Jump to content
Българският форум за музиканти

За стиловите етикети


Recommended Posts

Има едно нещо, което ми прави впечатление напоследък. Много хора си мислят, че когато на стила на определена банда/музикант и т.н. се сложи етикет - примерно 'блус', 'метъл', 'соул' и прочие, това описва музиката. А на практика не е така. Етикетът описва целевата аудитория на музиката, не самата музика. И затова е полезен!

Редактирано от Glacierise
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами глей сеа. Например аз свиря някаква музика, която е оригинална и единствена и прочие. Обаче си имам влиянията, нали. Целевата аудитория са хората, които харесват музиката, която ми е влияние. Това са хората, на които би харесала моята музика :headbang: Това са потенциалните фенове - целевата аудитория.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стилови лепенки,...обичам ги. измисли си нов стил като 'дизел поп', 'ултразвуков хард джаз', или просто 'експериментал алтърнатив'. така ще има дълго да обясняваш защо свириш като еди-кой-си, но стилът ти е 'турбо нойз' например. абе глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По скоро това е резултат на болната амбиция на всяка група да има уникален стил. Ама това не се прави със измисляне на думите на стила, а с измисляне на музиката му :) Няма нищо лошо в това да кажеш до кой стил се доближаваш най много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едно нещо, което ми прави впечатление напоследък. Много хора си мислят, че когато на стила на определена банда/музикант и т.н. се сложи етикет - примерно 'блус', 'метъл', 'соул' и прочие, това описва музиката. А на практика не е така. Етикетът описва целевата аудитория на музиката, не самата музика. И затова е полезен!

Аз възприемам етикета като описващ музиката.

Групите се променят. Особено повечето наши идоли - по старите. Мене като ме питат "кво свирите" и аз обикновено казвам "метъл". Не мога да кажа хежи или траш или спиид, защото е прекалено ограничаващо.

За мене етикета не е определящ целевата аудиторя. Ето примерно аз много се кефя на Металика (това по принцип го крия в тайна, ама :) ). Та през годините тяхната музика минава през много промени и има много хора дето казват примерно "ми аз се кефя на сичко до черния албум". И тъй като аз съм силно повлиян и от музиката им след това, тоя човек може въобще да не хареса моята музика. Т.е. думата "целева аудитиориа" е толкова разтегливо понятие, че въобще не мисля че може да се използва. Под тия думи имам предвид това което ти си обеснил, а иначе аз ги разбирам и по друг начин :)

 

Айде :hello: :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама като групата ти е в списък с още 100 такива, и имаш 20 букви място за да я опишеш, ше разбереш къде е ключа от палатката :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе, ами ако имаш време да преслушаш околко 20 000 банди не са ти необходими т. нар. "стилови етикети". Обаче дори да постигнеш безсмъртие и в крайна сметка да се справиш със задачата съм убеден, че пак ще си ги квалифицирал и категоризирал по някакъв начин. Много е просто, това е елементарен начин да се въведе ред - сравняване на нещо не дотам познато с познат еталон. С всичко е така, пък какво от това че става въпрос за изкуство? Тук въпрос "за" или "против" не може да има, възприемам като превземка отношението "против". Друг факт е че едно от тези описания за мен може да не означава нищо конкретно, а на някой друг да даде цялата му необходима информация. Примерно за Fenix Металика не са просто "метъл", но за мен са. :)

Заключение: Темата е адски подходяща ако имате нужда от тренировки по машинопис, иначе като съдържание - не толкова.

 

П.П. Бандите не измислят сами наименованията на стиловете, на много хора им се ще да е така, но уви не става. Самите наименования също възникват като описание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама като групата ти е в списък с още 100 такива, и имаш 20 букви място за да я опишеш, ше разбереш къде е ключа от палатката :)

а да.. особенно ако е сайт за свободно уплоудване на Мр3-ки...например при мелодичен метал съм срещал кви ли не издънки у пръдни...ама както и да е, това е по скоро нещо като лека ориентация за стила ама пак не е точно.

В крайна сметка има песни от всякви стилове дету са харесват на хора които слушат много по различна музика, но като цяло жанровете от които произлизат въпросните песни не ги тачат.Незнам да ли се изразих добре де.. :)

Например Дигин дъ грейв много ме кефи като песен, но като цяло творчеството на Фейт както и всичките им производни не..Така че винаги предпочитам да чуя преди да се влиая от квито и да били определения.

Замен в общи линии музиката е поп , рок , метъл и други по маловажни производни от тия трите. итака всичко което е метал гледам да го чуя не зависимо кви определения има.Това е...Аи от друга страна на въпроса кво свириш много от давна вече няма ясен отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме разбрахте нещо. Исках да кажа, че като си даваш стилов етикет на музиката, ползата от него е за хората, които ще видят само името на бандата ти, и няма да са чули музиката. Тоя етикет трябва да им помогне да изберат музиката, която е най-вероятно да им хареса, от голямото разнообразие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме разбрахте нещо. Исках да кажа, че като си даваш стилов етикет на музиката, ползата от него е за хората, които ще видят само името на бандата ти, и няма да са чули музиката. Тоя етикет трябва да им помогне да изберат музиката, която е най-вероятно да им хареса, от голямото разнообразие.

Еми да! НОрмално. Както каза АХЕ някъде по повод на О!Шипка плакататите (май :)) "аз като видя 30 имена на групи как да отида на някоя ако си нямам и представа какво да очаквам?"

Еми точно така.

 

То и няма начин иначе, без тия етикети. Щото само по телевизията и радиото имаш възможност да чуеш нещо дето не си чувал. В смисъл без ей така да седнеш примерно и да почнеш да търсиш в интернет :). Аз като 2 години гледах само ММ и МТВ и да ви кажа, аз затова нямам такава колекция от дискове. АБСОЛЮТЕН ШИТ дават :) Ама, като се замислиш отде толкова инфо? Само от приятели.

Аз чак от 1 година някъде почнах да си правя лична колекция. Т.е. намирам все повече и повече неща дето са адски яки, но най-вече от приятели и познати :)

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стиловете са малко като етикетите на компотите - гледаш, че пише ягоди, ама не се знае дали няма добавяни изкуствени оцветители :)

Много малко хора напоследък цепят музиката на стилове (и с право), защото нещата отдавна станаха на имам баялдъ - каршик кьопоолу миш-маш тараляш.

През 1985 като кажеш "траш метъл" и се сещаш, че която и група да вземеш, ще получиш едно и също нещо - всичките звучат абсолютно еднакво.

През 2005 не е така.

Ако си сложиш групата в графа "мелодичен дет метъл" (Междудругото, някой друг, освен мен, не смята ли, че словосъчетанието "мелодичен дет метъл" си е чиста проба оксиморон? Дет метълът за тва е дет метъл - за да не е никак, ама никак мелодичен. Мамка му, какво е "мелодичен дет метъл"?), та ако си сложиш групата в тази графа, се ограничаваш извънредно много.

По-общите понятия като че ли са по-подходящи. Демек - пишеш се просто "екстремен метъл" и това е.

А хора от една аудитория харесват различни групи, така че малко не се съгласявам, че стиловите лепенки определят не музиката, а аудиторията.

Музиката е важна, лаф мухабета е за списанията и рецензиите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.