Jump to content
Българският форум за музиканти

Инструменти и материали за изработване и ремонт


Recommended Posts

Това трябва да тръгне да се смъква като кликнеш на него.

http://thegorer.tripod.com/radius.rar

Вътре са AdobeReader - pdf, AdobeIllustrator - ai, и CorelDraw - cdr

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиленето е още по-удобно с пиличка за нокти :) Няма много опасност да надереш лицевата повърхност така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има още един хитър начин за изрязване на такива шаблони.

Ползва се пергел с два остри върха.

1. Намира се радиуса на дъгата;

2. Намирате си стара рентгенова снимка или неупотребявана плака;

3. С вторият остър връх на пергела очертавате дъгата и така повтаряте няколко пъти докато пергела пререже тънката плака.

 

А за седеф мога да дам още една идея.

Виждал съм огромни обеци и кулиета от абалон и голдфиш на цени около 3 лева в магазините за индийски стоки и сувенири както и в някои магазини за дрънкулки и бижутерия.

 

Дремел за 50 лева едва ли е Dremel ,освен ако не е втора употреба . Нови са около 80 Евро в Италия.

Не ви трябва Дремел за това .Едно две хубаво заточени длета и малко упражнения ще свършат работа.Нали няма да вграждате ключ"сол" или пеперудки от седеф че да ви трябва сложна техника??? :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bluesman, благодарим за съветите.

Тези кулиета в индийските магазини са добра идея, но за големи инлеи (аз такива ще правя) трябва да се купят повечко, което ще оскъпи задачата значително - не ми се дават 20 лева за 5 колиета, дето стигат за един фингърборд, при положение, че за 30 кинта може да се заръча половин килце чист седеф на листове.

За издълбаването на гнезда за инлеите върху фингърборда: в момента съм с отвертка, подострена като длето и вярно, че става, ама за елементарните форми. За гнезда, във формата на ключове сол, наистина ти трябва Dremel, а аз лично искам да правя точно такива завъртяни инлеи (например черепчета с кости, като на ESP-то на Kirk Hammet)

И аз се изненадах за цените на оригиналните Dremel-и, но pacman ги е видял в Praktiker и се надявам да ги има още.

Ходих в местния TCM и там ме гледаха като изкопаемо от неолита - коконите там не са и чували за такива машинки и дори ми казаха, че не мога да поръчам специално от Пловдивската централа, понеже такова животно немало из техните магазини.

Някой знае ли онлайн магазин, където да се разгледат цените на дремелите, фрезите и прочее?

Доколкото разбрах, Praktiker продават през METRO, ама на сайта на METRO не може да се поръчва онлайн, пък и никъде не видях да се предлагат инструменти.

На сайта на Praktiker пише, че наскоро са открили голям магазин и ако някой скокне до там и даде инфо, ще съм супер благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

gorer , iма една немска фирма Karin Rost ,които правят готови такива формички от седеф за инлеи и дървени за интарзии.Намери ги в нет-а че не се сещам за нет адреса им.През април им видях щанда на Мюзикмесе в Франкфурт имаха умопомрачителни фигурки за вграждане ......... :greenball:

 

От къде може да се намери за 30 лева половин кг. седеф на плочи ?????? с сигурност ще черпя ако е истина и става вапрос за поне 2 мм дебелина абалон и голдфиш.

 

gorer, ,Ако ми кажеш къде в Пловдив е централата на TCM ,ще провера дали имат и ще ти кажа за машинката.Дремел е запазена марка и сигурно това другото ще е нещо от този тип но има една машинка с жило и патронник в Бриколаж за около 60 лева ,която също не е лоша идея ,малко прилича на зъботехническите машинки.

 

Другото което трябва да знаете за лепенето на седефите е да не ги лепите с секундно лепило защото то прониква в порите на седефа и го прави полу прозраяен и абаноса или палисандъра отдолу ще даде много тъмен отенък на седефа!!! Епоксидната смола става за тази работа както и гъст туткал.

 

След като се залепи седефа празното пространство около него може да се запълни с " кит " от прах от материала на фингърборда и Локтаит Гел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

bluesman, ето тук се продава разноцветен седеф на плочки за 30 долара пакета. Ако се закупят 4 или повече пакета, цената пада до 20-22 долара, то ест - до 30 български лева.

http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/I...es.html#details

Продават се и готови изрязани инлеи: http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/Pre-cut_inlays.html

На същото място се продава и невероятно красив абалон на листове - той също е във всякакви цветове, шарки и оттенъци: http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/I...es.html#details

Пакетите са по половин килограм и съдържат по осем плочи от материала, с дебелина около 2-2,5 милиметра.

За моментното лепило си прав - издълбах гнездата и намазах всичко с черен байц. След това ползвах пластмаса, която имитира седеф за инлеите и като ги залепих с "Бизон" (нещо като каноколит) и после като ги шлайфнах, те станаха прозрачни и през тях се вижда дъното на гнездото, което е черно от байца. :greenball:

Сега почти не се виждат върху грифа и нещо не намирам подходящ материал, с който да ги заменя.

За централата на TCM в Пловдив може да каже pacman.

Той е ходил там и е видял някакви дремели за 20 кинта парчето.

Аз питах в местния TCM (Велико Търново) и там ми казаха, че даже у Пловдив нямало такива машинки, ама аз много-много не им се доверявам, защото са просто някакви продавачки с лакирани нокти и високи токчета :blink:

 

ЕДИТ: Ето сайтът на Karin Rost: http://www.karin-rost.com/eng/index2.htm

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За централата на TCM в Пловдив може да каже pacman.

 

Мястото, където видях тази машинка май не е централата на ТСМ, магазинчето е малко и ще ми е малко трудно да го обясня - не съм много наясно с улиците в Пловдив. Това е една пресечка на главната - на нея се намира някакъв музикален магазин IGS или нещо такова. На същата улица имаше и куклен театър :greenball: . Малко след него, от същата страна на улицата е това магазинче на TCM.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

gorer,

 

Благодаря за линковете но цената мисля че беше за унция....... пак ще погледна в каталога им.

 

Съжалявам че не е станало дума преди за лепенето на седефа за да избегнеш " уроците на неволята " :wall: Българското епоксидно лепило е по-подходящо защото става с цвят на боза а вносното е пак прозрачно.....

 

pacman,

 

Онзи магазин на TCM до Христеви и кукления го няма вече два месеца......но те имат още доста магазини из Пловдив ,които ще пообиколя. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

bluesman, прав си за унции става дума, аз се обърках с паундове <_<

Една унция е към 25 грама, но това няма значение, по-важното е, че един пакет съдържа осем листа седеф или абалон.

На снимката плочките ми изглеждат прилична големина, съдейки по това, че са дебели по 2мм парчето, ги правя на 7 Х 4 сантиметра.

Ако сте навитаци, кажете да заръчаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих малко седеф от Мюзикмесе-то - няколко правоъгълни парченца ~ 3 х 2 см и няколко изрязани в разл. форма. Да има, така да се каже! :lol:

Не помня името на фирмата от която ги взех, може и да е била същата. Имаха доста голям избор от готови изрязани форми.

Горър, кажи колко материал ти трябва, ако 2-3 парчета ще свършат работа ми пусни един РМ и ще гледам да помогна.

 

Off topic: за цените на Warmoth и грифа за 450 долара. Не забравяй, че става дума за държава, в която професионалните музиканти свирят с инструменти за 1500 - 4000 долара. На този фон, мисля, е съвсем нормално. :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.