Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвети на тема миксиране


Recommended Posts

Здравейте ;)

 

Търся малко съвети на тема миксиране. Вчера седнах и сътворих една кратка проба с цел да се науча как да миксирам няколкото инструмента, които искам да използвам в бъдеще.

 

Проектчето съдържа следните тракове и съответни настройки:

  • Solo G. - соло китара. Inserts: Дилей [500ms, 100%Dry:40%Wet signal]. EQ: [Freq. 51Hz, Gain -13,7dB, Q 1.0] , Volume: -13.1 dB
  • Rhythm G. - ритъм китара. Aux Send: Reverb Track [-6.8dB]. Няма EQ, Volume: -17.3 dB
  • Bass G. - бас китара. Inserts: Compressor [Attack: 10, Release 213, Ratio 10, Threshold -11.8, Gain 0dB], EQ: [Freq. 402.6 Hz, Gain -4,4dB, Q 1.0] , Volume: -7.7 dB
  • Synth - синтезатор. MIDI трак с Synht1 VSTi (безплатен синт, използващ пресети на Nord Lead) , Volume: -1.8 dB
  • Drums - барабани. MIDI трак с EZ Drummer, стандартният кит, Volume: -1.3 dB
  • AUX: Reverb Track - ревърб трак. Inserts: Reverb [Hall Size 20 (при възможни 0 - 100), Brightness 0.5 (при възможни 0.0 – 1.0), 0%Dry:100%Wet signal], Volume: -16.3 dB

На изхода съм сложил Compressor [Attack: 20, Release 100, Ratio 2, Threshold -2, Gain -1.2dB]

Записите на отделните пътечки са правени по следният начин:

  • Solo G. - Yamaha RGX420S -> Garland Tube Preamp -> Behringer D.I. with speaker simulation -> пулт (Yamaha MG 12/4)
  • Rhythm G. - Yamaha RGX420S -> Garland Tube Preamp -> Behringer D.I. with speaker simulation -> пулт (Yamaha MG 12/4)
     
  • Bass G. - Yamaha RBX375 -> Behringer Tube Ultragain MIC200 simulation -> пулт (Yamaha MG 12/4)
     
  • Synth - Yamaha PSR-79 -> MIDI interface Audiophile 192
  • Drums - готови MIDI лупове от EZ Drummer

Съжалявам ако е твърде подробно и на някой не му се чете, но целта ми е да получа съвет, така че се опитвам да дам максимално най-много информация.

 

Ето и резултата от пробата:

 

http://www.niliev.net/audio/InstrTest1.mp3

 

Всякакви съвети и идеи са добре дошли :yahoo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че би било добре нивото на синтезатора да се смъкне малко надолу. Тази необходимост се чува особено към края, където са заедно със соло китарата - би трябвало да си личи по-ясно водещата мелодия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така...значи, според мен:

 

1. Избягвай да слагаш дефазиращи ефекти на Insert (Reverb, Delay, Chorus, Flanger Phaser & etc). Insert-a се ползва основно за компресори и еквалайзери.

 

2. На китарата няма начин да имаш 51 Hz, поради простата причина, че най-ниската честота на нормално настроена 6-струнна китара е 82.5 Hz - всичко, което се появява по-ниско е резултат от ефекти и т.н., затова направо я кътни рязко под 80 Hz и с това ще си спестиш много главоболия. Поначало полезния честотния диапазон на китарата е най-грубо казано между 100 Hz и 5 kHz.

 

3. Ривърба на ритъм китарата не ми се вижда добра идея, освен това при всички положения ще се нуждае от честотни корекции - вж. т. 2

 

4. Баса ми се вижда прекомпресиран, освен това с тая корекция на 402.6 Hz в общи линии не само че нищо не правиш, ами и поскапваш работата - баса в момента ми бучи доста и запушва всичко. Направи корекциите на баса спрямо касата на барабаните - слушай ги само тях, даже ги слушай без среди и високи, за да можеш да си изчистиш конфликтите в ниските. Една средностатистическа каса се движи горе-долу както следва:

- фундамент между 40 и 60 Hz

- слап на 1-1.5 kHz

 

5. Фундамента на 4-струнен бас настроен нормално е между 80 и 200 Hz в зависимост от тоналността на парчето и партията на баса. Това разбира се не значи, че трябва да го режеш под 80 Hz - просто при струнните инструменти от типа на китарата втория хамоник е по-изявен от първия (основния тон), демек в случая основния тон на баса ще се движи между 40 и 100 Hz, което също трябва да се съобрази с касата, тъй като тя ти дава ритъм и динамика много повече отколкото баса.

 

6. Синта ми се вижда силен и му трябва малко еквалайзер. Пък и малко ми звучи като лепнат отгоре.

 

7. Барабаните ми потъват и не са отчетливи, от една страна заради баса, от друга страна защото не компресирани (с което не трябва да се прекалява обаче).

 

 

Това е, което чувам на първо слушане. Не претендирам да съм много точен и изчерпателен, но дано съм ти бил полезен. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Направих малко промени по микса като се опитах да се възползвам от съветите, но нямам чувството да съм постигнал особен напредък (Освен, че жена ми от толкова слушане на тази простотия се влюби в мелодийката и иска да и я слагам на телефона).

 

Ето и втората версия:

 

http://www.niliev.net/guitar/Instr1Test_2.mp3

 

Смених и звука на синта, че предният беше доста неадекватен (не че новият е по-адекватен, но малко по-малко ме дразни).

 

Започвам да подозирам, че един от основните проблеми е, че това не е парче, а просто някакво безразборно дрънкане на разни инструменти - т.е. "Shits - In, Shits - Out" Май ще е по-добре да седна да композирам нещо и да се опитвам с него да се уча да миксирам.

 

Другото ми наблюдение е, че явно не се получава особено прекрасно да се вкарват синтове в такива миксове или най-малкото е трудно да се намери звучене, което да пасва. Май ще трябва да се откажа от синтезаторите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здрасти :)

моето мнение за парчето е че

1. барабаните са много сухи, нямат обем, иначе като баланс помежду си са ок , тихи са обаче

2. синта е много силен и някак в средата - направи го по-пространствен - тва им е работата на падовете да разширяват

и да създават пространство

3. ритъм китарата е ок като звук ама на 16сек като влезе солото става мазало, защото и солото и ритъм китарата са в средата,

запиши две ритъм в ляво и дясно и тогава сложи солото в средата- ще стане по-добре макар и да е банално :)

4. баса е някак бумтящ - махни среди леко, поиграй си къде ще стане по мек

5. солото е силно и дилея ми е силен ама тва си е вече въпрос на вкус

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря :secret:

 

Получих съвети в същата посока и от synchu и сега почва да се прокрадва някаква надежда, че може да се получи някакъв звук. Ще пробвам при първа възможност (което понякога е след няколко седмици) и ще пусна резултата отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера си поиграх още малко с този експеримент:

  • Намалих синтезатора
  • Записах две ритъм китари в ляво и в дясно
  • Записах наново баса, че имаше твърде много ниски заради ламповият преамп (сега е директно в пулта), отрязах рязко под 60 Хц, също така го резнах с 4 дб на 340 Хц и сложих отново компресор. Пак не ме кефи, но вече съм тотално изчерпан от към идеи какво да му направя на този бас.
  • Дигнах малко нивото на барабаните и ги пратих към един ревърб. Разкарах дилея към който бях изпратил соло барабанчето, доста размазваше нещата.
  • Соло китарата я презаписах с по-малко гейн на усилвателя и драстично намалих дилея.

Ето го и резултата:

 

http://www.niliev.net/guitar/Instr1Test_3.mp3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ееее така е по-добре :)

 

баса не го режи под 60хз

сега е остър щото няма честоти там

само му махни среди (500хз?), за да стане по-мек

и го запиши пак през лампата

 

ритъм китарите са ми силни , намали ги с 1-1.5dB

солото барабанчето можеш малко да го дръпнеш надолу

и солото е силно

 

синта сега е тих, нещо не си пасва много с другите интрументи

смени му блендата с друга , не знам с ква

аз бих го разкарал

 

гледай всичко да звучи хомогенно

мютни всичко и остави само каса и бас - нагласи ги тях,

после си пусни соло барабанчето - нагласи го и него

и после ритъм китари и накрая солото

 

изкарай малко пик на касата 2000-2500хз стръмно

 

и си пусни някое парче в същия стил и чуй там как са

балансирани интсрументите

 

и така ...:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.