Jump to content
Българският форум за музиканти

Тонрежисура в нов български


Recommended Posts

Не знам какво да ви кажа.И мен ме привличаше до скоро модерния университет.Не искам да им правя антиреклама, но един път идваха в музикалното училище в Стара Загора(не един път , два бяха) да си "ПРЕЗЕНТИРАТ" поп-джаз факултета и ако съдя по тях ами....имах чувството че гледах последната блгарска "Евровизия".

Малко така нямаха някои от тях способността да пеят, но това е друга тема.Тъй като съм 12 клас сега и ми предстои да кандидатствам много ме привличаше тонрежисурата в НБУ, но когато говорих с едно момиче от училище което приели там, разбрах че тестовете им изобщо не са трудни и цялата трудност е в цената на обучението,както знаете.Ако сравним входният изпит на НМА с този на НБУ все едно сравнявам небостъргач със малка триетажна кооперацийка.Истината е както много от вас мислят, че е по-добре някъде другаде, освен ако не искаш да ти вземат парите, да те потупат по рамото и да ти връчат листче, което е важно но в края на краищата хората не ги интересува листчето, а уменията ти.Все пак си мисля че ако си голям ентусиаст може и да успееш да научиш нещо в НБУ ,и да се спарвиш с всеобщата апатия.Ако някъде греша моля поправете ме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Всеки който мисли сериозно да работи като тонрежисьор, трябва да се замисли да учи тази професия не в България. Звукорежисурата е техническа професия и трябва да се има предвид, че България е една от най-изостаналите в техническо отночение страни на Европа. Само в България звукозапис на студенти се оценява "художествено". В развитите индустриални страни, като Германия например, звукозапис и смесване се оценяват технически. Това ще рече - оценява се как са използувани компресори, нойс-гейтове. Чуват ли се при "отваряне и затваряне", "помпат" ли компресорите, има ли изкривявания. Доколко след смесването отделните инструменти се чуват и не се маскират, доколко всички инструменти звучат в едно помещение - това е относително и субективно и не подлежи на оценка. Компресора е еднакво значим в тон-студиото, наравно с еквилайзера. Поради това смесителните пултове от висок клас, се произвеждат с динамична секция (Compressor, Noise-Gate) на всеки канал. Българското Национално Радио и Националната Телевизия могат да си позволят да финансират закопуването на такива аудио-смесителни-пултове, но не малка част от служителите им още не знаят да работят с тях. Хабилитираните ръководни кадри, са по правило още по-малко компетентни и подхождат към този проблем, като излизат с директива тези процесори въобще да не се употребяват. За съжаление в учебните програми на Национална Музикална Академия и Нов Български Университет специалност Тонрежисура, младите звукорежисьори не се обучават как да работят с динамични процесори като Compressor и Noise Gate. Преподавателите от старата гвардия нямат достатъчна квалификация и се стремят да налагат мнения, че използуването на компресор смачквало динамиката, а употребата на Noise Gate при звукозапис на Комплект барабани , зависело от стила на музиката. ;)

 

За повече информация, можете да прочетете тук:

 

http://www.studio4video.com/

 

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%...%B8%D0%B5%D0%B2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ще е Проф. Ивайло Керемидчиев.

Да пусне няколко микса в различни жанрове.

В уейв формат.

Иначе има завидна биография. :greenangel:

 

В днешно време информацията не се крие. А това, че в някои "учебни" заведения не се преподава каквото трябва НЕ е проблем на заведението, а на тези които са го избрали да учат там!

 

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

В Уикипедия имаше интересни факти, относно биографията на професор Иво Керемидчиев. За съжаление и Уикипедия, както всички останали човешки творения, не е лишена от корупция и все се намира по някой "редактор", който изтрива интересната информация. Всъщност можете да я прочетете в графата "история":

http://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=...p;oldid=3060776

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Уча тонрежисура в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив - тук е истината.

Ако някой е решил да се занимава сериозно с тази професия, това се вижда и всички зададени въпроси получават своят компетентен отговор. Изключително съм доволна от тонрежисьора Стефка Маждракова, която е била дълги години в БНР, осъществила десетки записи, както у нас, така и в чужбина. Тази жена се раздава на max, а и не само тя. Магистратурата е 2 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Калин Каралеев завършва специалност Тонрежисура в Нов Български Университет през 2007 г. Същата година започва работа като звукорежисьор в БНТ в отдел за излъчване на новини. На колегите си прави впечатление с недостатъчното си ниво на квалификация. Изпада често в неловки положения - задава въпроси, като например "за какво ти е еквилайзер", "за какво ти е компресор". След около 2 години трудов стаж, Калин Каралеев е произведен за шеф на звуковите инженери в БНТ. Паралелно той преподава и в Нов Български Университет тонрежисура. Шефското място му отстъпва Косьо Хаджиев-Лигата - преподавател в Музикалната Академия, известен с "атракциите" си всеки път при озвучаване да предизвиква микрофония.

 

За Косьо Хаджиев-Лигата се носят слухове, че предлага на студентите от Държавната Музикална Академия срещу 6000 лева - хубави оценки в дипломата за тонрежисура и работа в БНТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми е смешна цялата тема.Всички тук изписаха един тон неща , колко била изостанала базата в България и т.н.Да това наистина е така ,но хора ... сверете си часовниците .Тонрежисура съществува като понятие само тук.Ако наистина искате да сте в крак с тази сфера започнете да използвате термините правилно.Тонрежисура = Audio Engineerign.Аз съм завършил Компютърно музициране в НБУ и мога да ви кажа , че е пълна скръб , абсолютно всичко от преподаватели до база.Моето предложение към всички които , които искат да се занимават с Sound Audio Engineering е да запишат онлайн курсове каквито предлагат Бъркли , САЕ , Пойнт Блант , Повечето университети в САЩ , които имат такива програми.Аз примерно имам завършени няколко такива курса и имам сертификати за тях , които ти отварят вратите изключително много на запад.По-добре го направете и вие а не си губете времето тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като си представиш, че подобни "знания" се предават и на студентите и утре сополивия келеш ще вземе диплома за "квалифициран" и ще повтаря папагалски "за ко ти е еквалайзер бе"... :) тъжна картинка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Чакайте и аз да споделя спомените си от изпита в НБУ в далечната 2000 година. Отивам на изпита с избледнели знания по солфеж (преди това година казарма и изтъпяване). Та трябваше да извиря нещо - посвирих им малко на пиано, китара и тук идва интересното ще ми тестват слуха. Сяда преподавателката на пианото и ми казва " Колко тона чуваш" (а не какъв е интервала) :D , и свири 2 това - аз и казвам малка терца примерно. Тя " А сега" и свири 3 тона - Аз квартсекст акорд. Тука вече решава да ме затрудни и свири 4 тона. - Аз секунд септакорд. И хоп получавам 6 с основни знания.

 

Та какъвто изпита - такова и преподаването. Да не говорим, че преподаването по солфеж започна от А и Б , а все пак това е висше учебно заведение и трябва да се влиза с завидни знания.

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я попрегледай темите за "матурантките"(абитуриентките) и ми кажи, вярваш ли си за завидните знания :D Тез университети все пак имат да покриват кворум по специалности, щат не щат, летвата се смъква до 1, 2, 3....12 :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.