Jump to content
Българският форум за музиканти

Смърч


Recommended Posts

Та, някой знае ли откъде мога да намеря няколко съвсеееем дребни парчета смърч? Сега басът не е при мен така че не мога да премеря точно, но става дума за дължина ~10-12см, ширина 1.5~2см, и височини някъде от 0.5 до 1.5 см, защото не знам колко точно високи искам струните. Всъщност и по-големи да са не е проблем, ще ги дооразмерим колкото е нужно. Вчера бях в Бриколаж, обаче там имаше само чамови и букови дъски. Дайте някакъв акъл. А всъщност бук или чам (или нещо друго) би ли свършило работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чам = иглолистен материал (най-вече смърч и бял бор :thumbs_up: )

 

Въпросът е, че тези дъски по бриколаж са издялани от някое невинно борче/смърчче и са разбичени директно на дъски, без да ги оставят да изсъхнат... Често виждам по някои от тях смолата да си тече като рядко сладко, тъй че не бих определил точно дървесината от бриколаж или практикер за... лютиерска :icon_shithappens: Иди до някой дърводелец в района и го питай дали има. Аз бих ти дал, но единственият ми чам е пак толкова суров, поради простата причина, че не съм го взимал за псевдо-лютиерски изпълнения :) Успех!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чам = иглолистен материал (най-вече смърч и бял бор :) )

 

аха! много благодаря. а в такъв случай, сега се сетих, на някои дъски пишеше че са от "бор"... :icon_shithappens: иначе просто не знам никакви дърводелски рабоилници, иначе щях директно там да питам... ако някой знае такава около Младост би било чудно. Всъщност където и да е из София също бива. Иначе ще открадна няколко клечки от някой китайски или японски ресторант :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та, някой знае ли откъде мога да намеря няколко съвсеееем дребни парчета смърч? Сега басът не е при мен така че не мога да премеря точно, но става дума за дължина ~10-12см, ширина 1.5~2см, и височини някъде от 0.5 до 1.5 см, защото не знам колко точно високи искам струните. Всъщност и по-големи да са не е проблем, ще ги дооразмерим колкото е нужно. Вчера бях в Бриколаж, обаче там имаше само чамови и букови дъски. Дайте някакъв акъл. А всъщност бук или чам (или нещо друго) би ли свършило работа?

 

Здравей,

 

Казва се столче а не магаре и е изработено от клен, така, че това ти трябва а не смърч!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та, някой знае ли откъде мога да намеря няколко съвсеееем дребни парчета смърч? Сега басът не е при мен така че не мога да премеря точно, но става дума за дължина ~10-12см, ширина 1.5~2см, и височини някъде от 0.5 до 1.5 см, защото не знам колко точно високи искам струните. Всъщност и по-големи да са не е проблем, ще ги дооразмерим колкото е нужно. Вчера бях в Бриколаж, обаче там имаше само чамови и букови дъски. Дайте някакъв акъл. А всъщност бук или чам (или нещо друго) би ли свършило работа?

 

Здравей,

 

Казва се столче а не магаре и е изработено от клен, така, че това ти трябва а не смърч!

 

Поздрави,

 

Петър

 

 

 

Петре, и двете наименования са правилни.

 

Владой, интересно ми е да видя снимка на басета ти, има ли някакъв начин?

Лични съобщения може би.

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко не си намериш нищо и те задоволява и чам - пиши едно лс - ще ти резна едно парченце 20х20х80мм, па дано ти свърши работа, пък и хем си ми в района :( Става въпрос за немски, но за съжаление все още мокър чам :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що приключих една четвъртинка от смърч с размери 300х300х2000 мм. Не съм правил сметка колко деки за инструменти излезнаха от нея. При окрайчването отпадна една "филийка" дебела около 50 мм. Стигнах до 135 годишни кръга и ми омръзна да броя повече. Материалът е сечен в района на Триград през 1980г. 1980 - 135= 1845 - дървото е поникнало някъде в периода на борбите на нашия народ за църковна независимост. Въпросната филийка - напречно сечение на една четвърт от този дънер подарих на брат ми и сега тя се валя някъде в мазето му в София. Но какво общо имат смърча и столчето на бас китарата - не мога да вдяна. Лека нощ, джентълмени. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е за баскитара, а за електрически контрабас - басет.

Около 2 сантиметра е /столчето-магаренце или както там предпочитате да се нарича/ на моя.

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно старо магаре - ако се окаже, че ти върши работа, направо ще ти реши проблема.

Кажи цялата височина каква е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такааа, благодаря много за всички отговори. снимки още не съм направил, защото кошмарно много ме мързи, но тези дни ще организирам една фотосесия. ето това е сайта на пича който прави тези басове www.ergoinstruments.com - има картинки и звуци (изсвирени са по доста хмммм, интересен и нестандартен начин, да речем ;) наживо звучи доста по-добре).

 

иначе по основния въпрос със магарето - получих най-накрая по-подробно обяснение от майстора. басът представлява една масивна махагонова бухалка. пиезото се намира под магарето (а не под струните, както май се прави в обикновено) и при различните проби се е оказало, че ако магарето е от клен звукът ставал много рязък и неестествен, с прекалено много високе, така че то НАИСТИНА е от смърч. освен това формата няма много нищо общо със столче за акустичен бас. та взех си една чамова дъсчица от бриколаж (наистина тече смола от повечето, ма кво да се прави :) ) отрязах я колкото трябва и я сложих и сега звучи прекрасно, макар че май прекалих малко с височината на струните. ако ми попадне отнякъде нормално изсушен чам бих пробвал и с него, но не мисля че ще има значително подобрение, ако въобще (или поне за моите дървени нетренирани уши :curse: ).

 

интересно е (поне за мен) че през транзисторен предусилвател звучи по-добре отколкото през лампов, а аз обикновено съм твърд привърженик на лампите.

 

благодаря още веднъж за отговорите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Това, че звучи по-добре с транзисторен усилвател зависи от степента на съгласуваност на импедансите на адатера и входа на усилвателя. Аз лично съм много учуден, защото пиезоадатерите имат голям импеданс и се съгласуват най-добре с лампови усилватели с високоомен вход, но това не е интересно. Много по-интересно ми е как си успял да уцелиш начина на издялкване на дървото и от раз да направиш столче за басета? Лично аз нямам никаква представа в какво разположение трябва да са годишните кръгове - успуредно или перпендикулярно на "деката" на басета? Или под определен ъгъл? Ако беше наблизо щях да ти предложа парчета от 200 , 150 и 100 годишен смърч, но при едно условие - че знаеш какво правиш и защо го правиш. Дерзай, приятелю! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"По-добре" и "по-зле" са силно субективни квалификации, особено като става дума за звук, така че за теб примерно може и да е обратното. Пък и през 2та преампа надали нещо би звучало "лошо" - Ampeg SVP-Pro и Trace Elliot GP11 са. Иначе аз не съм правил цяло магаре - нямам нито знанията и уменията, нито подходящи инструменти. Просто изрязах една мъничка подложка за под магарето, като кръговете са успоредни на тези на сегашното магаре - успоредни на равнината на мястото, където стои магарето.

 

Ако беше наблизо щях да ти предложа парчета от 200 , 150 и 100 годишен смърч, но при едно условие - че знаеш какво правиш и защо го правиш. Дерзай, приятелю! Рудолф

 

Много щедро предложение, но наистина не знам нито какво, нито как да го направя. Подозирам че за човек с опит няма да е трудно да направи такова магаренце, но аз нямам такъв, затова не бих пробвал - ще е грехота да се изхаби дървото. Пък имаше и една приказка за свинете и кладенчовата вода :icon_shithappens:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та, някой знае ли откъде мога да намеря няколко съвсеееем дребни парчета смърч? Сега басът не е при мен така че не мога да премеря точно, но става дума за дължина ~10-12см, ширина 1.5~2см, и височини някъде от 0.5 до 1.5 см, защото не знам колко точно високи искам струните. Всъщност и по-големи да са не е проблем, ще ги дооразмерим колкото е нужно. Вчера бях в Бриколаж, обаче там имаше само чамови и букови дъски. Дайте някакъв акъл. А всъщност бук или чам (или нещо друго) би ли свършило работа?

 

Здравей,

 

Казва се столче а не магаре и е изработено от клен, така, че това ти трябва а не смърч!

 

Поздрави,

 

Петър

 

 

 

Петре, и двете наименования са правилни.

 

Владой, интересно ми е да видя снимка на басета ти, има ли някакъв начин?

Лични съобщения може би.

 

Влад

 

 

Влад,

 

Столче е прието да се нарича, а "магаре" си е на чист български жаргон и спецално на мен тая дума не ми харесва!

 

Обаче ми е чудно какъв е този пиезо адаптер та столчето да е от смърч! Освен това към този адаптер задължително трябва да има преамп или най малкото буфер (тези устройства имат високо входно и ниско изходно съпротивление) чрез които самият адаптер се съгласува с усилвателя за да може да бъде изразена най пълно честотната гама на съответния инструмент! Има достатъчно много преампове с пасивен или активен еквилайзер и достатъчно малки размери за да бъдат монтирани в инструмента! Така изпълнителят може сам да контролира честотната характеристика на звука и да не се налага да прави столче от нестандартна за целта дървесина защото в случая смърча малко или много ще отреже някой честоти които иначе биха били полезни! По мое лично мнение това си е стъкмистика, виж другояче стои въпросът ако е направено от съображения за икономия, но и тогава това е за сметка на звука на инструмента а това всъщност той е най-важният елемент!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.