Jump to content
Българският форум за музиканти

Три различни вида клен


Recommended Posts

В моя град по тротоарите и в разните паркове и градини пред учреждения растат дървета, за които смятам, че са от семейството на клена.

Клен ли са, явор ли са - не знам аз, но съм почти сигурен, че са от "наш'те". :icon_shithappens:

 

Имам идея да отида в общината (където, естествено, имам Връзки) и да говоря с тия от отдел "Парквое и градини" да ми дадат малко материал от дървета, които са секли при преустройването на градските паркове.

 

Но преди това искам някой разбирач по ботаника или опитен лютиер да каже какви видове са тези кленове и дали въобще са кленове.

 

Пускам снимки на три листа, които смятам, че са от три различни вида клен (формата на листото е основен метод за разпознаване на близки дървета от едно семейство):

 

s5002355mh1.jpg

s5002356zw9.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Здравей!

Не искам да те отчайвам,но тези дървета са декоративни...и наистина са клен,но за украса...за съжаление не са за китари :no: вече съм проверил!

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми пич, не виждам какъв е проблемът, че са декоративни... Това не значи, че не стават.

Никъде не съм чел, че не трябва да се правят китари от декоративни дървета, защото природата ги е създала от общината да ги ползват засадени по тротоарите, а не за правене на китари... :D

 

Тя и липата е често срещано декоративно дърво в парковете, но хората правят китари от нея и не им дреме, че бабичките я ползват за чай...

 

Тополата също е декоративно дърво - има я в почти всеки училищен двор, ама и тя не е за изхвърляне.

 

Междудругото, успях да идентифицирам единия от тези кленове - казва се white barked maple. Демек - белокорест клен.

Има пепеляво-млечно бяла кора, докарва го някъде между бреза и ясен по цвят на кората.

Оказа се, че е адски твърдо дърво - един от най-твърдите кленове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горъре, има един "Атлас по ботаника" - около 89 година издание (ма ша излъжа). В него накрая има "Определителни таблици" (другия вариант е, да немериш определителни таблици в нета, но не знам как се води това пособие на английски), после хващаш една тийнеджърка, която учи или ще кандидатсва с биология, да те светне как се бачка с тях (не е трудно - напоня на книгите игри, които излязоха по-късно) и минаваш на латински. Така със сигурност няма да объркаш вида (подвида, семейството и т.н.) на растението. Останалото е ареал на рапространение и пр. булшит. Не вярвам че бук от умереноконтинетален климат на континента Америка ще се различава от бук на умереноконтинетален климат на континента Европа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми пич, не виждам какъв е проблемът, че са декоративни... Това не значи, че не стават.

Никъде не съм чел, че не трябва да се правят китари от декоративни дървета, защото природата ги е създала от общината да ги ползват засадени по тротоарите, а не за правене на китари... :virtuoz:

 

Тя и липата е често срещано декоративно дърво в парковете, но хората правят китари от нея и не им дреме, че бабичките я ползват за чай...

 

Тополата също е декоративно дърво - има я в почти всеки училищен двор, ама и тя не е за изхвърляне.

 

Междудругото, успях да идентифицирам единия от тези кленове - казва се white barked maple. Демек - белокорест клен.

Има пепеляво-млечно бяла кора, докарва го някъде между бреза и ясен по цвят на кората.

Оказа се, че е адски твърдо дърво - един от най-твърдите кленове.

Ами никой не ти казва,че не можеш да си направиш китара от декоративно дърво....то може от всяко да се направи ....въпросът е дали ще звучи добре!!!

А нашата липа и тази която се използва за правенето на китари нямат нищо общо...

Понеже на мен ми нямаш доверие бих ти препоръчал да попиташ някой от лютиерите влизащи във форума....не за друго а за да си спестиш излишно губене на време и пари!

Всичко най-добро!

Руменяка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами никой не ти казва,че не можеш да си направиш китара от декоративно дърво....то може от всяко да се направи ....въпросът е дали ще звучи добре!!!

А нашата липа и тази която се използва за правенето на китари нямат нищо общо...

Понеже на мен ми нямаш доверие бих ти препоръчал да попиташ някой от лютиерите влизащи във форума....не за друго а за да си спестиш излишно губене на време и пари!

Всичко най-добро!

Руменяка

Кажи от какъв точно клен и от каква точно липа ще звучи добре да търся такива.

Понеже имам една талпа клен и ме е страх да не би да излезе "декоративен"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета аз съм пълна дупка относно дърветата.

И се чуда сега ако Горер земе някой от тия кленове няма ли да трябва да чака да изсъхне?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tой ще вземе отсечен и разбичен на дъски, който междувременно е оставен на сушилка или е минал през сушилня и е изсъхнал достатъчно, за да се приеме, че грандиозни измятания повече няма да има. :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, дори дървото да е прясноотсечено и да не е изсъхнало, имам Мои Хора, които ще ми го изсушат в дърводелска сушилня за около 3-4 дена.

Проблемът с електрическите сушилни е, че трбва да чакаш да съберат няколко кубика техен материал за сушене, та чак тогава да им дадеш твоята мизерна талпичка - да я шмугнат между другите дървета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сушенето на дървесина е много сложен процес преминаващ през много режими и трае много повече от три - четри дена :)

А ако не е изсушена талпата както трябва, задължително ще последват измятания и пропуквания след време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм особен разбирач на дърветата, но за този "декоративния", на който си пуснал снимки имам някви минимални познания. Доколкото ми е известно е много крехък и лек. Което според мен няма да е добре за едно тяло на китара, защото няма да има резонанса на по-твърдо и по тежко дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм особен разбирач на дърветата, но за този "декоративния", на който си пуснал снимки имам някви минимални познания. Доколкото ми е известно е много крехък и лек. Което според мен няма да е добре за едно тяло на китара, защото няма да има резонанса на по-твърдо и по тежко дърво.

Ми всъщност аз съм пуснал три различни "декоративни".

За кой точно става въпрос, понеже единият вече е разпознат и се оказа, че е от най-твърдите и здрави видове клен?

 

А по въпроса, който повдигна ultramega за сушенето - в електрическа сушилня за около 3-4 дена ми докарват химическата влажност на прясно отсечено дърво под 8%.

Не говоря наизуст - имам Мои Хора със сушилня - говорил съм, питал съм, обяснявали са ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А по въпроса, който повдигна ultramega за сушенето - в електрическа сушилня за около 3-4 дена ми докарват химическата влажност на прясно отсечено дърво под 8%.

Не говоря наизуст - имам Мои Хора със сушилня - говорил съм, питал съм, обяснявали са ми.

 

И аз не говоря наизуст. В техникума по дървообработване където учих като бях младеж :hysterical: имахме цяла дисциплина посветена на сушенето на дървесината. Показвали са ни най-модерните за него време сушилни и са ни обяснявали, устройство, режими на сушене, измерване на влажност, определяне на режимите..... и т.н. Е вярно че това беше преди време и е възможно технологиите да са мраднали напред, но "да са мръднали, да са мръднали, е колко да са мръднали" :hysterical: Освен това професията ми е свързана с дървесина и по специялно изработка, на мебели, дограма, врати и др. така че ако имаше начин да се суши дървесина за 3-4 дена щях да знам. Естествено в БГ може накой да реши че става и за час -два, а друг да каже че хич не му трябва да го сушиш, то ще си изсъхне така или иначе:hysterical: Нищо лично към "твоите хора " със сушилнята , но аз лично поставям твърдението им под огромно съмнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм особен разбирач на дърветата, но за този "декоративния", на който си пуснал снимки имам някви минимални познания. Доколкото ми е известно е много крехък и лек. Което според мен няма да е добре за едно тяло на китара, защото няма да има резонанса на по-твърдо и по тежко дърво.

Ми всъщност аз съм пуснал три различни "декоративни".

За кой точно става въпрос, понеже единият вече е разпознат и се оказа, че е от най-твърдите и здрави видове клен?

 

 

Съдейки по листата, говоря за този вид, чието листо е най вдясно. Дано да се заблуждавам, но май това е няй - масовия клен по градовете. Ще намеря някое дърво днеска и ще му окастря малко перушината, ще я снимам и снимки ще сложа. Така май ще стане най-ясно.

Редактирано от KingdomX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моето скромно мнение е,4е за няколко дена не става сушенето.даже и да се докара влажността,като излезе дьрвото от сушилнята,пак поема влагата и става не 8,ами не питаи.набьрзо сушения материал е много,много коварно нещо!!!патил сьм.ultramega e много прав!ина4е по темата-пробвах на скоро и направих гриф от по-мек явор.не мисля,4е проблема е в устои4ивоста,по скоро,ако говорим за китара,не за бас,проблема е ,4е леко скьсява тона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.