Jump to content
Българският форум за музиканти

Реставрация на Орфей


Recommended Posts

Здравейте и от мен!

Днес стартирам проекта "Възкресението на Орфей" :hysterical:

Днес ненадейно ме осени идеята да ремонтирам (да възкреся) моя стар Орфеец :greenball:

Вече го бях боядисвал веднъж и съм махнал гадната лепенка "Фестивал на политическата песен Ален Мак '75" :)

Обаче тогава въобще не махнах старата боя и го напръсках отгоре с един матов черен спрей за разкош. :greenball: е те така.

Та ето как изглежда:

Picture%20002.jpg

Picture%20006.jpg

Picture%20003.jpg

Picture%20004.jpg

 

Започвам сериозна работа. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така...

Вече махнах гадните рязани ключове и праговете:

Picture%20008.jpgPicture%20009.jpg

Много грозна картинка, главата е на решето, мисля да запълня дупките с клечки и после да минавам с грунд. (след като сваля нацяло боята де)

ето и грифа:

Picture%20011.jpg

Редактирано от walkabout
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, вече махнах всички чаркове от баса:

Picture%20012.jpgPicture%20013.jpg

 

Видях, че почти всичко е от шперплат :) и почвам да свалям боята... като намеря с какво де, щото засега нямам машина.

 

Относно грифа все още се колебая щото размера на прагчетата е 39-49 мм, а такива вероятно за бас няма да намеря.

И се чудя дали да опитам да сложа някакви за китара или да го направя фретлес пръчка :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те прагчетата така или иначе не се продават по размер и като се слагат трябва да се оставят да стърчат извън грифа, за да може след това да се отрежат и изпилят плътно и равно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те прагчетата така или иначе не се продават по размер и като се слагат трябва да се оставят да стърчат извън грифа, за да може след това да се отрежат и изпилят плътно и равно.

Да... Много ти благодаря. Мисля, че с това няма да мога да се справя сам.

 

Но опрях и до друг проблем. Още не съм решил какви адаптери да сложа, пък и не всякакви ще паснат (а трябва да ги избера за да знам кои дупки да запълвам и кои не, щото и тялото е на решето).

Предполагам, че някакви тип прецижън ще са добре (как мислите вие). И от тук идват няколко въпроса.

1. Ако адаптерите са прецижън трябва ли да бъдат разположени така един до друг или мога да ги разледя на нек и бридж?

2. Ако на височина пасват (тоест са колкото предишните или по-ниски) има ли нужда да копая място за тях или мога да ги сложа отгоре, щото ако трябва да копая направо ще се видя в чудо. :)

Надявам се някой да се отзове, благодаря предварително.

 

С уважение,

Илиян

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те прагчетата така или иначе не се продават по размер и като се слагат трябва да се оставят да стърчат извън грифа, за да може след това да се отрежат и изпилят плътно и равно.

Да... Много ти благодаря. Мисля, че с това няма да мога да се справя сам.

 

Но опрях и до друг проблем. Още не съм решил какви адаптери да сложа, пък и не всякакви ще паснат (а трябва да ги избера за да знам кои дупки да запълвам и кои не, щото и тялото е на решето).

Предполагам, че някакви тип прецижън ще са добре (как мислите вие). И от тук идват няколко въпроса.

1. Ако адаптерите са прецижън трябва ли да бъдат разположени така един до друг или мога да ги разледя на нек и бридж?

2. Ако на височина пасват (тоест са колкото предишните или по-ниски) има ли нужда да копая място за тях или мога да ги сложа отгоре, щото ако трябва да копая направо ще се видя в чудо. :greenangel:

Надявам се някой да се отзове, благодаря предварително.

 

С уважение,

Илиян

 

здравей!

първо поздравления за ентусиазма!

 

под пресижън предполагам разбираш сплит ? не, този адаптор не се разделя, води се като хъмбъкер, само че е на 2 части. монтират се обезателно в изкопана в тялото дупка, дълбочината им грубо е 2,5 см. Ако ги завинтиш отгоре, смятам освен че ще е грозно, и че ще са прекалено близо до струните и няма да звучат добре. (при монтажа да внимаваш не сбъркаш положението на 2те части една спрамо друга, понеже аз бях направил тази грешка и после се чудех защо баса ми не е басов. магнитното поле на 2те парчета трябва взаимно да се усилва, а не да се редуцира. по слух ще усетиш разликата веднага)

 

за прагчетата на грифа бих те посъветвал да запълниш каналчетата с восък, примерно, и да го караш фретлес. пък ако не ти допада, дай го на някои компетентен да ти сложи прагове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С издълбаването ще видя много зор, защото баса е кух.

и после ще трябва да направя нещо, за което да завинтя адаптерите. :)

Някакви предложения за адаптери отгоре?

Ама ако няма начин ще копам де. :)

 

Иначе днес работих малко по главата на грифа и запълних всичките дупки отзад (25 на брой :) ) с клечки и тия дни ще ги шкуря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошата новина е, че полуакустичните инструменти, барабар с акустичните, не са много стока за начинаещи ;) Все пак можеш да си изрежеш дупките както искаш и с резбарско трионче, но е много тегава процедура ако нямаш уверена ръка. И още нещо - избирай внимателно боята и лака - все пак е акустичен инструмент и оказват много голямо влияние :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.