Jump to content
Българският форум за музиканти

колко струва радиоизлъчването


Recommended Posts

Мога да разкажа малко за това как седят нещата и от 2 - те страни....Не наизуст, а от личен опит

 

Има няколко варианта:

1 Да си много добър и да имаш късмета да те види и чуе някой от дадена медия и същият този да може да взима конкретни самостоятелни решения ....

 

(Длъжноста музикален редактор е отдавна отживелица от соц. времето за вътрешни хора на добър пост с прилични заплати, които в повечето случаи следят кой как работи и го топят пред шефа, отколкото да се съсредоточат да преценяват музиката както и музикален редактор с продуцент нямат нищо общо .... ако нещо ти хареса и се решиш да вложиш пари, какво ще му редактираш? Или идеята е да покажеш кой плаща хахаха, ако пък не струва, въобще няма да искаш да влагаш каквото и да е усилие, тоест ти нищо не редактираш .... дълго може да се говори, но направих малко отклонение)

 

Тогава има 2 варианта - да видят, че има много хляб и да те излъчват до скъсване срещу продуциране и когато се наложиш да те продадат на някоя компания - това е повече мечта, отколкото да се случи реално хахахаха, защото хората ги мързи дори да станат богати! Не ви казвам нещо ново, което незнаете, но това че всички го знаят не върши работа, защото с знание и гледане не става, трябва и да се свърши нещо ..... но това си е индивидуално решение

Не бъркайте благоразположението и симпатийте на някоя медия с вашите желания и представи. Тя (медията) ще го направи еднократно или защото водещия на предаването е неподготвен и му идвате дюшеш, за да си запълни предаването с вас, за да не му изхвърлят задника или защото наистина има симпатии или приятели от групата ви, но това не е това което искате. Вие искате да ви наложат, да ви въртят, да ви направят име, да станете извести - Звезди - това е съвсем различно от това:

- 'При мен са едни момчета, които свирят рок...бихте ли се представили и да кажете на наште слушатели с какво точно се занимавате Shit хахаха готови ли сте за това? Той ви казва - имаме 20 мин. , рекламен блок и едно ваше парче - край ! Водещия ви закла преди да сте почнали, защото вие мислите, че сте готови за това, но не сте и в случая когато свободно ви се даде микрофона и знаейки, че ви слушат хиляди идва спек дори при най - големите, почва се едно мъцане и недай си боже други радиа които се прослушват (конкуренция) попаднат на това безумие. Всеки следващ опит ще е още по - труден и невъзможен '

 

Трябва да сте готови за това! Никой не обича скучни, притеснени гости, на които им се вадят думите с ченгел, а в предварителен разговор това веднага се хваща няма прошка, за това всичко се плаща! Ако нещата са чисти сметки добри приятели - тогава нещата ще бъдат предварително подготвени поне в 2-3 разговора предварително, ще има скеле и вие ще изглеждате зрели и надеждни, което ще доведе до интерес и уважене, не само в слушателите и бъдещи фенове, но и в конкурентните медий които вече сами ще ви търсят и ще ви помагат, само за да минат конкуренцията...

 

2 Ето варианта за заплащане, който не е незаконен!!! Искаш да станеш рок звезда - Чудесно!!! Приготви се да си развържеш кесийката сериозно, ако не си готов за това и нямаш, ще трябва да убедиш някой да го направи вместо теб, иначе нищо няма да излезе.... Нещата седят така - Ти наистина си никой, за да станеш някой ти трябват N на брой излъчвания в дадена медия за определено време .... като е хубаво преди това да си минал през пресата (Вестници, списания) ОК продължавам... Та за тези N на брой излъчвания за определен период от време ти трябва да си платиш пример:

- Искаш да продаваш домати на пазара доматите ти са най-хубавите, но без сергия неможеш, а за нея си плащаш .... никой няма да ти даде сергия без пари, само защото доматите са ти хубави и си ги отгледал с любов, вложил си време пот и туд.... Така че, за да вземеш първо трябва да дадеш ...

 

За това ви е нужен и човек (или вие си разпределяте задачките), който да може да тича , да кани медий на ваши изяви и да създава контакти ... дописка във вестник.... участие в предаване, интервю - постоянно трябва да има нещо, което да напомня за вас - в един момент ще почнат да ви търсят сами и да ви предлагат какво ли не, но дотогава ще трябва да сте скъсали 5 чифта обувки, да сте обиколили всички съществуващи медий по 100 пъти, така че като ви видят отдалече да се хващат за главата, а не да ви питат отново и отново вие кои бяхте..... E тогава означава, че наистина работите и ще имате успех, защото мечтите са едно, желанието друго, знанието трето и умението четвърто, но нито едно не върши работа ако не си на земята и имайки тези възможности, чакаш нещо да се случи, като наблюдател....Много е просто, хващаш се след като си наясно и почваш да го правиш..... защото след като изписах всичките тия простотий тук и прочитайки всички постове от темата се връщаме пред телевизора на канапето гледайки критично, някой който не е кой знае какво и започваме с критика - връзкар, баща му майка му хахахаха глупости.... мрънкането и оплакването е причина № 1 - за всичко! Имаш налице всичко .... може и да се прецакаш, никой не дава гарант, но тогава имаш възможност да се поправиш и да успееш, но да седиш и да гадаеш е просто убиване на време в размисъл колко е гадно всичко, но не си опитал просто гледаш....

 

Както се вижда, това което искаме не е просто да ни пуснат веднъж парчето кой-чул - чул хахаха ние искаме планиран масиран PR, което няма нищо общо с права и щуротий, а освен това струва скъпо ....

Когато разберем какво искаме, ще разберем и защо в крайна сметка тия нещастници ни скубят и ни искат пари като ни виждат, че не разполагаме с толкова. Нестига, че не ни плащат да ни излъчат и идваме сами на крак да им го донесем.....Опааа какво стана нещо се обърка .... грешката е вярна......

 

Последно искам да кажа, че и аз не съм по далеч от това, не давам акъл и аз съм същия гъз, но съм наясно ако тръгна някога по този път какво ме чака и че трябва аз да си го направя...Не давам съвети и още по - малко правила .... Споделям преживяно и от страна на радио и от страна на музикант .... Един вид утрепах малко свободно време хахахах и дадох повод за семейни честитки .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря ,че се включи в темата Winger,наистина ще ми бъдат от полза съветите ти ако стигна до някое предаване !Много съм ти задължен !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^C някой неща съм съгласен но с други не.Не мога да бъда музикант, пиар, продуцент,мениджър и да имам медия по която да си пускам песните а после и кръчма за да има къде да свиря.Тв'а с доматите и сергията е много неумесно надявам се че правиш разлика между търговец и производител.Представи си че аз създавам музика на мен не ми е нужно да бъда търговец за да правя музика както и да имам телевизия и всяка вечер да се показвам там ей така щото си е моя.Аз не мисля че се оплаквам, констатирал съм че шуробаджанащината съществува на всякъде в БГ и то на всички нива,не ми се иска да ти давам конкретни примери защото нямам нужда от излишни разправий.Бащата музикант майката музикален продуцент сина ктарист щерката певица внучето се образова в музикално училище ,Зетя държи радио а пък снахата е изпълнителен директор на телевизията.И от тук следва светло и ясно бъдеще.Човекът творец който създава изкуство е на първо място защото той създава и реализира идеята, след това поставяме останалите който се хранят от тази идея-продуценти,радиа,телевизии и т.н.т. А тука баровците си мислят че като имат много пари са много умни и разбират от всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си ме разбрал правилно. Това което казваш си напълно прав, дори не е задължително да са рода хахахаха....

За това бях написъл, че трябва групата да търси такъв човек ... това беше провокация и ето че сработи! Естествено, че не можеш да бъдеш всички тези неща, а и не е нужно, но ти е нужен такъв човек, който да го прави, защото иначе просто ще се получи брилянтен музикант и композитор за тесен семеен кръг по празници ... Колкото и да не искаме и да ни е досадно, тези неща трябва да се направят ако целта ни е да излезем от кварталната кръчма или купона в съседа ....

Много примери има за групи, които сами се продуцират и в крайна сметка се оказва, че и почти сами се слушат...Идеята е, че за всяко нещо трябва да се търси човек, който може и съответно това пак опира до средства, защото за да се свърши качествено работа трябва да се плаща. А за медийте в БГ просто не ми се говори, защото дори и да им платиш пак всичко ще бъде претупано и няма да свърши работа..... и това ще бъде точно по причините, които казваш - бюрокрация, връзки, мързел и невежество, но най - лошото е безразличието и липсата на интерес, за каквото и да било .... просто ден да мине друг да дойде ...заплатката.. кръчмата и от там нататък дреме ми на шмайзера .... За това казах, че хората ги мързи дори да правят пари защото не си знаят интереса....но това е друга тема хахахаха....

Веднага мога да дам пример за радио - разхвърлят ти парчето 5 пъти на ден за което си платил и за 24 часа прачето ти звучи между какви ли не разнородни стилове без да се знае на кой е, как се казва и т.н. и дори може да има обратен ефект да звучи гадно....

 

Може би, сега ми хрумва, през рекламни агенций - там се планира една кампания и вие не се занимавате с нищо, освен с музиката, което всъщност е вашата работа .... зора там е същия, но пък спестявате нерви и време ако успеете да сключите договор с рекламна агенция .... защото представянето на вашия продукт - парче си е реклама.....

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране на предходен коментар!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако излъ4ването на песен на роби вилиамс е безплатно,

колко да струва на някоя не толкова популярна?

това е въпроса?

и то не само за радиа а за вси4ки ползватели на

музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Имаше време ,когато моята тогавашна банда се завъртя много яко по националната телевизия,без връзки и подкупи.Та в този ред на мисли,не губете надежда,може някой да ви хареса и да ви завърти.

Иначе съм чувал ,че се "цака",но не ми се е случвало и не мога да дам меродавно мнение.

Най-добре е да намерите издател или ПиАр агенция и тогава той има грижата за промотирането на продукта,друга тема е и те колко правят по този въпрос.А за муз.редактори - молете се музиката ви,да им е по вкуса :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа и аз съм чувал някакви тарифи, но не знам доколко са верни. Мои познати ми казаха, че за да ти излъчват песента всеки ден по веднъж в продължение на една седмица кихаш 200 лв. на БГ радио. Само, че да си платиш на БГ радио е набутвация, защото първо никой не го слуша това радио, второ не обявяват парчетата. И дори някой да те е чул няма да разбере кой го изпълнява. Като за начало разхвърляй дискове по радиата. В някои радиа работят съвестни и готини водещи и ако парчето допадне на личния им вкус не е нужно да се бръкваш. Ако обаче държиш наистина масирана реклама мисля, че това е тарифата, която ти казах за БГ радио. На мен досега обаче никой не ми е искал директно пари. Имало е случаи от някои радиостанции да ми правяр намеци, но такива ги отрязвам.

Иначе може навремето наистина ако си регистрирал парчето да не го пускат, но вече не е така. Регистрирай си го в Мюзикаутора и хем след 1-на година ще имаш представа колко пъти е било въртяно. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

---Get Your Band Heard on XM Radio---------

 

DB Music is looking for a few great bands for our new Radio Show on XM Sattelite Radio.

 

To be considered here’s what you need to do:

 

1.

 

Sign up @ WWW. DIRTBAGMUSIC. COM it’s free!

 

2.

 

Send a blank email to BETA@DIRTBAGMUSIC. COM with "XM" as the subject so we know your band is participating

 

3.

 

Upload your best tracks (as many as you want)

 

4.

 

Add XM Radio as a friend www. dirtbagmusic. com/xmradio

 

We select songs from all genres of Music.

 

Sign up today and start marketing your band on XM!

 

If your track is selected we will contact you via email!

 

Thanks,

 

The Dirtbags

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.