Jump to content
Българският форум за музиканти

Уроци по композиране за ел.китара?


Recommended Posts

Знам,че в интернет има много e-books,но ще ми кажете ли някоя книга от която вие сте се учили.Изтеглих една "The secrets of writing killer metal songs" от Troy Stetina защото ми казаха че е много яка,но качеството й е много смотано човека който я е сканирал е пропускал страници и някой ноти не се виждат.Ако някой я има тази книга да пише

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми звучи малко като "The secret ot becoming virtuozo in 24 hours"

 

 

Ще ме прощавате, ама самия Трой Стетина дали се е научил да композира за няколко дни от книжка някаква?

 

Аз самия се занимавам с композиране от 15 г. и все още има стилове, които ми куцат...а вярвайте ми - прочел съм доста литература по въпроса, направил съм анализи на толкова много музика, че не мога и да я преброя...

 

Композитор не се става с учебно помагало с табове :)

 

Композитор се става, като започне човек с църковна музика от 11 век, мине през Бах, Дебюси...после Блус, Госпел, Джаз стандарти, Рок & Рол, Хард Рок, Метал, Диско (ама това от 70-те), Фънк, Соул, Ню Уейв, Пънк, Поп, Фолклор (не само нашенски)...Ню Метъл...И когато на човек са му ясни принципите на всяка една от изброените музики и е успял да напише поне 16 такта в съответния стил - едва тогава можем да кажем, че сме композитори.

 

Всичко останало е просто записване на идейки, подобни на това дето най-ноо ни кефи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми звучи малко като "The secret ot becoming virtuozo in 24 hours"

 

 

Ще ме прощавате, ама самия Трой Стетина дали се е научил да композира за няколко дни от книжка някаква?

 

Аз самия се занимавам с композиране от 15 г. и все още има стилове, които ми куцат...а вярвайте ми - прочел съм доста литература по въпроса, направил съм анализи на толкова много музика, че не мога и да я преброя...

 

Композитор не се става с учебно помагало с табове :greenangel:

 

Композитор се става, като започне човек с църковна музика от 11 век, мине през Бах, Дебюси...после Блус, Госпел, Джаз стандарти, Рок & Рол, Хард Рок, Метал, Диско (ама това от 70-те), Фънк, Соул, Ню Уейв, Пънк, Поп, Фолклор (не само нашенски)...Ню Метъл...И когато на човек са му ясни принципите на всяка една от изброените музики и е успял да напише поне 16 такта в съответния стил - едва тогава можем да кажем, че сме композитори.

 

Всичко останало е просто записване на идейки, подобни на това дето най-ноо ни кефи :punk_guitar:

 

Това звучи добре, като пожелание :-) Колко от "композиторите" могат да се похвалят с такива познания обаче.

Най-важен е Таланта, според мен. Бийтълсите едва ли са знаели и бъкел от теория на музиката, когато са станали световно известни. Едва после получават някакво образование. Човек трябва да хване таланта си, и да работи върху него...да го развива в дадена посока.

И несъмнено да ИМА широка музикална култура. Колкото повече, толкова повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бийтълс спадат в категорията - записваме идейки подобни на това, което най-ноо ни кефи :punk_guitar:

 

Това по никакъв начин не значи, че не са стойностни - дори напротив.

 

Само че трябва да изясним понятието композитор по-напред.

 

Да вземем един Trevor Rabbin примерно - на пръв поглед най-обикновен китарист-рокаджия. Добре, обаче като чуем нещата които е написал в Yes, както и всички саундтраци за най-разнообразни филми - можем ли да кажем, че той не е човек с много богата музикална култура?

 

Или ако вземем да задълбаем - Desmond Child, Prince, Stevie Wonder, Hans Zimmer, John Williams, Angelo Badalamenti, Enio Moricone...списъкът е дълъг :recourse:

 

Или пък ако говорим за БГ - ще спомена един приятел и бивш колега Николай Маджаров, по-известен като "Файчето" или DJ Kikk...Пуснете си телевизора и като попаднете на рекламен блок и чуете някаква смислена и добре направена музика на БГ реклама - можете да сте 80% сигурни, че е направена от него. И този ефект е постигнат по гореописания от мен начин, а не с менюъли "Как да станем най-великия композитор за 3 дни" или просто със записване на идейки на това, което най-ноо ни кефи :recourse:

 

Не искам да се заяждам с никой, просто обяснявам аз какво разбирам под думата "композитор" и съответно се аргументирам :punk_guitar:

 

 

Иначе - пожелавам на всекиго да придобие такава култура и да умее да я използва, така че - "Дерзайте пичове!", както беше казал Сан Антонио :greenangel:

Редактирано от Chrysalid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че трябва да изясним понятието композитор по-напред.

.....

 

просто със записване на идейки на това, което най-ноо ни кефи :punk_guitar:

тия две неща не ми станаха ясни от двата поста:

1) какво е композитор, ужким трябваше да се изясни, ама не баш

2) какво значи 'записване на идейки, което най ноо ни кефи' и каква е връзката...тоест ако записваш идейки които те кефят не си копозитор?

не, че нещо и аз се заяждам, просто не разбирам за какво иде реч от това, което пишеш.

 

Принципно съм твърдо 'за' широката музикална култура, трябва всеки, който има амбицията да се занимава с музика да има представа за музиката от десетилетията преди - 50те, 60те, и нагоре. Нали, това говоря за популярна музика, освен това и класици е хубаво да се слушат. Най вече, както някой бе казъл в тоя форум преди време, да не слушаме музика само когато сядаме да поркаме бира :greenangel:

Обаче, не смятам че поглъщането на тонове теория е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

inferno383,

подозирам че си на не повече от 13-14 години и затова искаш всичко тук и сега, веднага да ти се налее в главата и да си като Нео от "Матрицата" кунг-фу техниката.

 

Е, да... ама не! Ако търсиш такава книга, която щом я прочетеш и веднага ставаш експерт по ядрени подводници, нещо си се пообъркал. Такива реклами предлагат ВУЗ-овете (Висшите Учебни Заведения) у нас пък и по света. Реклама се нарича това и не е забранена за жалост :)

 

Седни си на задника, фани си кухарката или електриката, сега както си и ваканция някъде по село, земи си лист с хартия и почвай да нищиш.

 

Ей тука можеш да попаднеш на нещо като за теб:

ЦЪК

 

Това да ти е като подложка. Няма да те научи да свириш бъро, точно и да правиш главозамаъваши мелодии и идеи, но поне ще ти даде насока що е музиката и има ли тя почва за засяване и поникване в твоята глава на китарист.

 

А иначе само да ти дам един съвет: не си гледай ляввата ръка (обикновено ако си десничар е тази, с която щъкаш по прагчетата), а внимавай за дясната!!!

 

И всичко тов ти го казвам без пари... така че трябва да си доволен! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

inferno383,

подозирам че си на не повече от 13-14 години и затова искаш всичко тук и сега, веднага да ти се налее в главата и да си като Нео от "Матрицата" кунг-фу техниката.

 

Е, да... ама не! Ако търсиш такава книга, която щом я прочетеш и веднага ставаш експерт по ядрени подводници, нещо си се пообъркал. Такива реклами предлагат ВУЗ-овете (Висшите Учебни Заведения) у нас пък и по света. Реклама се нарича това и не е забранена за жалост :greenangel:

 

Седни си на задника, фани си кухарката или електриката, сега както си и ваканция някъде по село, земи си лист с хартия и почвай да нищиш.

 

Ей тука можеш да попаднеш на нещо като за теб:

ЦЪК

 

Това да ти е като подложка. Няма да те научи да свириш бъро, точно и да правиш главозамаъваши мелодии и идеи, но поне ще ти даде насока що е музиката и има ли тя почва за засяване и поникване в твоята глава на китарист.

 

А иначе само да ти дам един съвет: не си гледай ляввата ръка (обикновено ако си десничар е тази, с която щъкаш по прагчетата), а внимавай за дясната!!!

 

И всичко тов ти го казвам без пари... така че трябва да си доволен! :)

 

Не ме мисли за толкова голям нууб.Просто искам да разбера как да пиша песни.Как на даден текст отговаря дадена мелодия.И внимавам достатъчно с дясната ръка,макар че това можаш да го кажеш на китарист който е сега е трети клас и не знае какво е alternate picking

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю, именно писането на песен по текст е трудната задача, заради която изписах толкоз работи в тая тема :greenangel:

 

Това се случва поради причината, че музиката и изкуството като цяло е средство за комуникация, което е доста по-сложно за овладяване от речта, най-малкото защото има много повече говорещи хора, отколкото музициращи такива.

 

 

Имах едни познати художници, които си правеха следните пърформанси:

Единия казва на другия - "нарисувай ми четвъртък" или "нарисувай ми 75" и всякакви такива и хората рисуват, та се късат...надявам се, схващате смисъла на този пример :)

 

Когато човек успее да изрази чрез музика идеята си достатъчно конкретно и недвусмислено, едва тогава може да се каже, че е композитор.

 

В този ред на мисли, човек пишещ песен по текст, трябва да може чрез тази песен да изрази смисъла на текста без да го има пеенето. Само при това положение може да се говори за добре направена песен :)

 

Да, сложно е, ама това е положението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.