Jump to content
Българският форум за музиканти

Един въпрос


Recommended Posts

Окей, повечето от вас знаят, че правя китара и в момента съм стигнал до етапа, в който ще се дълбаят гнездата за адаптерите и за грифа.

 

Обаче преди да се издълбае гнездото за грифа трябва да се направят няколко изчисления относно височината на бриджа, също трябва да се измери петата на самия гриф и на базата на тези измервания да се определи какъв ъгъл ще има грифа (neck angle) и дали въобще ще има ъгъл.

 

За моята китара съм се спрял на вариант с фендерски, стратокастерски hardtail (фиксиран) бридж.

Проблемът е, че нямам такъв в наличност.

По-точно имам един, но е тремоло.

Откъдето и да го погледна това тремоло, то си е едно към едно с фиксирания бридж, само дето не ляга на твърдо.

 

Въпросът ми е дали ще е ОК да махна допълнителните чаркове от тремолото, което имам и да му ползвам само горната част, която прилича на фиксиран бридж за измерването на нек енгъла на грифа?

Или има някаква разлика във височините, ширините, междинните разстояния?

 

Да знам, че Фендерите са без наклон на грифа и някой сигурно ще каже, че трябва направо да направя право гнездо, но това е custom китара, в която ползвам друг вид гриф, с различна конструкция на петата и предварителните изчисления са задължителни - нали най-малкото трябва да знам и на каква дълбочина да издълбая нек покета, за да мие добър екшън, а за това ще ми трябват размерите на бриджа, който нямам.

 

Та да повторя още веднъж въпроса: става ли да ползвам горната част на тремолото за изчисленията? В смисъл, абсолютно едно и също ли е с фиксирания? Стъдовете еднакво високи ли са при средно положение на винтовете за настройване на екшъна?

 

Почти съм сигурен, че всичко е еднакво, но съм длъжен да попитам за всеки случай.

 

Моля да пишат само хора, които имат опит в тези неща.

Уважавам ентусиастите с оптимистичните идеи, но в случая ми трябват сериозни отговори, а не предположения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.