Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с лампови преампи


Recommended Posts

Оня ден имах проблем с отоплението на траф от радио мелодя та прочетох че едната намотка се пляска на маса, Но при мене проблема беше БРУМ. Може да сложиш един резистор 200 ома като допълнителен товар и потози начин да падне напрежението на отоплението иначе класиката е 2х100 и средата на МАса. Моито е по тая схема http://www.aznaur.spb.ru/azgschemes/slo-recto-twin.gif и съм с руски ламбета н.п. Пусни семпълчета да се чуе. Иначе при мене като не тръгне нещо Разкоствам и Наново :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оня ден имах проблем с отоплението на траф от радио мелодя та прочетох че едната намотка се пляска на маса, Но при мене проблема беше БРУМ. Може да сложиш един резистор 200 ома като допълнителен товар и потози начин да падне напрежението на отоплението иначе класиката е 2х100 и средата на МАса. Моито е по тая схема http://www.aznaur.spb.ru/azgschemes/slo-recto-twin.gif и съм с руски ламбета н.п. Пусни семпълчета да се чуе. Иначе при мене като не тръгне нещо Разкоствам и Наново :)

 

и това го правих и оплетох кабелите на отоплението и все тая

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм имал подобен проблем точно от отоплението.Изправих го,но филтровия кондензатор беше малък и напрежението беше 4,7V и усивлаетля звучеше съвсем не добре.При промяна на отоплението се измества и режима на работа на лампата.Аз сложих по-голям филтров кондензатор и напрежението се вдигна до 6.5В.Твоето понеже е по-високо можеш да го изправиш и стабилизираш на 6.3V и предполагам ще се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[quote name='bratmito' date='Feb 24 2008, 06:48 PM' post='310575']

Аз съм имал подобен проблем точно от отоплението.Изправих го,но филтровия кондензатор беше малък и напрежението беше 4,7V и усивлаетля звучеше съвсем не добре.При промяна на отоплението се измества и режима на работа на лампата.Аз сложих по-голям филтров кондензатор и напрежението се вдигна до 6.5В.Твоето понеже е по-високо можеш да го изправиш и стабилизираш на 6.3V и предполагам ще се оправи.

[/quote

 

]И това го свърших положението ни се променя - бързо отшумяват струните при флажорети и едвам стават - имамчуство че ми сегубят високи като давам гейна пна макс. Незнам можеби трябва да стабилизирам12 волта за отопление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

]И това го свърших положението ни се променя - бързо отшумяват струните при флажорети и едвам стават - имамчуство че ми сегубят високи като давам гейна пна макс. Незнам можеби трябва да стабилизирам12 волта за отопление.

 

 

Сори за правописа ама слото лежи почти върху клавиатурата и едвам натискам клавишите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се на големия сло-фен, че взимам думата...

 

Сигурно ще се повтарям, но има логически принципи при работа с подобни устройства. Всички правите предположения и догадки, но никой не прилага логическо мислене!

Хайде да се опита следното:

Взима се тонгенератор, осцилоскоп и нискочестотен миливолтметър.

Изследва се всяко отделно стъпало, като се започва от последното (за предусилвателя става въпрос).

Прекъсват се връзките между стъпалата (прехвърлящите кондензаттори).

На входа на изследваното стъпало се подава синусоидален сигнал около 400 Hz с такова ниво, което да обеспечи размах в изхода на стъпалото малко преди ограничение (може и доста по-малко, ако изкривяването е слабо забележимо - по-скоро компресия отколкото ограничаване).

Измерват се нивата в изхода и във входа, и се изчислява коефициента на усилване на стъпалото.

Тези измервания се правят и на 80, 1000 и 5000 Hz, за да се провери дали няма проблем в честотната предавателна характеристика (за това спомена Nikifena). Не бива да има разлика повече от няколко децибела (3...6).

Последователно се измерват предните стъпала, като се тестват всички положения на регулаторите (за усилване, тонконтрол и др.)

Ако има желание и възможности, е добре да се измери нивото на шума и брума без сигнал.

От тези измервания ще се заключи дали всяко отделно стъпало изпълнява правилно функциите си. Ако се окаже, че има недостатъчно усилване , висок шум или брум - там трябва да се търси ключа от бараката.

Може да се наложи прекомпозиране на монтажа, с оглед минимизиране на проблемите.

Всички измервания може да се направят неколкократно, при различни условия - например различнни напрежения на отопленията, на анодното захранване, различни лампи - изобщо всичко което е под съмнение.

Трябва строго да се съблюдава сигналът да е синусоидален, без някакви изкривявания, за да са меродавни изследванията! В противен случай измерванията няма да са верни.

 

Като се извърши всичко това и се публикуват резултатите (в скаларен вид е достатъчно), вече може да се анализира и да се предложат решения. Дотогава всичко остава в сферата на магиите и вещерството.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Настина става сложно Ще трябва да се оборудвам с качествен тон генератор Най първото монтажа ми е под всякаква критика -използвах платка от стар лампов телевизор и по цоклите на същата нагаждах елементите просто за проба за да видя какво ще излезе Проблема ми е още от първи триод - има много сила но малка компресия - това при пуснат потенциометър докрай на макс гейн -при малко усилване е доста добре звука но пак с малка компресия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.