Jump to content
Българският форум за музиканти

въпрос за гриф


Recommended Posts

добре де,тази лястовичата опашка е същата,и да не е- ще се преправи малко макар че почти съм убеден че ще влезне.

заеби,не ми е това мисълта...и да не влиза-ще влезне.не съм с 2 леви ръце.

ако си купя гриф и го вкарам как ще се отрази това че горното магаренце ще е на по голямо разстояние...

 

няма ли някой лютиер дето да каже дай еди колко си пари и гриф и го правя...ама качествено,не да ми фалшивее

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майната му на некпокета! Ако осереш мензурата и сложиш гриф за една мензура на тяло за друга резултата ще бъде 100% бутафорна китара, която най-много да заковеш с два пирона за стената. Естествено ако имаш желание/търпение/способности/пари (най-вече пари :) ) може да се нагоди теоритично гриф за една мензура на тяло за друга, да не говорим за фрезоване на некпокет. Ако грифовете са за една мензура може и да се прибегне до по-варварски методи - изпилване на жлепа на грифа, който попада в некпокета, за да бъде все пак плътно прилягането за максимален състейн и същевременно да не се гъбарка боята и лака на тялото.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ок оставете,направо нова китарка щеси взема викок клас като хората...няма какво да хвърлям пари за глупости.просто питах ама не видях изчерпателно мнение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майната му на некпокета! Ако осереш мензурата и сложиш гриф за една мензура на тяло за друга резултата ще бъде 100% бутафорна китара, която най-много да заковеш с два пирона за стената. Естествено ако имаш желание/търпение/способности/пари (най-вече пари :) ) може да се нагоди теоритично гриф за една мензура на тяло за друга, да не говорим за фрезоване на некпокет. Ако грифовете са за една мензура може и да се прибегне до по-варварски методи - изпилване на жлепа на грифа, който попада в некпокета, за да бъде все пак плътно прилягането за максимален състейн и същевременно да не се гъбарка боята и лака на тялото.

 

Успех!

нещо такова очаквах като отговор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми ето изчерпателно мнение: Китарата е изчислена да свири, но при изчисленията влизат и дължината между прагчетата както и дължината на частта от струната, която трепти при нулева позиция. Ако промениш само една от величините адекватния резултат е фалшива китара. Затова, за да получиш 24 позиции на СВОЯТА китара имаш няколко варианта:

 

1) сменяш фретборда на китарата със специално направен за ТВОЯТА китара от някой лютиер! Защо се налага това? За да може да не се променя дължината на грифа, а да се добавят две позиции на по-дълго парче палисандър. Работата е, че мръднеш ли дори минимално прагчетата/фборда/грифа китарата ще фалшивее, защото скалата за дадена мензура е с точност до хилядна от милиметъра.

 

2) сменяш грифа с гриф със същата максимална трептяща част от струната като на сегашния ти гриф. Таз интервенция е по-безопасна, но не се знае дали янма да се налага дълбане по китарата.

 

3) сменяш грифа с къв да е 24 позиционен и после се дълбае или грифа или тялото. Идеята е че точността е от огромно значение и ако не искаш да фалшивее е хубаво да се обърнеш към професионалист. Аз лично съм за първия вариант, защото грифа си остава същия, но вече е сложно не само със снабдяването на палисандър/абанос/друг материал за фретборд, ами и с финалната точност при фретването на китарата.

 

Така че в заключение:

 

ако нямаш нерви да намериш лютиер и да поемеш разумния риск да ти ръчкат по китарата, по-добре си купи нова китара. Ако все пак си на мение като мен, че риска си струва, пък и не обичаш да пилееш чак толкова много пари за глупости можеш да се обърнеш към лютиери, за изработката на фборд/къстъм гриф.

 

П.П. Не е случайно, че не всеки срещнат дяла китари :)

 

Успех!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имах такива съмнения от всеобщата ми култура за китарите.благодаря,наисина беше изчерпателен.но наистина си мисля вече че е по добре да не се занимавам или да карам някой да се занимава с това...по добре нова като му дойде времето тия дни по коледа... :)

 

живи и здрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.