Jump to content
Българският форум за музиканти

Високочестотни филтри


Recommended Posts

Здравейте колеги, имам няколко въпроса свързани с филтрите и по конкретно високочестотните.

Трябва да изчисля Високочестотен филтър със следните параметри: fb = 10 kHz, Стръмност = 6dB/oct, Uo = 7V, Ro = 70 ohms.

Ще бъда благодарен на всички които изразят мнение, по-точно какви формули трябва да се използват, има ли някакви стандартни стойности които трябва да задам и т.н. Също и примерни схеми ще ми бъдат много полезни. Прегледал съм няколко учебника по електронна схемотехника но така и не разбрах и не намерих нужните неща.

Интересува ме и по специално fb каква честота е? Благодаря предварително и поздрави от морето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Не си уточнил за какъв филтър става въпрос... пасивен или активен? Като гледам товарното съпротивление предполагам че става въпрос за пасивен.... тук можеш да видиш какво представлява най-простият вариант:

 

http://www.untha.com.tw/Crossover%20Design...Calculators.htm

 

В твоят случай е първата схема First Order (6db/octave) High Pass... Има направо и калкулатор. A тук:

 

http://sound.westhost.com/dwopa2.htm

 

ако се справяш с английският може да прочетеш за активните филтри като има показано най-простото решение с операционен усилвател и формули за изчисляване на стойностите. Относно Fb... това е честотата на срез на филтъра... до колкото знам я дефинират като честотата при която затихването на филтъра достига 3db (напрежения и токове)... но не съм абсолютно сигурен... Успех :hysterical: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.