Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

За органа знам, че е единственият акустичен инструмент който може да възпроизведе тонове във всички октави, когато разбрах бях удивена! Този инструмент се е ползвал често по време на състезания и представления в амфитеатрите и арените. Много сгради са съобразявани архитектурно с това, че в тях ще бъде изграден орган. Най често се използва при литургии на католически и протестантски църкви.

Първите органи се появяват през 3 век пр.н.е. в елинистичния свят. Създател на първия такъв инструмент е гръцкият инженер Ктесибий от Александрия, който през 3 век пр.н.е. създава воден орган, наричан хидравлис. По-късно водните помпи са заменени с въздушни мехове, но въпреки това още два века продължават да се използват и водни органи.

Според начина на звукоизвличане тръбите биват два вида:

 

* флейтови (лабиални), чийто звук наподобява този на флейтата и различните видове свирки;

* езичкови (лингвални), произвеждащи звук с помощта на биещо езиче.

Музикалните произведения за орган се записват най-често върху три петолиния - за лявата, за дясната ръка, и едно за краката. Тримата най-значими класически композитори писали музика за орган до 1650 са Антонио де Кабесон, Ян Свелинк и Джироламо Фрескобалди

 

Надявам се да съм била полезна някому с информацията. За съжаление не съм имала близък контакт с този инструмент и не мога да споделя личен опит. Инструмента е удивителен, въпреки че не си падам по църковната музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Мерси за информацията. Инструмента наистина е невероятен. Ето налко инфо и от Wikipedia

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%...%D0%BA%D0%B0%29

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.