Jump to content
Българският форум за музиканти

Marshall Mg15 Cd


Recommended Posts

Добър ден на всички! Имам нужда от компетентното ви мнение.

Както личи от заглавието, пациентът е Marshall MG15 CD.

Проблемът - при включване, лампата на кубето светва, но дотам - никакъв звук, никакъв шум от него!

С плъгната китара, без китара - няма никой!

Питането ми е - в каква посока да се търси проблемът и евентуално, решим ли е?

Предварително благодаря на отзовалите се :)

 

P.S

 

Важна вметка - аз и кубето се намираме в Австрия.

Гаранцията му изтече преди 2 месеца, в момента за да бъде отворено и "прегледано" му се искат между 60-80 евро на час!

Питам ви, за да знам, дали подобен проблем би могъл да се излекува по почина купи си/направи си сам,

или пък да го завлачвам, някой ден, към майстор в България, или просто не си заслужава !?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изхода за слушалки работи ли?И при какви обстоятелства се е повредило.Ако изхода за слушалки работи погледни говорителя да не се е откачил (или повредил).Имаш ли схема на комбото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bratmito, току що пробвах и през слушалки се чува :)!

Отворих го, говорителят не е откачен.

Не съм свръх технически грамотен, но доколкото забелязах, усилвателчето е една платка с елементи, има си и бушонче, което проверих, не е изгоряло /вероятно ако беше, лампата нямаше да свети/. Схема нямам, ако би помогнало, мога да снимам платката и да я постна.

Колкото до развалянето - кубенцето съм го третирал съвсем нормално, никакви агресии - просто преди еди ден го пуснах и нямаше никой! Сега се сетих, че преди като го вклювах/изключвах се чуваше едно пукване, което вече го няма!

Идеята ми е, при това положение на нещата, дали оттук нататък е поправимо и как?

bratmito, благодаря ти за включването :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А провери ли говорителя дали не е повреден?Ако имаш мултицет пусни на съпротивление и виж ще ти отчете ли стойност.Ако нямаш мултицет пробвай с една батерия 9 волта я допри за момент до клемите на говорителя и трябва да избуфти.

Не знам на тея усилватели дали Line Out се взема от предусилвателя или след крайнотот стъпало през някакъв делител.Ако някой има схема или е разглеждал такова кубе нека каже.Ако говорителя работи трябва да търсиш проблема в крайното стъпало и тогава ще трябва да се захване някой който разбира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bratmito, благодаря още веднъж!

Ще пробвам с батерийката, щото мултицет и електро пособия на това място нямам!

Дано се окаже говорителя, че предполагам не би струвал по-скъпо ако би трябвало да се отремонтира някоя електроника.

Ако, междувременно, някой има схемата или идея в друга посока, ще съм благодарен да я сподели :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за да бъде отворено и "прегледано" му се искат между 60-80 евро на час!

Tака се правят пари :offtopic-001:

 

Първо снимай платката да е видим. Схема в нета на първо четене не намерих, но без схема ще е трудно да ти помогне който и да е било дистанционно.

 

Звука за слушалки се взима по принцип от 2 места : или от изхода за говорителят или се прави слушалков усилвател слред преампа. Не знам в твоят случай как е. От това което си написал става ясно, че преампа ти е ОК. Остава проблем или в крайното стъпало или във връзките. Повече ме съмнява, че имаш елементарен проблем с връзките отколкото да е гръмнал някой транзистор.

 

Също за каквито и да е проби ще ти трябва най-малкото мултицет за да видиш къде имаш напрежение и къде не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо днес, с подръчни средства /батерия 9 волта/ пробвах говорителчето, както беше посочил bratmito - припука - демек работи!

Nikifena, малко по-късничко днес ще снимам платката и ще я постна :(

А дано не е нещо сериозно, освен връзките, че цените на услугите тук са съвсем като истински. Което си е в реда на нещата за тукашния стандарт. Просто ми се иска сервизният ремонт да е накрая, ако съвсем нищо не може да се направи в домашни условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като правиш снимките гледай добре да се види от къде идват изходите за говорителя и за слушалките. ^_^

Ако е възможно постави някаква лампа под платката,така че като снимаш елементите от горе да прозират пътечките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, направих снимки, доколкото ми бе възможно - надявам се да помогнат!

Ако се налага някъде да се зоомва, кажете.

bratmito, няма как да сложа лампа под платката, защото тя е закрепена към метална рамка, която я обгражда отдолу, както ще видиш :)

Опитах да снимам и под ъгъл предния панел, за да се ориентирате откъде влизат слушалките.

 

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

 

П.П

 

На снимка 11 черният и червеният кабел, които излизат от платката и минават през ламарината, отиват към говорителя.

Редактирано от ivp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери жаковете emulated headphones и emulated line out, дали дават контакт между пъпките на всички пластини - по три на брой за всеки жак. Случва се при вкарване и изкарване на жаковете да се огънат и да не дават контакт. Много е вероятно там да има проблем, щом на слушалки работи усилвателя. Високоговорителя вероятно се изключва при вкарване на жака на слушалките (или на линейния изход). При невкаран жак пластините трябва да дават контакт. Провери с натискане с нещо изолационно (клечка за зъби например). Може да има и разрушена спойка около жаковете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Parni_Valjak, искрено благодаря за дадените насоки в търсене на проблема :thumbs_up:

Кубето просвири отново! Оказа се, че е калпав контактът между пластините на emulated headphones, както беше предположил. Предполагам, че по-нататък ще заменя жака, но за момента съм радостен, че гласът му отново се чува :metalist:

Благодарности и на bratmito, и Nikifena, че се отзоваха първи :)

Редактирано от ivp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.