Jump to content
Българският форум за музиканти

тарамбука


Recommended Posts

еми мисля 4е тази тема е за този раздел щоту тарамбуката си е вид барабан :hysterical:. тази тема е за вси4ки които сфират на тоз инструмент дори да не са професионалисти постваите тука секви уроци клип4ета мнения за този велик инструмент ;)

Редактирано от kuretza1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ами да ти кажа що е тва тарамбука на различни места кво ли не четох и съм малко объркан кое точно е дарбука тарамбука,думбек и т.н... но май африканските дървени са джембета, металните и керамичните са дарбуки,а всички те са под наименованието тарамбуки... но както казах не съм съвсем сигурен... както и да е... давам линк към няколко клипчета които са пряко свързани с тези инструменти, а и с перкусиите като цяло. Иначе аз самият се опитвам да свиря на дарбука керамична от няколко месеца

 

 

 

http://www.profilesingreatness.com/Home.html

а това последното е линк към сайт с линкове към клипчета към добри перкусионисти,каквито са първите два линка които дадох

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ем браво за темата :) радвам се че чат пат некой се сеща за перкусийките :slap: въпреки че има вече такава тема http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=13653

аз съм намислил да прасна една обширна тема за перкусийте , но се не намирам време ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами да ти кажа що е тва тарамбука на различни места кво ли не четох и съм малко объркан кое точно е дарбука тарамбука,думбек и т.н... но май африканските дървени са джембета, металните и керамичните са дарбуки,а всички те са под наименованието тарамбуки

 

Ами то тва май го бях казвал вече но пак ше го повторя тарамбуката е мембранофонен перкусионен инструмент от групата на хенд перкусиите.

 

Хенд перкусии са: тарамбука,бонгоси,конги и тн всички на който се свири със ръка а не с палки.

 

На български се казва тарамбука / без значение от какво е направена керамика,дърво,метал и тн/ това обаче не значи че на всички езици ще използват нашата дума :) турците и циганите казват дарбука,думбек е тарамбука преведено на английски,тоест всички англо-говорящи казват думбек.

 

Така че става въпрос за един и същ инструмент но си попаднал на названието му на различни езици.

 

Само между джембе и тарамбука има разлика но и двете са в групата на хенд-перкусиите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е супер че се изясниха тия работи :)

 

А знае ли се кви са разликите между тарамбуката и джембето? Аз лично доколкото съм наблюдавал основната разлика е че при керамичните и металните водеща роля имат ударите с пръстите и това е напълно логично защото имат ръбове а и някои метални - стърчащи болтове. А докато дървените ръбчето им е издадено нагоре ако ме разбирате и удари с длани по него вървят добре и затова се удря повече с длани ... май май... като при конгите и бонгосите...

 

П.С.: хаха май "дум" е баса на дарбуките,а "бек" е ръбчето , сега ми просветна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Междудругото искате ли като се оправи времето да се съберем в някой парк и да разцепиме? То много отдавна имаше една такава тема на Радослав... Даже може да въвлечем и някви с други перкусии.. аз примерно мога да довлека едни claves(дървени пръчки, не знам точно на БГ как са) и един триъгълник та и някви не много добри(не че аз съм много добър) да се включат в ритъма с по-простичките инструменти за богатство на звук... уаа .. и някой минава и вика "яко" и аз му викам "зимай" и тракай хахаа мисля че може да стане много готско

Редактирано от христоглисто
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ам тва лято дет мина доста пати го правихме това :thumbs_up: сякви тарамбуки ,тъпан , свирки разни, маракасита диджеридуу маса инструменти нямам тъпрмение да се стопли времето да прайм парт ту :hysterical: кам се събираме ще пиша кога и каде

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

маа аре ве Аладинее потъркай лампата и кажи на духа да те телепортира тука за един дръм бръм съркал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.