Jump to content
Българският форум за музиканти

Как ви звучи китарата по концерти, фестове и т.н.


Recommended Posts

Аве наскоро се отчаях за пореден път за това какво озвучение правят "организаторите" на разните концерти и фестове в Бг. Последното ми разочарование беше на феста в Шумен. Свирихме шеста група поред и на всички преди нас звука на китарата беше леко казано ужасен. Направих каквото можах да извадя от скромната техника и общо взето казаха, че мойта китара и Абадон след нас сме имали хай хубав звук. Ама не в тва е проблема.. Немога да разбера какво толкова правят, или по-точо НЕ правят другите, че китарите им звучат тъй леко казано шибано. Който от вас се е сблъсквал с подобен проблем, моля да изкаже мнение :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аве звука си е сложно нещо.....сега свирим на сцената на концертната зала на едно читалище в Пещера..китарите са в кубе с няколко канала...кубето го озвучаваме с микрофон барабаните също..понякога втората китара я бучвам директно в миксера...и саунда всеки път е различен един ден китарата звучи божествено...направо си умираш от кеф да свириш...на другия ден е супер гадно макар да се пползват едни и същи настройки...иначе общо взето саунда като за репетиции е супер....но не знам как се получава това един ден да звучи китарата ,друг ден да не звучи.. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гадно е защото някои китаристи имат доста праволинейна представа за звук. правят си настройките да звучат по-скоро като ренде отколкото като китара. много важно е да не се прекалява с гейн-а съм забелязал......

преди време като бичихме по концерти давах на някой друг китарата ми и отивах някъде и ззалата да чуя как звучи. има огромна разлика между това което чуваш ти и тези отсреща. иначе най-добре е да се озвучаваш с амп и микрофон.........тва е истината. директно в пулта си е аматиорска ртабота, освен ако не си някой ултра изрод с 1 тон боклуци и ефекти :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От много неща зависи...На първо място, колкото и да ти е добър инструмента, ако нямаш хубав процесор или кубе да го ръгнеш, ще си звучи отвратително...Друг факт е, че на сцената като ти набичат всичко и веднага се чуват всички недостатъци на звука дето си го правиш вкъщи...И накрая, но не на последно място - да си озвучител не е лека работа, а на повечето участия /поне на които аз съм бил/, с няколко изключения, тия дето правят звука са някакви чичковци, които хем не им се занимава да врътнат две копчета по пулта, хем като умения са под всякаква критика...а на всичкото отгоре и със самочувствие! :headbang: Така че нещата са сложни...

 

Затова все повече се убеждавам, че трябва яко да се спестяват пари за наистина качествена техника, с която да не се правят постоянно компромиси...а ако имаш и хора дето наистина си разбират да те озвучават, тогава нещата си идват на място :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много важно е да не се прекалява с гейн-а съм забелязал......

Я си скивни аватара :read: :read: :read: :headbang:

 

За мен е важно, ако не друго, то поне на сцената да има монитори. Веднъж свирихме в едно селско читалище и всичко, което чувах бяха барабаните зад мен и някакво мътно бучене. :wall:

В даскалото ни бяха сложили една щайга за монитор и нещата бяха далеч по-поносими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:headbang::headbang::):):headbang:

важен е опита все пак :D:D:D

абе всичко идва оттам че просто или озвучителя не знае как да направи нещата или само я музикант не е много в час. не може с един български дистър от тия врачанските ръгнат в пулт от времето на сталин да докараш нещата. същевременно от всичко може да направиш хубав звук, стига да искаш. аз преди свирих с един Зуум 707 (много умряла работа), с едно кубе Вермона и като се озвучавах с микрофон на комцерти си беше супер направо.

така че всичко опира до това да седнеш да си играеш да докараш звук.

 

иначе който се озвучава с микрофон - трябва да е стерео - задължително. все пак не всички може да си позволим Шуър :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за микрофона и стереото хич не го разбрах. Би ли пояснил?

Не съм казвал, но ще повторя, че според мен за звука на един китарист най-важно е как свири на китарата си. Ако маже блъска или не докарва ритмика и динамика - и най скъпите усилватели и микрофони на този свят не могат да го спасят. Ако свири чисто и каквото трябва - звука му ще бъде стегнат и готин :headbang:) Това важи и за студио с пълна сила. Пипането на китарата е супер важно просто. След това идват усилватели и процесори и каквото искаш.

Както се сещате много често на една сцена с еднаква апаратура се случва да свирят и БГ и чужди групи... Забелязали сте каква е разликата, нали?

Та мисля че отговора на въпроса на Мефистофелес е това - който може и знае - звучи добре. Останалите някой им е виновен всеки път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за микрофона и стереото хич не го разбрах. Би ли пояснил?

Не съм казвал, но ще повторя, че според мен за звука на един китарист най-важно е как свири на китарата си. Ако маже блъска или не докарва ритмика и динамика - и най скъпите усилватели и микрофони на този свят не могат да го спасят. Ако свири чисто и каквото трябва - звука му ще бъде стегнат и готин :headbang:) Това важи и за студио с пълна сила. Пипането на китарата е супер важно просто. След това идват усилватели и процесори и каквото искаш.

Както се сещате много често на една сцена с еднаква апаратура се случва да свирят и БГ и чужди групи... Забелязали сте каква е разликата, нали?

Та мисля че отговора на въпроса на Мефистофелес е това - който може и знае - звучи добре. Останалите някой им е виновен всеки път.

аз не съм свирил по концерти но съм напълно съгласен с бате боб, начина на звукоизличане е най-важен, ако ще и с някакъв кирлив овърдраив пак ще можеш да изсвириш зверски неща ако си разбираш от китарата де :headbang:

ако ли пък не - тогава обвиняваш скапаната техника, скапаната си китара и т.н. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за микрофона и стереото хич не го разбрах. Би ли пояснил?

абе да ти кажа и аз не се разбрах, няма значение. понякога говоря без да мисля :headbang:

за звукоизвличането си прав. инаше период когато другият китарист на групата в която свирех беше оборудван със същата техника като моята. но той никога не успя да изкара хубав звук. не знам защо, но на концертите той одрискваше целия пейзаж със звука си :headbang:

но понякога се случва така че каквото и да правиш, някой проваля цялото ти звучене. имал съм случай в койот замалко да претрепя озвучителя. беше на един концерт във Варна. той постоянно увеличаваше моя канал и само аз се чувах в цялата зала. аз се намалям от ефекта - той ме увеличава и така до безкрай. след това го попитах защо ме е увеличил така и той - 'ами де да знам, аз викам че трябва да се чуваш най-много от всички' :)

най-добре е на пулта е да ваш човек, който познава начина ви на свирене и отделните парчета които изпълнявате, за да не стават грешки и когато дойде солото да не се чуеш изобщо или пък да срутиш прозорците и хората да избягат :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

то вече май го говорихме някъде..

добрия китарист си върви в комплект със добрия си звук.

Няма да се плашункате,на концерт да докараш 100% звук , поне на мен не ми се е случвало:headbang: Все нещо става.

Но разбира се зависи (можеби най много) от иструмента,кабели,ефекти и разбира се със микро от кубето.А и в крайна сметка ако винаги имаш пулт пред тебе на 150-ия път ще го докараш,проблема е че повечето свирещи не разполагат с такива чудеса.като идат на концерт му се пулят и се надяват някой да го направи вместо тях..Аз поне никога не съм знаел кво как и защо трябва да се бутне че да прозвучи...може би от там идеха повечето дрисни.

 

Mephistopheles кой ви озвучава.Навремето имаше един апаш...ъ как му викаха да еба много разбираше...пу д еба че не се сещам :headbang:

Редактирано от jFog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с малко повече рзсъждение и анализ може да се постигнат добри резултати на живо и тва мониторинга , ша знаите си е 100% задължителен, ако ще през комп колонки ама не да караш по памет, щот най-малкото не е гот

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не съм съгласен с нищо от написаното дотука ! :)

а с какво си съгласен ;) ако не е тайна разбира се ;)

уф , с много неща не съм съгласен!

сега ме мързи да пиша...

"Как ви звучи китарата по концерти, фестове и т.н." е въпрос , който отделя китаристите от Групата.

... а моето скромно мнение е ,че една банда е екип,който освен свирещите в нея е добре да има и Поне един човек , който да се грижи за звука, а друг е въпроса, че трябват и Роудита които да обикалят около музикантите, тур-менажер и т.н.

 

Самите Китаристи ,освен мерак за свирене, трябва и да могат да свирят и да си имат Нужното "снаражение", но то трябва да е една Част от "снараженето" и умението на Цялата Група !

 

...а на родната сцена, нещата са плачевни ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така е, също и темата за китатристи във форума ги отделя от другите музиканти. Проблем?

Тука се пита дали има трикове за настройка на живо на китари. Надали ги интересува барабанистите например...

 

Да имаш роудита е гот, но 99% от БГ групите струва ми се нямат - затова и е пуснат този топик.

Редактирано от Beio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.