Jump to content
Българският форум за музиканти

Метален


METALEN

Recommended Posts

Отварям си тема ( надявам се оперите да нямат против и да я затворят ) с идеята да покажа на начинаещите китаристи някой упражнения които могат да бъдат полезни . Ще се постарая да бъда до колкото се може последователен и предварително се извинявам ако не мога през час да пиша уроци ( упражнения ) банковата сметка ми я закриха така че Дерзайте :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Урок 1 - да загрееме

 

аз загрявката я правя с гирички но да пробваме и с китарата как става ...ще работиме с табове ако може ....

e - Ми или първа струна от долу на горе b - Си , g - Сол , d - Ре , a - Ла . Числата показват в кое прагче трябва да бъде зазвучена струната . Прагчетата се броят от ляво на дясно !

 

фиг 1 Фиг 2 фиг 3 Фиг 4 Фиг 5

 

e---------------------------- --------------------------- --4--------------------------- ---1---------------------------- -------------------------

b----------------------------- ---4------------------------ --3--------------------------- --2----------------------------- -------------------------

g--4------------------------ -- 3------------------------ ---2---------------------------- ---3---------------------------- ----6--------------------

d--3----------------------- ---2---------------------------- -1----------------------------- --4----------------------------- --- 5----------------------

a--2-------------------- --1----------------------------- -------------------------------- -------------------------------- ----4-----------------------

e--1--------------------- ----------------------------- -------------------------------- --------------------------------- ---3---------------------

 

при това упражнение за загрявка идеята е да зазвучат само тези четири струни , които сте притистали до грифа както е показано на табулатурата .

 

Зазвучете сега струните както на Фиг 2 ( препоръчително с перце )

 

Сега фигура 3 ....

 

Фиг 4 - е тука е малко по трудно :} и така може да се упражнявате по целия гриф . Пример : Фиг 5

Важно - 1 пръст ( показалец ) на първо прагче и т.н

 

С това мисля , че първия урок е завършен ...

Следва да вкараме малко повече звук в инструмента с Минорни Пентатоники

Редактирано от METALEN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фа Минор Пентатоника

 

 

Важно за нотите по грифа - Минорната пентатоника се определя от първия тон който зазвучим - Шеста свободна струна Е ( ми ) следва F ( Фа ) .... само , че след Фа имаме Фа-диез .. Значи на второ прагче се намира тона Фа диез на Трето - Сол ( G )

 

Единствено няма Ми диез и Си диез !!!

Значи следва До - До диез , Ре - Ре диез , Ми , Фа - Фа диез , Сол - Сол диез , Ла - Ла диез , Си

 

А ето и фа минор пентатоника

 

 

e---1---------4-----------------

b---1---------4-----------------

g---1-------3--------------------

d---1-------3----------------------

a---1-------3--------------------

e---1-------- 4------------------

 

от шеста към първа струна и обратно ....

препоръчително да се свири с метроном !

 

G минор пентатоника

 

е------3----------6--------

b------3----------6---------

g------3--------5-----------

d------3--------5----------

a------3--------5-----------

e----- 3----------6-----------

 

Първия тон който зазвучавате на дебелата шеста струна на трето прагче е G (Сол ) по това можете и сами да намерите и другите минорни пентатоники . Схемата за тях е една и съща .

до-скоро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Урок 3

 

Да видиме сега какво можем да направиме с минорната пентатоника

 

 

Фа минор пентатоника

 

 

e------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1----------1-----4-----------

b-------------------------------------------------------------------------------------------1--------1---4----1----4--------4-------------------------

g---------------------------------------------------------------1-------1---3----1---3--------3-------

d------------------------------------1--------1---3---1---3-------3----------------------------------

a---------1-------1---3----1---3--------3-------------------------------------------------------------

e--1--4------4------------------------------------------------------------------------------------

 

 

изсвирването на тоновете следва от ляво на дясно и от горе на долу т.е от наи дебелата E струна :}

 

и така може да се упражнявате с другите пентатоники

до-скоро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баси славата...ще осакатиш някой...не само физически... :metalist:

 

 

пич всеки интелигентен чавек който държи в ръцете си китара мисля , че може да разбере написаното щом аз се разбирам :}

и мисля че е по добре за теб да се въздържаш от подобни некоординирани изказвания .. ако не ти е интересно можеш спокойно да ми напуснеш темата , въпреки че ти също ще има какво да научиш от мен но е още рано :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Уф, тръгнах на няколко пъти да пиша различни неща и ги изтривах след това.

 

Само може ли и въпроси да задавам тогава? Предполагам, че може - все пак даваш виртуални уроци:

 

1. Не мислиш ли, че преди упражненията за разтягане е по-добре да се започне с няколко упражнения за разгряване?

 

2. Къде по грифа има ноти? Защото по моите китари няма ноти по грифовете...Може би твоята китара е с изрисуван гриф, целият в нотички? Има разлика между термините "тон" и "нота", учителю...

 

3. Минорната пентатоника ако се определя по първият тон, който зазвучим (каквото и да значи този термин), какво ще се случи ако изсвирим нещо, използвайки Сол минорна пентатоника, но започнем от квинтовият тон - ре? Това е първият тон, който "зазвучаваме", но скалата, която използваме е Сол минорна пентатоника...Странно :hysterical:

 

4. Ако според теб не съществуват тоновете Ми диез и Си диез, а към тях аз бих добавил и До бемол и Фа бемол, то според теорията на музикалните елементи, както и според всички грамотни музиканти по света съществуват. В момента транскрибирам едно парче в Ре бемол мажор, където алтерациите на квинтовият тон в посока надолу се изписват с Ла двоен бемол, учителю.

 

 

 

Тръпна с интерес в очакване на знанията, които ще ми предадеш чрез темата си! :recourse: :recourse: :recourse:

 

 

 

Айде всяка жаба да си знае гьола, а ? :metalist: :metalist: :hysterical:

 

Нищо лично, пич!

 

Пожелавам ти успех и късмет,

 

Петър

 

 

П.П. А относно това дали да напусна темата. За хубаво или за лошо все още се водя със статут на ВИП потребител в този форум. Това честно казано не ми носи никакви облаги, но приемам за свое неписано задължение, поне когато имам емоционалния заряд и излишно свободно време, да се ровя из китарния форум и освен да пускам киселите си заяждания (както в случая), да се опитам да помогна на хората, които имат нужда(стига въпросът да е в моята компетенция, а и още по-важно - питащият да има нужда от мнението ми). Темата ти определено повече би навредила отколкото помогнала на някой начинаещ китарист. Изпълнена е с неточности, както и не предлага никаква далновидна и изчерпателна информация, а по-скоро някакви безразборно нахвърляни идеи без никакво детайлно обяснение. Ако ще пишеш нещо, което да помогне на начинаещите го направи както трябва! Успех!

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф, тръгнах на няколко пъти да пиша различни неща и ги изтривах след това.

 

Само може ли и въпроси да задавам тогава? Предполагам, че може - все пак даваш виртуални уроци:

 

1. Не мислиш ли, че преди упражненията за разтягане е по-добре да се започне с няколко упражнения за разгряване?

 

2. Къде по грифа има ноти? Защото по моите китари няма ноти по грифовете...Може би твоята китара е с изрисуван гриф, целият в нотички? Има разлика между термините "тон" и "нота", учителю...

 

3. Минорната пентатоника ако се определя по първият тон, който зазвучим (каквото и да значи този термин), какво ще се случи ако изсвирим нещо, използвайки Сол минорна пентатоника, но започнем от квинтовият тон - ре? Това е първият тон, който "зазвучаваме", но скалата, която използваме е Сол минорна пентатоника...Странно :hysterical:

 

4. Ако според теб не съществуват тоновете Ми диез и Си диез, а към тях аз бих добавил и До бемол и Фа бемол, то според теорията на музикалните елементи, както и според всички грамотни музиканти по света съществуват. В момента транскрибирам едно парче в Ре бемол мажор, където алтерациите на квинтовият тон в посока надолу се изписват с Ла двоен бемол, учителю.

 

 

 

Тръпна с интерес в очакване на знанията, които ще ми предадеш чрез темата си! :recourse: :recourse: :recourse:

 

 

 

Айде всяка жаба да си знае гьола, а ? :metalist: :metalist: :hysterical:

 

Нищо лично, пич!

 

Пожелавам ти успех и късмет,

 

Петър

 

 

за тези квинти и кванти и за география на света има смисъл да си говорим ? И защо ми се бъркаш в работата ? И защо реши , че съм пич ?

Вобще защо ми спамиш темата ? И защо мислиш , че ме интересува дали тръпнеш или не ?

Начинаещи китаристи не го слушайте :} човека мисля че си търси китарата и ще го изкарам пред Ндк да му направя едно соло :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В послеписа на предишният си пост ти обясних защо ти се бъркам в "работата" и ти спамя темата! А самата тя, по мое лично мнение, трябва да отлети към едно по-добро място...

 

 

Няма нищо по-лошо от некадърен и неграмотен учител. Да предаваш знания на начинаещ, в която и да е област, е изключително отговорна задача. Всяка грешка и пропуск в знанията на учителя може да доведе до фатални последици у ученика. Често срещано явление е хора, които ходят на уроци по китара след време да развият възпаления на сухожилията. Това е една от неприятните последици. А те са безброй.

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В послеписа на предишният си пост ти обясних защо ти се бъркам в "работата" и ти спамя темата! А самата тя, по мое лично мнение, трябва да отлети към едно по-добро място...

 

оф човеко .... ако тая тема отлети на тебе ше ти отлети главата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че тук ти прекрачи границите на нормалното общуване. Щях да кажа "разумно", но то не ти се отдава.

 

 

Успех!

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.