Jump to content
Българският форум за музиканти

Инструменти и материали за изработване и ремонт


Recommended Posts

Откъде мога да се снабдя с някои необходими инструменти за изработка и ремонт на електрически китари?

Трябват ми пили за crowning на прагчета, седеф или абалон под формата на плочки, шаблони за радиус на грифове, fret wire, ключове, бриджове... Неща от този сорт.

Убедих се, че с подръчните сечива и материали не се получава твърде добре ;)

В местния музикален магазин не се предлагат лютиерски инструменти и консумативи.

Скоро може да скокна до столицата по работа и искам да знам дали някъде има магазин, предлагащ такива "джаджи".

Има ли някакви официални вносители на продуктите, предлагани от StewMac или подобните трейдъри?

Някой има ли информация за цени, карта с местонахождение в София, евентуално уеб сайт...

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За седеф за inlay - пробвай в някоя кинкалерия. Казаха ми, че се намирали много хубави копчета от истински седеф - от едно излизали няколко точки. Каза ми го един лютиер. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, мерси за идеята, ама аз инлеите отдавна си ги направих от копчета ;)

Само дето, ако реша да правя по-големи фигурки за инлеи, копчетата няма да ми свършат много добра работа. Затова ми трябва седеф или абалон на листове (плочки)

Освен това, тези инлеи от копчета бяха от изкуствен седеф - платмаса, на която само горният слой е направен да изглежда като седеф и после като ги тръкнах с шкурката, за да ги изравня с фингърборда, покритието изчесна и сега са просто прозрачен плексиглас...

Както и да е, и истински седеф да е, не е удобно от копчета - малки са.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно седефа...и аз преди няколко месеца като ми правиха китарата исках да и сложа т.н. sharkfin inlays от Jackson-ски тип, но се оказа, че в БГ май нямало такива или тоя mother of purle на листове бил страшно скъп. Другото което ми казаха беше, че издълбаването на "леглата" за тия триъгълни inlays във фингърборда се правело с лазер, за да стане като хората, и това също струвало доста...

 

Въпреки това още не съм се отказал от тази си идея, така че и аз ще съм много благодарен ако някой даде информация къде може да се закупи съответния материал!

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Burton, материалът mother of pearl на листове струва 28-30 долара за половин килограм.

Ако се вземат големи количества, цената пада до 22 долара (около 30 лева) за половин кило.

Виж тук:

http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/I...es.html#details

Предполагам, че с половин килограм може да се направят повече от 10 китари с големи инлеи - триъгълници, черепчета с кости и прочее. Това е около 3 лева на китара, така, че на момчетата им кажи да си поръчат материала и да не разказват вицове за цената му и коооолко било скъпо.

 

Изрязването на гнездата в грифа се прави с малка фреза от тип Dremel:

5260_1lg.jpg

Както виждаш, с тази фреза се правят доста сложни по форма гнезда - на снимката гнездото е във формата на звезда. Наскоро ми предлагаха подобна машинка за 60 лева.

Аз засега дълбая гнездата с подострена като длето отвертка. ;)

 

Рязането на самия материал може да се направи и на ръка с малка ножовка от този тип:

5195_1lg.jpg

 

Тук пък, момчето изрязва дъбово листо от перла на ръка.

На онези, дето са ти казали, че няма да стане, защото трябва да се реже с лазер, им кажи да се застрелят. ;)

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В местния музикален магазин не се предлагат лютиерски инструменти и консумативи.

Ехх бих искал да съществува такъв местен магазин, където и да е в БГ, но... :D

Доставката до БГ от StewMac и подобни е ужасно скъпа, в някои случаи(по-тежки или обемисти колети) струвап овече от самия продукт ;)

Тази вдлъбната пила за crowning сигурно много улеснява работата, но много хора го правят с обикновена малка триъгълна пила, на която ръбовете й са 'затъпени' на шмиргел или флекс за да не повреждат ф-борда.

Шаблони за радиус - ще пусна линка като го намеря - има в corel draw или пдф формат, просто отпечеатваш, залепваш отпечатаното на дебел картон и изрязваш ;)

Бтв. продават ургнинални дремели в Практикер ок 50 лв. бяха май.

Преди време като бях в Пловдив имаше за 20 и нещо лв. в ТСМ дремели с 20-тина накрайници, но май вече няма... :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майкааа, оригинален Дремел за 50 кинта!

Веднага го вДземам :happy:

Едни момчета искаха да ми продадат подобна на Dremel фрезичка за 60 кинта. Междудругото не изглеждаше никак зле, стабилна е, достига до 30 000 оборота в минута и имаше над 100 различни накрайника и готина кутийка, ама оригиналът си е оригинал.

Пък и това, дето искаха да ми го продадат беше на някаква холандска фирма (много ми се ще да се сетя за името, за да погледна в интернет), с лъскав каталог, но много ме усъмни, защото зегетата на същата фирма струваха 30 лева... :lol:

За StewMac - постнах питане във форума на projectguitar.com и един сърбин ми отговори, че пращат за Балканите. Аз после проучих и се оказа, че цените на доставките ги определят, според стойността на стоката. Колкото по-евтина е, толкова по-тънко ти излиза да го получиш. Разбира се, за големи и тежки неща има различни такси, ама за половин кило mother of pearl излизаше към 8 долара до България.

Ако искате, може да се съберем дружина и да си заръчаме седеф оттам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм съгласен, че шипинга на стюмак е скъп! аз пазаря от там чат пат .... обаче цените им не са от най-ниските, но пък за сметка на това там има всичко!

ако искате по-евтино - ще падне търсене :-)

успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

wolfgang, вярно, не им е скъп шипинга - 8 долара за половин кило колетче от САЩ си е тънкаж.

Ти кажи с кредитна карта ли пазаруваш или с money order?

Въобще, ако можеш да дадеш информация за начините за пазаруване от StewMac, за времето на доставака и за разправиите с митничарите, ще съм много благодарен. :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въобще, ако можеш да дадеш информация за начините за пазаруване от StewMac, за времето на доставака и за разправиите с митничарите, ще съм много благодарен. :hello:

И аз :D

 

Бтв. видях темата за MOP Substitutes ама не знаех че ти си DrummerDude ;) Човека беше споменал там и една фирма която се занимава с дървен материал, испанска. Някои от нещата(фингърборди и пр.) са на доста добри цени. Ако има начин да се поръча оттам безпроблемно, би било доста добре...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

wolfgang, вярно, не им е скъп шипинга - 8 долара за половин кило колетче от САЩ си е тънкаж.

Ти кажи с кредитна карта ли пазаруваш или с money order?

Въобще, ако можеш да дадеш информация за начините за пазаруване от StewMac, за времето на доставака и за разправиите с митничарите, ще съм много благодарен. :hello:

с карта, гледам да пазаря малки пакети (шипинга е около $5,70), че големите отиват на $17-18 някъде и +. също поддържам стойност на поръчките под $50 и досега не са ми ги спирали на митница. още не ми се е налагало да поръчвам нещо обемисто или тежко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pacman, аз съм DrummerDude - личи си по безумно тъпите ми въпроси и уееееееката ирония спрямо гадните капиталистически копелета :)

Естествено объркването е пълно, защото най-непонятният музикален инструмент за мен са барабаните. :)

Видял си какво вика сърбинът: за 17 щатски долара са му доставили маса чаркове и материали - тръс род, бридж, ключове, тел за прагчета... предполагам към две-три кила пратка, може и повече.

Според мен продават на напълно приемливи цени, да не говорим, че има абсолютно всичко. Кеф ти абаносови фингърборди, кеф ти пилички, инструменти, седеф...

Като казах седеф, се сетих: днес обикалях по кинкалериите и се сблъсквах с всевъзможни продавачки (обикновено тъповати фешън гърли), с цел да търся достатъчно големи седефени копчета :)

Намерих само на едно място, но истинският седеф е много тънък - около 0,6 милиметра. Това са просто черупки на миди, оформени като копчета. Изкорубени са, изкривени според формата на мидата и не стават за инлеи, да не говорим, че не могат да се шлайфат - просто ще ги съсипеш. иначе изглеждат невероятно, ама...

Тези плочки, дето ги продават в StewMac са натрошен седеф или абалон, който след това е салят и пресован с епоксидно лепило.

Мисля си, дали няма да може да се направи нещо подобно в домашни условия... :think:

Майкоо, смехория, темата се обърна на тема за копчета, ма няма как - DIY не прощава... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих в няколко онлайн магазина за лютиерски пособия и материали.

Цените са горе-долу еднакви навсякъде, с леки оттенъци на лудост на някои места.

Във Warmoth, например, имаше някакъв нищо и никакъв кленов гриф за 400-450 долара. Тия са болни по цялата глава.

Иначе за малките неща цените ми се струват повече от приемливи. Особено, когато в БГ нещата ги няма никъде.

pacman, искам да те помоля за линк към онези шаблони за CorelDraw, дето са за мерки за радиус на фингърбордове.

Кажи също и как става изрязването от картон, при положение, че срязаният ръб винаги става назъбен и ми се чини, че самоделките няма да са много подходящи за точно и прецизно измерване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
линк към онези шаблони за CorelDraw:

http://www.guitarbuild.com/modules/mydownl...isit.php?lid=39

 

1:Изрязването е добре да се направи с крива ножичка за нокти.

2: след като се изреже колкото се може по-близо до линията се довършва кривината с някаква фина шкурка.

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pacman, мерси, нямаше да ми хрумне да изравнявам ръба с шкурка :):rolleyes::)

Виж какво намерих пък аз: http://thegorer.tripod.com/radius.pdf

Готино е, има 5 различни радиуса (стандартни за Fender, но мисля, че всички останали китари ползват същите)

Мисля, че мога да го намеря и във CorelDraw формат. Кажи, ако искаш да го кача на сървъра ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.