциометрите и се появи въпростното пукане на потенциометрите и шума. Без да променя смени, без нищо, просто запои новите на мястото на старите. Смяната повторно (бяхме взели стерео потенциометри) с моно потенциометри, поотстрани проблема малко май... не бях там като ги е сложил в началото вторите, той ще каже същото ли е било.

Китарата не е екранирана и никога не е имала проблеми с микрофонии и работи, че да реша да го направя.

 

за liquid_death - и на една звезда ги върза и на две. Много неща пробва човека. На две имаше ефект и шума и пукането беше по-малък, но не изчезна. Сега пукането и стърженето на потенциометрите е само ако дръпна капачките нагоре. Капачките са си метал свързан с метален винт (стомана или сплав някаква, не знам точно).

С предишните потенциометри никога не съм имал проблеми, докато не почна да пука единия свирейки - нормалното нещо което се случва в един момент със потенциометри. Тези пукаха само когато НЕ се свири... Но предишните с тези капачки не правеха проблем. Китарата, в случай че има някакво значение е Jackson DX10D.

 

в момента китарата си е ок от гледна точка на това, че поне потенциометрите не пукат и пращят когато не държа метална част на китарата и ги въртя. Все още обаче ме притеснява шума, които макар и по-слаб от веднага след смяната е там, а преди не съм забелязал да го има, а мене шумове подобни много ме дразнят. Все пак, може да е нещо от усилвателя, след седмица, като ми докарат стандартния голям усилвател с който свиря, ще кажа със сигурност има ли го или не. Би трябвало да го няма, ако е от усилвателя с който свиря тук и който реално преседя при един приятел 6 месеца и единствения му допир с тая китара беше доста кратък. На другия усилвател не го е имало със сигурност. Не казвам на 100% че е безшумна, има си а и то самия усилвател си има брум, но е 100 ватов и съм го усилвал поне до четири, което в малка стая е страшно много и щеше да ми направи впечатление.

 

Ще видиме :)

 

общо взето супер странна работа се получи... да вземе, че излезе некъв закон физичен специален, може някой ден да ме гледат във средите на електрониката и да викат - еее тоя е оня дето му пукаха потенциометрите и е произлязло еди кво си :hysterical::hysterical::hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто резултат от симулациите, които направих. Жълтата част е симулация на 3 метра китарен кабел като всяка LRC група имитира 50 см кабел. Заелената част е ампа/апаратурата, в която са масите и в която влизат двете жици ет единия край на кабела. Там е и осцилоскопа. Входната RC група е доста стандартна за много предусилватели. Оранжевото е китарата, от която излизат 2 жици до другия край на кабела(входния край). Китарата "плава" - в нея не съм сложил земи, са да е правдоподобна ситуацията. При затваряне и отваряне на ключа в синята част се имитира докосване на заземена част от китарата с потенциал 0.1V спрямо земя. Както се вижда на осцилограмата, пукане има.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/846/1380516296.JPG

 

PicValley малко поуряза снимката, та цялата схема не се вижда, но се вижда важното от нея.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.