Jump to content
Българският форум за музиканти

РАДОТЕЛЕГРАФИЯТА - начин за трениране на слуха


Recommended Posts

Не знам дали точно тук му е мястото, но пускам тук темата...

В по-ранните си години, аз тренирах радиотелеграфия и хващах много високи скорости 140-150 знака в минута (цифри). За хората които не са запознати ще спомена, че при такива скорости трябва да си в състояние да разпознаваш мелодии съставени от кратки звуци с дължина 2 стотни !!!! от секундата.

И номера е не само приблизително да ги чуеш, а перфектно да ги разпознаеш и запишеш (всеки телеграфен знак е съставен от група такива кратки звуци с дължина 2 стотни от секундата - за споменатите скорости).

Което всъщност ми остана като супер тренировка на слуха с годините, разбира се по отношпение на скоростта :P

Но това не е всичко, като става дума за тренировка на слуха. Има и много други неща от които имаме нужда като музиканти :lol:

Бих се радвал, ако някой се е занимавал с това и сподели какво му е останало като плюс от загубеното време по това :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рапортувам: Радиотелеграфист с нормативно приемане 90знака в миннута букви 110знака в минута цифри :-()) (норматив е 5грешки на 250знака телеграма). Ползата ми беше малка, но я има - фиър фекчъри спряха да са загадка за мен :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еееееее трябва да чакам?па като седна и визше да карам?

няма ли някъв друг начин?

Намери и изтегли програмата MORSE CAT и започвай тренировки. Ще разбереш за какво става дума с нея, ако казармата ти е далеч още :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рапортувам: Радиотелеграфист с нормативно приемане 90знака в миннута букви 110знака в минута цифри :))) (норматив е 5грешки на 250знака телеграма). Ползата ми беше малка, но я има - фиър фекчъри спряха да са загадка за мен ;)

Хахаха! Туй готино казано! :metalist:

И на мен тука Малмстийн напоследък ми се струва, че много се влачи, си гурно от това, че продължавам да поддържам форма с телеграфията е ;)

;):P:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна идея. Може би помага за разпознаване на ритмични последователности, не бих ги нарекъл мелодии. Ходих две години на кръжок по радиотелеграфия, но не си спомням до колко знака стигахме и тотално съм забравил морза. Бил съм може би 4-ти или 5-ти клас. Доста време ме кефеше, но после ми писна и се прехвърлих в кръжока по електроника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Интересна идея. Може би помага за разпознаване на ритмични последователности, не бих ги нарекъл мелодии. Ходих две години на кръжок по радиотелеграфия, но не си спомням до колко знака стигахме и тотално съм забравил морза.  Бил съм може би 4-ти или 5-ти клас. Доста време ме кефеше, но после ми писна и се прехвърлих в кръжока по електроника.

Да... Определено е много ефикасно за развиване на ритмиката, даже е опасно, щото и най-малките разминавания в темпото почват да дразнят след известно време - като ти се изостри слуха :bravo:

А при много високи скорости, наистина нещата се чуват вече като мелодии.

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Намери и изтегли програмата MORSE CAT и започвай тренировки. Ще разбереш за какво става дума с нея, ако казармата ти е далеч още :greenangel:

Моята казармата е далеч вече :cheers:

Мнооооооооооооооооого години назад. И от тогава не съм се пробвал нито да предавам нито да приемам. Но тази програмка ще си я инсталирам за да си върна старата форма. От 1-ви клас в началното училище, та до уволнението от казармата се занимавах усилено и бях доста напреднал, но после студенски години, работа, деца и т.н. ..... но определено ще опитам пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери и изтегли програмата MORSE CAT и започвай тренировки. Ще разбереш за какво става дума с нея, ако казармата ти е далеч още :)

Моята казармата е далеч вече :P

Мнооооооооооооооооого години назад. И от тогава не съм се пробвал нито да предавам нито да приемам. Но тази програмка ще си я инсталирам за да си върна старата форма. От 1-ви клас в началното училище, та до уволнението от казармата се занимавах усилено и бях доста напреднал, но после студенски години, работа, деца и т.н. ..... но определено ще опитам пак.

Аз от време на време тренирам с това B) Кефи ме :) Радвам се, 4е и на теб ти е интересно !

 

поздрави!! :hello: :hello: :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери и изтегли програмата MORSE CAT и започвай тренировки. Ще разбереш за какво става дума с нея, ако казармата ти е далеч още ;)

Моята казармата е далеч вече ;)

Мнооооооооооооооооого години назад. И от тогава не съм се пробвал нито да предавам нито да приемам. Но тази програмка ще си я инсталирам за да си върна старата форма. От 1-ви клас в началното училище, та до уволнението от казармата се занимавах усилено и бях доста напреднал, но после студенски години, работа, деца и т.н. ..... но определено ще опитам пак.

Аз от време на време тренирам с това :P Кефи ме :) Радвам се, 4е и на теб ти е интересно !

 

поздрави!! :hello: :hello: :hello:

ebati i telefonistite deto ste se subrali tuka...

 

 

no tova moje bi po solfej moje da vi pomogne ako ste v muz.u4ilishte :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то си има една камара добри програми за трениране на слуха. И все пак сега, като ме вкарат шапките, трябва да се радвам, че ще се уволня с по-добър музикантски слух, а? :)

No, thank you...

 

PS:

Един френд ми разказва как като служил в Горна в свързочното са ги учили на Морз.

По време на обучението, комбинацията "ти-ти-таа-тиии" за по-добро възприемане била асоциирана с Фитипалди :P

За разпознаване на тоновете от гамата не са им говорили - очевидно шапкарят си е падал повече по Формула-1, отколкото по ладовете. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то си има една камара добри програми за трениране на слуха. И все пак сега, като ме вкарат шапките, трябва да се радвам, че ще се уволня с по-добър музикантски слух, а? :)

No, thank you...

 

PS:

Един френд ми разказва как като служил в Горна в свързочното са ги учили на Морз.

По време на обучението, комбинацията "ти-ти-таа-тиии" за по-добро възприемане била асоциирана с Фитипалди :P

За разпознаване на тоновете от гамата не са им говорили - очевидно шапкарят си е падал повече по Формула-1, отколкото по ладовете. :think:

e kakvi ti ladove vuv kazarmata oshte pove4e 4e tova e muzikantska terminologia ane texni4eska

 

da to4no morzovata azbuka..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 years later...

Честит рожден ден на морзовата азбука

 

Първото съобщение, изпратено с морзовата азбука, гласи: "Ето какво създаде Бог"

 

Днес се навършват 175 години, откакто в САЩ официално е представена морзовата азбука.

 

Системата за предаване на букви посредством редуване на знаците "точка" и "тире" е разработена от изобретателя и художник Самюъл Морз и демонстрирана в университета на Ню Йорк.

Седем години по-късно е изпратена първата телеграма между Вашингтон и Балтимор по телеграфен кабел на разстояние 64 км. Изпратено е съобщение, което гласи: "Ето какво създаде Бог".

Американският Конгрес е финансирал изграждането на тази телеграфна линия.

Съвременници на Морз нарекли телеграфния апарат велико изобретение на XIX в.

Морз, който открил нова ера в историята на комуникациите, първоначално възприемал работата си над телеграфния апарат като забавно увлечение по време на отдих.

Главното му занимание била живописта. Преподавал в университета на Ню Йорк и изкарвал прехраната си чрез продажба на картините си и рисуване на портрети на богаташи. Успехът го съпровождал във всички начинания.

Морз бил чест гост в домовете на видни личности в Ню Йорк и Вашингтон. Сред приятелите му били известни американски литератори и политици, включително президентът на САЩ, Ейбрахам Линкълн.

Благодарение на контактите си общителният и обаятелен художник се ползвал с подкрепата на богати спонсори и осъществил идеята за телеграфно съобщение.

Изобретателят бил твърдо убеден, че именно той се е заел първи с разработването на тази идея.

Той решително отхвърля претенциите на конкурентите си.

През 1854 г. Върховния съд на САЩ решава, че авторските права за телеграфния апарат принадлежат на Морз.

Самюъл Морз умира през 1872 г. в Ню Йорк на 80-годишна възраст.

По това време телеграфът е най-разпространеното средство за комуникация.

Източник:БТА

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.