Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно махане на прагчета на бас


Recommended Posts

Здравейте!

 

Имам следното питане.

Имам едно старо басче, което плаче за смяна на прагчетата.

Чудих се дали ако му се махнат старите прагчета, може известно време да подрънча на него.

Може ако ми хареса да го преправя на фретлес, обаче ако не ми хареса има ли проблем да му се сложат нови прагчета.

Също така не съм сигурен на този така получил се временен фретлес,

дали ще може да се свири, след като не са запълнени дупките от старите прагове.

 

Сашо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

 

Имам следното питане.

Имам едно старо басче, което плаче за смяна на прагчетата.

Чудих се дали ако му се махнат старите прагчета, може известно време да подрънча на него.

Може ако ми хареса да го преправя на фретлес, обаче ако не ми хареса има ли проблем да му се сложат нови прагчета.

Също така не съм сигурен на този така получил се временен фретлес,

дали ще може да се свири, след като не са запълнени дупките от старите прагове.

 

Сашо

 

 

Здравей,

 

Ще можеш да свириш фретлис без прагчета, но ще е по добре жлебовете от прагчетата да са запълнени защото ще трябва да натискаш струните точно на мястото където е било поставено прагчето за да получиш верните тонове! Това обаче не е голям проблем! Ще има малка разлика - около 0, 275 мм от положението с прагчета, но това няма да окаже кой знае колко осезаемо влияния върху височината на тона! И баз това при свирене почти никой не постовя пръстите си на абсолютно място с точност до 0,00 мм!

 

Успех!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Темата е интересна лично за мен. Виждал съм подобен бас, изработен от Диката. Аз правя народни акустични инструменти, но в момента сглобявам от различни парчета нещо като асемлблиран вариант на класическа китара с мензура 650 мм. Все още не съм нарязал и наковал позициите. Питам ви - възможно ли е да се изработи класическа китара без прагчета. По-точно : ще може ли да се свири на нея подобно на баса, за който се говори в момента?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал такава в сайта на някой от известните производители, но непомня кой.. мисля че беше нещо покрай PRS, но нямам време да проверя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не съм виждал такива, но не виждам за сметка на това проблеми да има такава. Само не съм убеден какъв звук ще вади класическа китара с фретлес мензура 650мм... Но щом си решил да пробваш - пробвай :) Пусни някоя друга тема/пост да ни държиш в течение по някое време, защото всякакви иноваторски експерименти са интересни и обогатяват общата култура. Особено ако някой опитен лютиер я пише (а не някой чук изшкурил 2 китари на кръст) очаквам да има минимум, дори да няма никакви ексцесии => ще е много полезна, за нас - чуковете изшкурили 2 китари на кръст :)

 

@alxlz: Мда, можещ да махнеш позициите и да посвириш известно време без тях, за да видиш дали ще ти хареса, но е хубаво ако остава така да запълнищ каналите по някое време, за да не се наронят парчета от фборда и да станат дупки :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@alxlz: Мда, можещ да махнеш позициите и да посвириш известно време без тях, за да видиш дали ще ти хареса, но е хубаво ако остава така да запълнищ каналите по някое време, за да не се наронят парчета от фборда и да станат дупки :metalist:

 

Ето точно този отговор чаках :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владе, благодаря за вниманието и за доброто отношение. Залепил съм грифа, но в скоро време няма да мога да се докосна до този инструмент, защото съм затрупан до края на годината, а и след това ще гледам да направя нещо, за приятели от форума, защото много ме молят, а аз съм само с две ръце. Така ми се иска да можех да направя повече, но ръчната изработка си е бавна и това е. Напоследък само се извинявам и мрънкам, че не мога да изработя повече. Мислехме с Диката да се срещаме всеки петък на по бира. Но и той заклет работар и манияк като мене и той няма време, горкия. Така че, за сега, няма да пускам тема, защото само веднъж в месеца имам няколко минути време да я погледна тази китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.