Jump to content
Българският форум за музиканти

Козметични промени на Пълдин.


Recommended Posts

Здравейте, любители на китарата.Преди няколко дена ми подариха класическа китара.Много се зарадвах ,че ще се доближа до българска китара и то произведена в нашия прекрасен град Пловдив.Та този Пълдин ,който ми беше подарен бе в много добро състояние (това прави чест на първия собственик).Бяха й нужни само малко козметични промени.Ето я и китарата в първоначалния й вид:

 

След 11 години работа с нея.

 

 

Проблемите й бяха няколко.Пък и с някои не ми се занимаваше чак толкова.Струните бяха малко застарели.На някои места беше малко поожулена и ключовете бяха развалени.А иначе всичко останало си беше наред.Започнах козметичните операции. Свалих струните.След това изшкурках предния панел на китарката.Накрая и позициите.След това закупих ацетонов лак за дърво.Купих байц за позициите и нови ключове.Много се зарадвах ,че имат бронзови ключове ,тъй като китарата щеше да е с подобни цветове накрая.Продължих с нанасянето на лака ,като го нанесах първоначално 2 пъти.Целта ми беше отново да постигна матовия блясък на българската китара (поне съм останал с такова впечатление).Изчаках да изсъхне (което стана много бързо за мое щастие) и продължих с нанасянето на байца по грифа.С този махагонов байц китарата придоби един топъл приятен нюанс на златисто-бронзова есенна утрин.Много добре се получи.На следващата сутрин лакирах вече изсъхналия гриф.И боядисах с черна боя стунника(магаренцето).Единствено оставаше розетката да се изработи.След изработката на розетката отново нанесох 2 пъти лак на лицевата част на китарата.И с това почти приключих.Останаха само струните.Поставянето не беше никак сложно.Ето малко снимчици от преходната работа и крайния вид:

След малко работа по нея.

Красивия гриф.

 

Eто я и нея:

Най-накрая.

 

 

П.П.Сега единствено ми остава да се науча да свиря на класическа китара.

 

П.П.2Опитах се да сложа снимките с (имг)(имг) ,но не успях .В бъдеще ще се науча.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много приятно изглежда матовия лак :thumbs_up:

какъв е този ацетонов лак - все знам полиуретанов, акрилен, нитроцелулозен, шеллак, но ацетонов?

промени ли се звука след лакирането?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра работа! Как направи розетата? Предполагам под ацетонов лак имаш предвид акрилен :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е колеги благодаря за хвалбите.Не очаквах да я харесате.Мислих че ще ми се смеете че съм развалил една прекрасна китара но не е така.Между другото се чидих ацетонов или нитроцелулозен лак да напиша.Та нитроцелулозен е лакът.И да има малка промяна в звука но не е чак толкова натрапчива.Остана си приятния тих звук.Хммм тъй като нямаше готови розетки си я изработих сам.От черна боя на шаблон я направих(нищо сложно)

Редактирано от dip4ikov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, браво!И аз имам такава китара(сега на нея се учи да свири малката ми сестричка) и съм доста доволен от звука й.

Много добре изглежда!Поздравления :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата изглежда чудесно. Поздравления за чистата изработка. Все пак, не разбрах какво сте правили с позициите? Поздрави от Рудолф. БДВ баща ми е изработил доста от тези китари на времето в завода в Пловдив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.